شهدای پدافند
 


نام و نشان : سیدحسین میر مرتضوی

نام پدر : سیدعلی

تاریخ تولد : 1336

تحصیلات :  دیپلم

درجه : سروان

یگان اعزام کننده : دزفول

وضعیت تاهل : متاهل

تاریخ شهادت : 1/3/65

محل شهادت : مهران

نحوه شهادت : اصابت گلوله خمپاره و عبور تانک از روی بدن


زندگی‌نامه شهید :


    

شهید بزرگوار سید حسین میرمرتضوی در هفتم خرداد ماه سال 1337 در محله کوی امین مشهد و در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. ایشان کودکی بسیار زیرک و هوشیار بوده و از همان دوران تحت تعلیمات مذهبی پدر بزرگوارشان با قرآن و دستورات الهی آشنا گردیدند . تحصیلات ابتدایی را در دبستان شفق و سپس تحصیلات خویش را تا مقطع دیپلم در دبیرستان رحیمیان به اتمام رساندند. ایشان پس از اخذ مدرک دیپلم از آنجا که به پرواز و آسمان عشق می‌ورزیدند به استخدام نیروی هوایی تهران درآمدند و بعد در پایگاه هوایی همدان مشغول خدمت گردیدند. با روشن شدن آتش قیام مردم ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره) و با توجه به اینکه ایشان در محیطی مذهبی تربیت یافته و جزء سلسله جلیل القدر سادات بودند بلافاصله فعالیت‌های انقلابی خویش را در محل خدمت آغاز نموده و با درایت و هوشیاری تمام در قلب رژیم طاغوت پیام آسمانی انقلاب و امام را به گوش درجه‌داران و افسران این نیروی هوایی رسانیدند و در پیوستن پرسنل به انقلاب شکوهمند نقش برجسته‌ای را عهده‌دار بودند .بطوریکه در سال 1356 پس از فرمان امام خمینی (ره) به همراه جمعی از عزیزان نیروی هوایی اعتصاب نمودند که منجر به بازداشت آنان و در نهایت با توجه به روحیه آشتی‌ناپذیر و انقلابی، ایشان اخراج گردیدند. این شهید والامقام بلافاصله به مشهد بازگشته و در سازماندهی و هدایت فعالیت‌های انقلابی مردم شرکت نمودند. ایشان تا به ثمر رسیدن و پیروزی انقلاب اسلامی به‌صورت خستگی‌ناپذیر و شبانه روزی در خدمت انقلاب اسلامی بوده و با توجه به تجارب ارزشمند و تخصص نظامی خویش مسئولیت حفاظت از اماکن و مراکز حساس از جمله صدا و سیما مرکز استان و سرپرستی یگان پاسداران مستقر در مسجد کرامت که مرکز اصلی سازماندهی نیروهای انقلابی بود، همچنین مسئولیت حفاظت از اشخاص انقلابی مشهد و ... را دلسوزانه به انجام رسانیدند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در شهریور ماه سال 1359 در تهران ازدواج نموده که ثمره این ازدواج یک دختر می باشد.

ایشان که گوش به فرمان امام (ره) و مقتدای خویش بودند، پس از فرمان حکیمانه رهبر انقلاب اسلامی مبنی بر بازگشت افسران و نظامیان به پادگان‌ها بلافاصله با اطاعت محض به نیروی هوایی برگشته و سپس در عقیدتی- سیاسی اقدام به راه‌اندازی کتابخانه پایگاه مشهد نموده و شخصاً با عشق و علاقه مسئولیت آن‌را تقبل کردند.

در رابطه با جنگ تحمیلی استکبار به سرکردگی آمریکا، و جهاد عمومی رهبر کبیر انقلاب اسلامی، ایشان به‌صورت داوطلبانه و بسیجی از طریق سپاه پاسداران به جبهه‌های حق علیه باطل اعزام و به‌عنوان تخریبچی لشگر5 نصر مشغول گردید. او که عاشق خدمت به انقلاب و امام(ره) بود هر مسئولیتی را مهمترین سنگر دانسته و با شور و علاقه فراوان امورات محوله را به انجام می‌رساند و سرانجام در سحرگاه اول خرداد سال 1365 به آرزوی دیرینه‌اش که پرواز تا بیکرانه عرش الهی بود رسید و بر اثر اصابت گلوله خمپاره در منطقه عملیاتی مهران به درجه رفیع شهادت نائل آمدند و به اجداد طاهرشان پیوستند. روحش شاد و راهش پر رهرو باد. در ادامه فرازی از وصیت‌نامه این شهید عالی‌قدر را بیان می‌کنیم.

         وصیت‌نامه شهید :

در زندگی از حضرت زهرا (س) و حضرت زینب (س) الگو گرفته و در تمام مراحل زندگی از یاد خدا غافل نشوید.

در هر حال و زمانی نماز را اول وقت ادا نمایید و با تاخیر انجام ندهید تا در کارها خداوند یار و یاورتان باشد.

به‌خاطر دفاع از انقلاب و نظام اسلامی بایست همیشه گوش به فرمان امام امت بود تا به انقلاب اسلامی ضربه وارد نشود.

 
 
امتیاز دهی