شهدای پدافند

1393/8/17 شنبه

علی نجاتی

 
زندگی‌نامه شهید :

سرباز شهید علی نجاتی در سال 1340 در روستای دهنو از توابع شهرستان گناباد در خانواده‌ای متدین دیده به جهان گشود. وی در دوران کودکی بسیار آرام و باهوش بود. شهید بزرگوار در دوران قبل از انقلاب اسلامی طبق اظهارات مادر بزرگوارش شرکت در فعالیت‌های فرهنگی و انقلابی برای پیروزی انقلاب از جمله نوشتن شعارهای انقلابی بر دیوار و توزیع نوارهای سخنرانی و اعلامیه‌های امام خمینی(ره) را انجام می‌داد.

دوران جوانی شهید گرامی، از نظر مذهبی متدین و معتقد به اسلام و مذهب تشیع بود. از نظر اخلاقی شخصی مطمئن و آرام و برخورد اجتماعی بسیار خوبی داشت . هر جا و هر کسی که مشکلی داشت به وی مراجعه می‌کرد و با همفکری او مشکل خودش را حل می‌کرد.

شهید نجاتی انقلاب اسلامی را جرقه‌ای در عالم اسلام می‌دانست و آن‌را مبنایی برای الگو گرفتن و بیدار شدن ملت‌های مستضعف جهان معرفی می‌کرد و در رابطه با جنگ آن‌را دفاع از کشور و ناموس و اسلام می‌دانست و همیشه می‌گفت میدان جنگ همانند کربلاست و برای تکلیف است و باید در آن شرکت کنیم.

پس از اعزام به خدمت مقدس سربازی و گذراندن دوران آموزشی در گروه پدافند هوایی مشهد به گروه پدافند هوایی بهبهان منتقل گردید و در آنجا مسئولیت رسیدگی به امور برق این یگان را به‌عهده داشت. وی جهت شرکت در عملیات‌های مختلف به‌صورت مخفیانه شرکت می‌نمود که خانواده‌شان نگران نشوند مانند شرکت در عملیات بستان که بعد از آزادسازی بستان، که خانواده از طریق دوستانش با خبر شدند او نیز در این عملیات شرکت داشته است.

با هجوم دشمن بعثی به کشور ما و اشغال شهر خرمشهر، امام خمینی(ره) دستور آزادی این شهر را داده بود و شهید علی نجاتی برای شرکت در این عملیات بزرگ اعلام آمادگی نمود. چند روزی به آزادسازی خرمشهر باقی نمانده بود که شهید بزگوار در مورخه 20/2/1361 در عملیات بیت المقدس شهد شهادت را نوشید و طبق وصیت‌نامه خود در کنار کاروان راهیان کربلا قرار گرفت‌ و خبر شهادت او را از طریق حاج آقا نصیری امام جماعت مسجد المهدی شهرستان گناباد به گوش خانواده محترمشان رساندند.

خبر شهادتش بازتاب گسترده‌ای داشت . اقوام و دوستان از این نظر ناراحت بودند که یکی از امین‌ترین افراد کارآمد را از دست داده‌اند. و از طرف دیگر خوشحال بودند که در راه اسلام و کشور عزیزمان جان خود را فدا کرده و از نظر خانواده همین بس بود که که امانت خداوند را به بهترین وجه ممکن به او تحویل داده‌اند. در ادامه فرازی از وصیت‌نامه این شهید بزرگوار را بیان می‌کنیم.

وصیت‌نامه شهید :

واجب شد بر شما جنگ و جهاد در حالیکه این فرمان بر شما گران و سنگین و مورد کراهت شماست ولی بدانید که چه بسا چیزی را که مورد ناگواری شماست در حقیقت به نفع شماست و بلعکس.

با نام خدا چند کلمه‌ای را که با شما می‌خواهم سخن بگویم آغاز می‌کنم سلام پدرم، سلام مادرم و سلام برادران و خاهرانم و سلام بر کلیه بازماندگان، سلام به امام امت این قلب تپنده اسلام و امید مستضعفان و سلام بر ملت قهرمان ایران و درود و سلام بر کلیه رزمندگان اسلام.

امروز موفقیت کشور ما و به خصوص اسلام خیلی حساس است و امروز است که اسلام جدا احتیاج به کمک کلیه مسلمانان دارد. کفر جهانی امروز در صدد نابودی انقلابمان یعنی در صدد نابودی اسلام است . جهاد در راه خدا آرزوی نهایی هر انسان مسلمان است و چه بسا گذشتگانی که آرزوی جهاد در رکاب حسین (ع) می کردند و بارها با خود می گفتند که ای کاش ما در آن زمان بودیم. . .

پدرم بعد از من از خود صبر و شکیبایی از خود بخرج دهید چرا که صبر شما همانند پتک آهنینی است که بر سر دشمنان اسلام خواهد خورد و مادرم تو نیز چنان صبور باش و برخود ببال که چنین فرزندی تربیت کرده‌ای ........

 

 
 
امتیاز دهی