شهدای پدافند
 


نام و نشان : علی اصغر الماسیان

نام پدر : عباس

تاریخ تولد : 16/3/1315

تحصیلات :  پنجم ابتدایی

درجه : کارمند فنی

یگان اعزام کننده : گروه مشهد

وضعیت تاهل : متاهل

تاریخ شهادت : 4/12/1365

محل شهادت : شلمچه کربلای 5

نحوه شهادت : اصابت ترکش به سینه و دست


        

زندگی‌نامه شهید :

شهید علی‌اصغر الماسیان در 16/3/1315در خانواده‌ای متدین و زحمتکش در شهرستان نیشابور چشم به جهان گشود. او در دوران کودکی (5 سالگی) از محبت پدر محروم گشت و در دامان پرمهر و محبت مادر فداکارش پرورش یافت. بدین سبب از همان دوران کودکی به مادر احترام خاصی می‌گذاشت و حرمت ایشان را نگه می‌داشت و خدمتکار مادرش بود. او در مدرسه نهضت سوادآموزی تحصیلات خود را به پایان رساند و موفق به اخذ گواهینامه شد و پس از آن در کارگاه نجاری برادر بزرگترش مشغول به کار شد. وی خدمت سربازی خود را در تهران سپری نمود و پس از آن در همان‌ شهر مشغول به شغل بنایی شد و حتی خانه‌ای 60 متری نیز فراهم کرد، سپس به نیشابور آمد و به صلاح‌دید مادر گرامیشان تصمیم به ازدواج گرفت. ثمرۀ این ازدواج مبارک 3 پسر و 3دختر است که از این شهید بزرگوار به یادگار مانده‌اند. شهید الماسیان با شور و اشتیاق فراوان در سال 1344 موفق به استخدام در رستۀ کارمند فنی نیروی هوایی ارتش گردید .

 

از خصوصیات بارز ایشان ایمان بالا، ادای اول وقت نماز، اطلاعات فنی بسیار بالا، مسئولیت‌پذیری و وجدان کاری شاخص، و امین بیت المال بود که همواره دوستان و نزدیکان ایشان بدان اذعان دارند. به گفته همسر این شهید بزرگوار علاوه بر مشغله کاری بالا و فعالیت زیاد در بیرون از خانه، همکاری ایشان در امور اندرونی منزل نیز همواره مثال‌زدنی و با عطوفت و مهربانی فراوانی همراه بود و با قناعت معاش می‌گذراندند.

 

شهید الماسیان همواره به شهدایی که قبل از او به شهادت رسیده بودند غبطه می‌خورد و نشان از سعادت بالای آن بزرگواران می‌دانست. به‌همین دلیل با این‌که در گروه پدافند هوایی مشهد مشغول به خدمت بود داوطلبانه و با انگیزه حفظ و حراست از ناموس و خاک پاک سرزمینش سه مرحله از طریق بسیج به جبهه‌های حق علیه باطل اعزام گردید. و سرانجام در تاریخ 4/12/1365 در منطقه عملیاتی جنوب کربلای 5 (شلمچه) بر اثر اصابت ترکش به سینه و دست به درجه رفیع شهادت نائل گردید و به دیدار حضرت حق شتافت. 

 
 
امتیاز دهی