مصاحبه ها

1396/6/6 دوشنبه

عقیدتی سیاسی، شاخه پرشکوفه بر شجره طیبه ارتشعقیدتی سیاسی، شاخه پرشکوفه بر شجره طیبه ارتش

گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین محمد باقر روشندل، ریاست اداره عقیدتی سیاسی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص)

 

آنانکه دریچه دل به نور ایمان گشودند و پیام رهایی بخش انبیاء و اولیای الهی را با گوش جان شنیدند بی‌شک از تبار بلی‌گویان عهد الستند، میثاق غلیظ الهی خود را نه با مال بی‌مقدار دنیا بلکه با سر و جان پاس می دارند. اگر در مکه عهد پیامبر اعظم(ص) بودند به دور کعبه وجودش حلقه می‌زدند. اگر در غدیر خم بودند با علی پیمان می‌بستند و اگر در کربلا بودند بی‌گمان حسین فاطمه را تنها نمی‌گذاشتند آن سان که چهارده قرن بعد، ندای فرزندی از سلاله زهرای اطهر را در انقلاب اسلامی 57 شنیدند و با فریاد طاغوت شکنش،    هم‌نوا و هم‌صدا شدند و بر ولایت علویش، با جان و دل مهر تایید زدند و بی تردید کارکنان عقیدتی سیاسی در ارتش جمهوری اسلامی ایران از تبار آنانند که با اعتقاد قلبی و باورهای ایمانی، قسم یاد کرده اند که تا جان در بدن دارند از مرزهای اعتقادی و مکتبی کارکنان ظفرمند ارتش حزب الله پاسداری کنند و عمر خدمتی و دنیوی خود را در راه تبلیغ معارف اسلامی و تشیع علوی بذل و انفاق کنند؛ و یکی از شاخه های پر شکوفه و تنومند شجره طیبه نهاد مقدس عقیدتی سیاسی در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، اداره عقیدتی سیاسی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) است که رسالت ارزشمند تبلیغ دین و معارف حقه الهی را با جان و دل برای کارکنان خدوم این نیرو، بر دوش می کشند. به مناسبت فرا رسیدن دهم شهریور، سالروز قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) به سراغ ریاست محترم اداره عقیدتی سیاسی قرارگاه، حضرت حجت الاسلام و المسلمین محمد باقر روشندل رفتیم و از زبان ایشان در جریان رسالت ها، وظایف و فعالیتهای کارکنان این نهاد مقدس قرار گرفتیم. آنچه در ادامه می خوانید ماحصل این گفتگوست.
 
 
حاج آقا لطفا در خصوص وظایف و ماموریتهای اداره عقیدتی سیاسی پدافند توضیح دهید.
بسم الله الرحمن الرحیم؛ با عرض سلام خدمت شما و خدمت خوانندگان گرامی مجله صف؛ همانطور که مستحضرید نهاد عقیدتی سیاسی به فرمان حضرت امام (ره) برای مکتبی ساختن ارتش و تبلیغ و تعمیق معارف و ارزشهای الهی و سیاسی دین مبین اسلام تشکیل شد و با رهبری داهیانه مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا، حضرت امام خامنه ای عزیز( مد ظله العالی) با قدرت و شدت به ماموریتهای ذاتی خود ادامه می دهد. در این اداره هم اساس کار بر همین مبنا تعیین و مشخص شده است. همانطوریکه کارکنان ظفرمند قرارگاه پدافند از امنیت آسمان ایران اسلامی محافظت و پاسداری می کنند کارکنان عقیدتی سیاسی قرارگاه هم از حریم آسمان اعتقادات و باورهای دینی و ایمانی غیورمندان پدافند پاسبانی می کنند. در نظام جمهوری اسلامی بر اساس آرمانهای انقلاب اسلامی تمامی فعالیتها و کارها باید بر مبنای تقرب به خدا باشد تا مشمول لطف و ثواب الهی قرار گیرند و کمال انسانها را تامین نماید. ارتش و قرارگاه پدافند هوایی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نیست. کارکنان فداکار قرارگاه اگر از حریم آسمان ایران محافظت می نمایند بی تردید برای این است که از جان و مال و آبروی هموطنانشان دفاع می کنند و از اقتدار کشوری که در آن دین و ایمان و توسل به اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) مبنای اعتقادات دینی مردم است. معارف دینی در عمق وجود مردم شریف ما نفوذ و رسوخ کرده است؛ و ما با کمک فرماندهان گرامی و همکاران خودمان در یگانها و مناطق و گروههای پدافندی به دنبال گسترش همین ارزشهای اسلامی و تعمیق سجایای اخلاقی در اخلاق و رفتار ایشان هستیم.
اصول و راهبردهای کاری شما در اداره عقیدتی سیاسی قرارگاه کدام است؟
لزوم توجه به سرپنجه ها و سایتهای پدافندی، ایجاد تحرک و پویایی در فعالیتهای قرآنی، کیفی ساختن کلاسهای قرآنی کارکنان، تاکید بر برگزاری دقیق و مستمر دوره های بصیرت و بصائر، نگاه محوری به قرارگاههای سربازی و توجه ویژه به مراکز آموزشی در سطح قرارگاه و همچنین ایجاد تعامل دوستانه و همکاری صمیمانه با سامانه فرماندهی در سطح ستاد و کلیه مناطق و گروههای پدافندی، از اهم محورهای کاری ماست و برای دستیابی به آنها توان و تلاش خودمان مضاعف کرده ایم.
در خصوص قرآن کریم و گسترش آن چه فعالیتهایی انجام داده و می دهید؟
ما اعتقاد داریم که قرآن به غیر از اینکه کتاب دین مبین اسلام است کتاب انقلاب ما هم است و راه و مقصد و وظایف مهم دینمان را همین کتاب مقدس روشن می نماید؛ برای همین برای تبلیغ و گسترش آن ما هم وظیفه شرعی داریم و هم وظیفه سازمانی؛ لذا بر این اساس فعالیتها و اقداماتی چون افزایش 25 درصدی کلاسهاس آموزش قرآن کریم در سطح قرارگاه، تدوین راهبردی فعالیتهای قرآنی در خصوص افزایش تعداد حافظان و فعالین قرآنی قرارگاه از 220 نفر به 1250 نفر و تلاش در جهت تشکیل 26 دارالتحفیظ در سطح قرارگاه، افزایش چشمگیر منتخبین مسابقات قرآنی و حدیث در سطح آجا، گسترش مباحث تفسیری (تفسیر جزء 15) در ماه مبارک رمضان امسال در سطح کلیه مناطق و گروههای پدافندی کل قرارگاه توسط مربیان در کلاسهای قرآنی تدریس شده است به نحو شایسته انجام شده است.
در خصوص گسترش فرهنگ برگزاری نمازهای جماعت یومیه و همچنین ساخت، تجهیز و بازسازی مساجد و نمازخانه های قرارگاه چه اقدامات مهم انجام شده و یا در حال انجام دارید؟
به حمدالله در بحث برگزاری نمازهای جماعت در سطح قرارگاه اقدامات خوبی انجام داده ایم. هم اکنون تعداد 241 مورد نماز جماعت در یگانهای قرارگاه در حال برگزاری است که از این تعداد 50 مورد به نماز جماعت صبح اختصاص دارد. همچنین ما،برگزاری نمازهای جماعت در کلیه سایتهای بیش از 50 نفر را در دستور کار خود قرار داده ایم. در بحث ساخت و تجهیز مساجد و نمازخانه ها و اجرای طرح منزلت نماز، کار ساخت و تکمیل مساجد سطح قرارگاه را با همکاری و پشتیبانی بسیار خوب فرماندهی محترم قرارگاه، به 12 باب مسجد رساندیم و نمازخانه ها را از 63 باب به 160 باب رساندیم به گونه ای که در کلیه سایتهای پدافندی نمازخانه دایره بوده و درکلیه قرارگاههای سربازی نیز نماینده ع س حاضر بوده و نمازخانه های سربازی نیز فعال است. در اینجا لازم می دانم از همکاری و مساعدت بی وفقه سامانه فرماندهی قرارگاه در خصوص ساخت و توسعه نمازخانه ها و مساجد نهایت تقدیر را بعمل آورم.
لطفا در خصوص برگزاری جلسات آگاه سازی سیاسی کارکنان و جلسات دوره بصیرت ویژه خانواده ها چه اقداماتی انجام داده اید؟
ما جلسات آگاه سازی سیاسی کارکنان در یگانهای پدافند را از 277 جلسه در چند سال گذشته به 850 جلسه رسانده ایم. در بحث دوره بصیرت خانواده ها به جهت استقبال خوب آنها با رشد حداقل 25 درصدی مواجه بوده ایم. همچنین برای خدمات رسانی به خانواده های محترم کارکنان، مجتمع های فرهنگی را به تجهیزات و اقلام مورد نیاز مجهز نموده ایم تا با برگزاری کلاسهای متنوع و مورد علاقه خانواده ها بتوانیم رضایت ایشان را جلب نماییم.
در موضوع کاهش وقوع جرم چه اقدامات قابل توجه انجام داده اید؟
برابر آمار و نظرسنجی های ماخوذه ما در چند سال گذشته در سطح قرارگاه در خصوص رسیدگی به مشکلات کارکنان و کاهش وقوع جرم رشد محسوس و قابل توجهی داشته ایم، به گونه ای که واحدهای امر به معروف و نهی از منکرمان در سطح کوی های منازل سازمانی قرارگاه از 10 واحد به 19 واحد با رشد کیفی افزایش داده ایم. منظورم از رشد کیفی این است که با استقرار کارشناسان مشاوره و روان شناسی در واحد های امر به معروف و نهی از منکر سعی در اصلاح رفتار خاطیان داشته ایم تا برخورد صرف قهری.
اداره عقیدتی سیاسی قرارگاه چگونه و با چه راهکارهایی به مجموعه ظرفیت ها و عملکرد یگانهای خود دسترسی دارد؟
یک راهکار که معمولا در همه ادارات و سازمانها انجام می شود بحث بیلانها است که ما هم از آنها بیلان کاری می گیریم. بحث دیگر بیلان اشراف است که طرح بسیار خوب و موفقی بوده و ما از طریق آن در جریان جزئیات فعالیتهای ع س های خود قرار می گیریم. بحث مهم دیگر اجرای طرح جمع آوری اطلاعات از اماکن فرهنگی و مذهبی از کلیه ع س های تابعه اداره است که در قالب نرم افزار جامع جمع آوری اطلاعات تهیه و تدوین شده است و از طریق بیلان های نوبه ای اشراف و مکاتبات لازم، اطلاعات آن به روزرسانی می شود و ما از طریق این نرم افزار، آمار کلیه اماکن و ساختمانهای خودمان را داریم و کوچکترین جابجایی اقلام، تجهیزات، نفرات و مسئولین را به راحتی رصد می کنیم.
جایگاه رسانه ای و اطلاع رسانی اداره شما چگونه است و در این خصوص چه اقدامات مهمی انجام داده اید؟
انصافا برابر آمار و اطلاعات موجود، ما در بحث درج اخبار، مقالات، مصاحبه ها و گزارشها در خبرگزاری ها، جراید و مطبوعات کثیر الانتشار نسبت به چند سال گذشته رشد قابل توجهی داشته ایم؛ مثلا برای نمونه از 67 مورد درج خبر و مطلب در سال 1391 به 1600 مورد در پایان سال 1395 رسیده ایم و یا در بحث برنامه های رادیویی و تلویزیونی از 1763 دقیقه برنامه پخش شده در سال 1391 به بیش از 3500 دقیقه برنامه پخش شده درپایان سال 1395 رشد داشته ایم. ما در کنار ارسال اخبار به جراید و تهیه و ساخت برنامه های رادیویی و تلویزیونی، یک پایگاه فرهنگی و اطلاع رسانی اینترنتی هم داریم که به صورت شبانه روزی کلیه اخبار و رویدادهای قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) را به مردم و مخاطبان ارائه می کند. البته لازم به ذکر می دانم این رشد و پیشرفتها مرهون زحمات شبانه روزی همکارانم در اداره و کلیه ع س های تابعه قرارگاه، روسای قبلی اداره و همچنین همکاری صمیمانه سامانه فرماندهی قرارگاه در ستاد و کلیه مناطق و گروههای پدافندی است. بنده صرفا بیان کننده این خدمات و زحمات هستم.
حاج آقا در خصوص گسترش فرهنگ ایثار و شهادت چه اقدامات شاخص و مهمی داشته اید؟
بازدید از خانواده معظم شهدای پدافند، تجلیل از خانواده محترم ایشان در برنامه ها و مراسم مختلف و ذکر مناقب و سجایای اخلاقی ایثارگران و شهداء در سخنرانی ها و در قالب ادعیه وارده از جمله فعالیتهای روتین و مستمر در این زمینه است ولی به طور خاص دو اقدام اثرگذار و ماندگار در تبلیغ فرهنگ ایثار و شهادت انجام داده و در دست انجام داریم، یکی خاکسپاری شهدای گمنام در اکثر مناطق و گروههای پدافندی که با استقبال خوب کارکنان و خانواده ها مواجه شده است و بحث دیگر که جنبه فرهنگی دارد تهیه و تدوین خاطرات و زندگینامه کلیه شهدای سرافراز پدافند است که در گام نخست در این خصوص، اقدام به تهیه و تدوین زندگینامه شهدای معزز حماسه سوباشی کرده ایم که به زودی پس از اخذ مجوزهای لازمبه زیور طبع آراسته خواهد شد.
به عنوان سئوال پایانی، حضرتعالی در طول حضورتان در اداره عقیدتی سیاسی پدافند چه اقدام یا اقدامات مهمی را در دستور کار خود قرار داده اید؟
بنده عقیده دارم تمام فعالیت های فرهنگی و عقیدتی سیاسی مهم است ولی برخی از آنها بیشتر از ما انتظار می رود و ریشه ای و چشمگیر است؛ یکی از آنها برگزاری نمازهای جماعت و حفظ سنگر مساجد است. ما اگر برنامه ریزی خوبی داشته باشیم می توانیم در کنار نمازهای جماعت، با اجرای طرحها و برنامه های خوب فرهنگی و قرآنی و همچنین ارائه جوایز و مشوقهای خوب، کارکنان، خانواده ها و فرزندان دلبندشان را به مساجد بیاوریم و نمازهای جماعتمان را پررنگ و پررونق کنیم.بحث دیگر اقدامات و فعالیتهای قرآنی است که بنده بر اجرای قوی و موفق آنها تاکید دارم و از طرحهای خوب و اثرگذار در این خصوص استقبال می کنم. اما بحثی که بنده در ایجاد تعامل کاری و سازنده در پیشبرد فعالیتهای عقیدتی سیاسی آنرا مهم می دانم ایجاد روابط حسنه با سامانه فرماندهی است. ما باید برای پیشبرد کارهایمان، نگاهمان را نسبت به خودمان عوض کنیم؛ باید خودمان را خدمتگزار دین و کارکنان گرامی بدانیم نه آمر و دستوردهنده به آنها؛ داشتن خصیصه اخلاقی خضوع، خشوع و تواضع موجب دلگرمی فرماندهان و کارکنان می شود و خدای نکرده تکبر و گردن فرازی آفت کار و فعالیتهای ما می شود و فرماندهان و کارکنان محترم را از ما دور و دورتر می سازد. این امور را دین به ما آموخته و توصیه کرده است. نهاد عقیدتی سیاسی خدمتگزار کلیه کارکنان و خانواده های محترم آنان است و در خدمت قرآن و اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) بودن را افتخار خود می دانیم. بنده داشتن روابط حسنه و تعامل سازنده و دو سویه عقیدتی سیاسی و سامانه فرماندهی را بارها در جلسات و بازدیدهای خودم از یگانهای پدافند به کارکنان و مسئولین و همکاران خودم در اداره و عقیدتی سیاسی های تابعه تاکید و سفارش کرده ام.
با تشکر از اینکه وقت گرانمایه خودتان را در اختیار ما گذاشتید، موفق و پیروز باشید.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
    
 
 

 
 
امتیاز دهی