مقـالات

1396/6/5 یکشنبه

آسمان امن، ارمغان انقلاب

مروری بر تاریخچه پر افتخار پدافند هوایی، به مناسبت فرارسیدن دهم شهریور، سالروز قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص)

 

با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران که عوامل مختلفی در آن نقش داشتند و مهم ترین عامل آنها رهبری  بی بدیل و هوشمندانه امام خمینی (ره) و پیروی ملت ایران از رهبری و همراهی ارتش مردمی بود راهبرد کشور تغییراتی اساسی پیدا نمود. اولین اقدام ، بازگرداندن هویت و نقش واقعی ارتش به آن بود.ارتش ایران می بایست ارتشی مردمی، بدون وابستگی به کشورهای دیگر و  ابر قدرت های نظامی می شد و تنها در راه حفظ و ارتقاء منافع ملی و نظام اسلامی و مردم کشورش حرکت می کرد.اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی و خروج مستشاران آمریکایی، خلا ناشی از قطع ارتباط و لزوم جایگزینی سازمانی که بتواند جایگزین روش های تحمیلی و استعماری گذشته شود، بین متخصصان فنی به خوبی احساس شد. با شروع جنگ تحمیلی، اتحاد و همبستگی در میان ارتشیان به اوج خود رسید و شور و شوق کارکنان انقلابی ارتش، فرصت طلایی و مناسبی برای نیروهای جوان، مستعد، متعهد و انقلابی فراهم کرد وهوش سرشارشان، بخشی از مشکلات بوجود آمده را با حمایت و هدایت مسئولان انقلاب، از سر راه برداشت و اجازه نداد خللی در وضعیت آمادگی، قدرت و توان عملیاتی ایجاد شود. با پیشرفت علوم و فناوری در حوزه هوا و فضا و بعداز جنگ جهانی اول و دوم و افزایش چشمگیر تهدیدات هوایی بر علیه منابع حیاتی و حساس کشورها،  اهمیت و توجه به پدافند هوایی قوت گرفت و ایران نیز از سال 1312، از تجهیزات توپخانه‌ای ضد هوایی در نیروی زمینی بهره جست تا نهایتا با توسعه و گسترش عرصه پدافند هوایی، این یگان از نیروی زمینی منفک شده و به نیروی هوایی پیوست. ایران در قبل از پیروزی انقلاب به عنوان ژاندارم منطقه با تجهیز رژیم شاه دست نشانده به هواپیماها و سامانه های پیشرفته هوایی، عملا در خدمت اهداف آمریکا و سایر استکبار جهانی بود و پدافند هوایی نیز با ماموریتی محدود تر به منظور دفاع از پایگاههای هوایی  استفاده می گردید. پس از انقلاب اسلامی و در طول 8 سال دفاع مقدس با تحمیل جنگ و تجاوز بی رحمانه توسط رژیم بعثی به کشورمان و بمباران وسیع مناطق مختلف توسط هواپیماهای عراقی، پدافند هوایی با تعریف ماموریتی جدید وارد عرصه دفاع مقدس گردید و با دلاور مردی و سلحشوری  جان برکفان پدافندی، شاهد نقش حساس و حیاتی آنها در 8 سال دفاع مقدس بودیم که به چند نمونه از  مهم ترین اقدامات این نیروی سرفراز به شرح ذیل اشاره می نماییم:
1- حضور موثر در عملیات های بیت المقدس، فتح المبین، طریق القدس، کربلای5 و والفجر8
2- خنثی نمودن تعداد 24863 مورد حمله هوایی دشمن بعثی به مناطق جنگی و عملیاتی

3- اسکورت موفق 3145 فروند کشتی های تجاری و نفتکش در هشت سال دفاع مقدس
4- ساقط نمودن تعداد 67 فروند بالگرد رژیم بعثی عراق
5- انهدام و ساقط نمودن بیش از 600 فروند هواپیماهای رژیم بعثی عراق در طول هشت سال دفاع مقدس
در دوران سازندگی تا سال 1387 فرماندهی پدافند هوایی به عنوان یکی از        فرماندهی های عمده نیروی هوایی ارتش در راستای تقویت بنیه دفاعی، اقدامات   شایسته‌ای  از حیث دست یابی به خود کفایی در تعمیر ، نگهداری و بهینه سازی تجهیزات پدافندی به انجام رسانیده است. با تغییر ماهیت  تهدیدات و شکل و الگوی نبردهای آینده ، در سال 1387 با ابلاغ فرمان حکیمانه فرماندهی معظم کل قوا، پدافند هوایی از نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران جدا شده و قرارگاه پدافند هوایی در دهم شهریور همان سال به طور مستقل به عنوان یک مجموعه ملی و فرا نیرویی تحت مدیریت ارتش جمهوری اسلامی ایران تشکیل گردید که این تصمیم گیری حکایت از درایت و هوشمندی رهبر معظم انقلاب داشته و دارد.
مجموعه نیروهای مسلح و بویژه پدافند هوایی بعنوان اولویت اول دفاعی کشور، با اتکاء به نیروهای مومن، مخلص، متخصص و ماهر توانسته با وجود کمبود ها، کاستی ها و    تحریم‌های ظالمانه در خودکفایی و تامین نیازهای اساسی خود، شگفتی ساز باشد و یقیناً این صلابت و ایستادگی در برابر زیاده خواهی های استکبار جهانی، گزینه های روی میز آنها را به زیر خواهد کشاند.
قرارگاه پدافند هوایی در عرصه سازندگی و جهاد خودکفایی با توکل به خدا و با اتکاء به نیروهای متعهد و متخصص خود، و همچنین با سرلوحه قرار دادن توانمندی بومی و جامه عمل پوشاندن به شعار اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری، توانسته است در چند سال اخیر در حوزه های پدافندی، سامانه ها و تجهیزات زیر را طراحی، ساخت و به بهره برداری عملیاتی برساند:
*بازسازی تمام رادارهای قدیمی با تکنولوژی روز
*طراحی و ساخت انواع رادارهای جدید با فناوری نوین بومی و تاکتیکی مانند آرش، کیهان ، مراقب، نذیر و ... در پوشش وسیعی از باند های فرکانس متنوع که احتمال نفوذ جنگ الکترونیک دشمن را به حداقل می رساند.
*طراحی و ساخت سامانه کنترل و فرماندهی جدید، مدرن و بومی پیامبر اعظم(ص)
*طراحی و ساخت انواع سامانه های شنود الکترونیکی به صورت کاملا بومی و بر اساس نیاز های عملیاتی قرارگاه
*بهینه سازی تمامی سامانه های موشکی قدیمی با تکنیک های مقابله با جنگ الکترونیک جدید
*استفاده از فناوری های لیزر و اپتیک در سامانه های سلاح جدید
*تقویت امکانات جنگ الکترونیک تمامی سامانه های راداری و موشکی
*طراحی بومی سامانه‌های موشکی جدید بر اساس محورهای تهدیدات روز
*طراحی وساخت انواع موشک های زمین به هوای مدرن در تمامی لایه ها (ارتفاع کوتاه ، متوسط و بلند)
*افتتاح دانشگاه پدافند هوایی با نام مبارک خاتم الانبیاء (ص)
*تولید رادارها و سامانه های کشف و شناسایی و مقابله با آفند سایبری
*طراحی و ساخت رادارهای دوبعدی دور برد به منظور هشدار اولیه
*تولید انبوه نسل جدید سامانه های موشکی پدافند هوایی و توپهای ضد هوایی هوشمند
* طراحی و تولید سامانه شاهین، سامانه پدافندی موشکی پیشرفته
*طراحی و تولید سامانه «یا زهرا 3» که مشابه هیچ سامانه موشکی دنیا نیست.
*طراحی و ساخت سامانه موشکی پدافند هوایی قادر
*تولید انواع شبیه سازهای سلاح (موشکی) و راداری درجنگ الکترونیک
* خرید و راه اندازی سامانه موشکی و ضد موشکی اس 300
* تلاش بی وفقه در جهت طراحی و ساخت سامانه موشکی باور373 (اس 300 ملی)
*تجهیز سامانه های موشکی قرارگاه پدافند به سامانه موشک برد بلند صیاد 3
به امید خداوند متعال، با قدرت، صلابت و اقتدار پدافند هوایی کشور، هیچ روزنه ای برای نفوذ بیگانگان به آسمان جمهوری اسلامی ایران  وجود نداشته و به هر گونه تجاوز و تعرض به آسمان کشور، جواب کوبنده ای با صفیر رعدآسای موشک هایمان ، در پرتوی آیه شریفه (( وَ مَا رَمَیْتَ إِذْ رَمَیْتَ وَ لَکِنَّ اللَّهَ رَمَى)) خواهیم داد.
 
 

 
 
امتیاز دهی