شهدای پدافند

1392/11/12 شنبه

پرویز رشید

 نام و نشان : پرویز رشید

نام پدر : محمدرضا

تاریخ تولد : 1/10/40

تحصیلات :  دیپلم

درجه : سرباز وظیفه

یگان اعزام کننده : پدافند هوایی

وضعیت تاهل : مجرد

تاریخ شهادت : 5/3/61

محل شهادت : خرمشهر

نحوه شهادت : ترکش خمپاره


زندگی‌نامه شهید :

 

با به دنیا آمدن پرویز، خانواده بسیار خوشحال شدند. او دومین فرزند خانواده بود. پسر بسیار باهوش و با استعداد، خواستنی بود. در زمان کودکی بدون آموزش دیگران کارها و اختراعات بسیار زیبایی انجام می‌داد. در زمان محصل بودن دانش‌آموز زرنگ و باهوشی بود که بهترین نمرات را در تمامی درس‌ها داشت و زمان دبیرستان در رشته حسابداری به ادامه تحصیل پرداخت و مدرکش را بانمرات عالی گرفت.

 

در مسجد منطقه جزو بسیج محل بود و در کلاس‌ها و نماز جماعت و راهپیمایی‌ها شرکت می‌کرد و در مسجد برای بچه‌ها کلاس ریاضی می‌گذاشت. از نظر دینی اعتقادات زیادی داشت. با گفتن طنز و لطیفه اطرافیان را بسیار سرحال و سرشار از شادی می‌کرد و از نظر ورزشی در رشته‌های والیبال، فوتبال، کشتی مقاماتی کسب نمودند. 

 

بعد از گرفتن مدرک دیپلم دفترچه آماده به خدمت را گرفت و قبل از رفتن به خدمت سربازی گواهینامه رانندگی قبول شد. بعد از اعزام به سربازی در نیروی هوایی منطقه بابلسر شروع به خدمت به مدت سه‌ماه آموزشی و بعد از آن به جزیره کیش منتقل شد و بعد از 8 ماه خدمت به صورت داوطلبانه به منطقه خرمشهر عازم می‌شود در صورتیکه خانواده هم هیچگونه اطلاعی از این جریان نداشتند. بعد از مدتی که نامه ایشان به دست خانواده می‌رسد متوجه می‌شوند که پرویز از جزیره کیش به خرمشهر رفته و بعداز 40 روز از شهید شدنش خانواده مطلع می‌شوند و در این 40 روز در بیمارستان خرمشهر در سردخانه گذاشته بودنش. اینطور گفته شد که روز قبل از شهید شدنش برگه مرخصی در جیبش بود و در تمام نامه هایی که برای خانواده فرستاده شهید از تمام اقوام  و دوستان احوال پرس بود و به همه سلام می‌رساند. مراسم تشییع پرویز بقدری با شکوه برگزار شد که در این چند سال هنوز گاهی اوقات یادآوری می شود.  پرویز را درباغ خواجه ربیع در جمع شهداء دفع کردند.

 
 
امتیاز دهی