تاریخچه پدافند هوایی اراک

یگان پدافند هوایی اراک به منظور حفاظت از مجتمع های صنعتی شهرستان اراک در سال 1364 با جنگ افزارهای مصوب عملا ماموریت خود را آغاز نمود. با اوج گیری حملات دشمن به شهر های کشور از جمله اراک استعداد جنگ افزارهای سازمانی و واگذاری به یگان افزایش پیدا نمود. در طول 8 سال دفاع مقدس با رشادت نیروهای مستقر در یگان بارها حملات دشمن ناکام ماند و در چند مورد موجب هدف و سرنگونی چند فروند هواپیمای دشمن و اسارت خلبانان این هواپیماها گردید.بنا به درخواست و پیشنهاد فرمانده وقت یگان ، وحدت فرماندهی بین کلیه نیروها اعم از ژاندارمری وقت ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحت عنوان گردان فجر و پدافند نیروی زمینی تحت فرماندهی یگان پدافند هوایی اراک قرار گرفت.
اولین اثرات مثبت این اقدام مدبرانه دفع حملات هوایی دشمن در 7/4/1365 به شهر و مجتمع های صنعتی اراک صورت گرفت که در آن حملات هیچ گونه آسیب یا خسارتی به تاسیسات وارد نگردید. از دیگر اقدامات یگان در رابطه با دفع حملات دشمن بعثی:

حمله یک فروند هواپیمای میراژ و 3 فروند میگ به منطقه در تاریخ 15/9/1365 بوده که بر اثر آتش پرحجم پدافند هوایی اراک یک فروند میگ در دامنه کوه های قزقان دره سقوط و لاشه آن جمع آوری و خلبان آن پس از 5 روز فرار در اطراف غرب دستگیر شد.

در مورخه 4/7/1365 طی اطلاع دیدبان مستقر در منطقه گزارش حمله 5 فروند هواپیمای عراقی شامل میگ 23 و میراژ 2000 به اراک را دریافت نموده که با اطلاع به موقع و عملکرد خوب و درگیری صحیح هواپیماهای کلیدی ، بمب ها و راکد های خود را در کوه های مجاور ماشین سازی رها کرده و متواری گردیدند.

در تاریخ 1/6/1367 تعداد 2 فروند از هواپیماهای عراقی به کارخانه ماشین سازی و نیروگاه برق انجیرک حمله ور شدند که با آتش به موقع مورد اصابت قرار گرفته که در اطراف استان سقوط کرده و در 18/6/1366 خلبان آن دستگیر و اعتراف نموده که لیدر تیم پروازی بوده که به استان مرکزی (شهر اراک) حمله نموده است.

در این رابطه می خوانیم خاطرت شیرین و شنیدنی جناب سرهنگ عباس گودرزی نسب که از بدو تاسیس پدافند هوایی اراک در استان مرکزی تا کنون حضور مستمر داشته اند:

در مورخه 25/6/1366 سه فروند میراژ ، بدون هیچ گونه اعلام خبر قبلی از طریق مبادی و دیدبان های منطقه به قصد حمله به کارخانه هپکو وارد منطقه گردیدند که بلافاصله شناسایی و پس از درگیری منهدم گردید.

با استقرار یک سامانه موشک، در بلندترین نقطه از قله های اراک در روز 20/12/1366 راس ساعت 11 ورود 3 فروند هواپیما که قصد حمله به اراک را داشتند با آتش به موقع نیروها و اصابت موشک، یک فروند از هواپیماها در شهر درود سقوط کرده و خلبان آن نیز اسیر گردیده و تحویل پایگاه هوایی نوژه شد. بر اثر این حمله قسمتی از خط تولید ماشین سازی خسارت بسیار ضعیفی در برداشته و خسارت جانی نداشت.

دیگر آثار مهم و مورد ذکر سقوط یک فروند هواپیمای دشمن توسط پدافند هوایی همیشه هوشیار و بیدار اراک بود که برابر اطلاعیه درج شده در شماره 2231 روزنامه جمهوری اسلامی که خلبان نیز به هلاکت رسیده و لاشه متلاشی شده هواپیما جمع آوری و در موزه حفظ آثار به نام پدافند هوایی اراک نگهداری می گردد.

خاطرات 8 سال دفاع مقدس:

در تاریخ 18/6/1366 طبق اطلاع سامانه راداری منطقه ، 12 فروند هواپیما از طرف نواحی مرکزی ایران خصوصا استان مرکزی و شهر اراک رهگیری شدند. آنروز را من هرگر فراموش نمی کنم. در ساعت 9 صبح یک فروند میگ 25 قبل از حمله به مجتمع های صنعتی اراک ، آسمان را چک کرده و دور شد. در ساعت 9:45 شخصا به هنگام حمله 12 فروند هواپیما که نظارت بر عملیات را داشته توسط بیسیم آتشبارها را به سمت هواپیماهای مهاجم هدایت می کردم و با کسب اطلاع از دیدبان های اطراف که سمت و مسافت هوایی دشمن را داشتم قبل از رویت هواپیماها با رمز یا فاطمه الزهرا (س) دستور آتش دادم بلافاصله منطقه با آتش پر حجم و بی امان شکل خاصی گرفت. در این لحظه هواپیماها هر کدام به شکل گیج و مبهوت از عملیات مورد اصابت قرار گرفتند که یک فروند میراژ در حال سقوط را در آسمان دیدم که بلافاصله خود را به خلبان آن رساندم که نام او عباس عیاش حسین لیدر پرواز بود که مضطرب و می ترسید.

پس از پایان جنگ تحمیلی و سازماندهی مجدد سیستم ها و بازسازی تجهیزات در ابتدای سال 1373 بنا به صلاحدید مسئولین وقت ، پدافند هوایی اراک ارتقاء پیدا نموده و عملا برابر سازمان جدید استقلال گروه پدافند هوایی اراک در مورخه 29/12/1378 با سازماندهی جدید و نوین به تصویب رسیده و اعلام گردید.

پدافند هوایی اراک در حال حاضر با استقلال کامل به حول قوه الهی و برخورداری از مسئولین و کارکنان دلسوز در راه پیشبرد اهداف نظام جمهوری اسلامی و دفاع از هر گونه تهدیدات هوایی دشمن با امکانات موجود به پیش می رود تا رهروی راه شهیدان 8 سال دفاع مقدس و امام راحل باشد.

با مصوبه سلسله مراتب محترم فرماندهی آجا ، اراک به عنوان مرکز آموزش های پدافند هوایی برگزیده شد و از سال 1392 نسبت به تربیت و آموزش کارکنان متعهد ، متخصص و پایبند به ارزش های والای نظام مقدس ج.ا.ایران در دستور کار قرار گرفت.