شهدای پدافند

1392/11/16 چهارشنبه

حسن غلامرضاپورنوغانی

 نام و نشان : حسن غلامرضاپورنوغانی

نام پدر : محمد

تاریخ تولد: 23/10/42

تحصیلات: سیکل

درجه :  سرباز وظیفه

یگان اعزام کننده : نیروی هوایی مشهد

وضعیت تاهل : متاهل

تاریخ شهادت :  22/10/65

محل شهادت : شلمچه

نحوه شهادت : اصابت گلوله دشمن


         زندگی‌نامه شهید :

حسن غلامرضا پورنوغانی، چهارمین پسر مرحوم حاج محمد غلامرضاپور نوغانی در خانواده‌ای کاملاً مذهبی متولد شد. به گفته مادر ایشان در زمان کودکی یکی از آرامترین فرزندان او بوده است. در طول دوران تحصیلش در زمان ابتدایی و راهنمایی نصف روز را درس می خواند و بقیه روز را در کارگاه برادرش مشغول نجاری میشد. در سن 17 سالگی خانواده‌اش تصمیم گرفتند دخترخاله‌اش را به عقد او درآورند و بعد از گذشت 2 سال مراسم عقد و عروسی به پا شد .بعد از اینکه 1 سال و نیم از زمان عروسیش گذشت صاحب یک نوزاد پسر به نام مرتضی شد. به گفته همسرش او بقدری مرتضی را دوست داشت که اگر کسی می‌گفت پسرتان زشت است ناراحت می‌شد.

سه ماه آموزشی را درتهران گذراند و 6 ماه بعد را در نیرو ی هوایی مشهد خدمت کرد .به گفته همسرش در این مدت کوتاه زندگی بسیار آرام و صبور بوده است، به نماز و روزه بسیار اهمیت می‌داد و علاقه‌ای به بیرون رفتن از منزل یا همراه بودن با دوستان نداشت. به او می‌گفتند: پسرت خیلی بزرگ و خوشگل شده نمی‌خواهی مرخصی بگیری و برای دیدن او بیایی؟ می‌گفت: اینجا که می‌آیی همه چیز معنوی است و مادیات و زندگی و ... را فراموش می‌کنی.

به گفته یکی از همرزمانش که بعد از چند روز وسایل و کیفش را برای خانواده‌اش آورده بود می‌گفت : او خیلی فعال بود در عملیات کربلای 4 با ماشین آمبولانسی که داشت به طرف خط دشمن می‌رفت تا جاییکه می‌توانست جنازه‌های شهدا را سوار آمبولانس می‌کرده و آنهایی را که نمی‌توانست پلاک‌هایشان را جمع می‌کرده تا خانواده‌هایشان از شهادت آن‌ها با خبر شوند. تمام لباسهای داخل کیفش مملو از خون پاک شهدایی بود که به پشتش کشیده بوده تا سوار آمبولانس کند . بعد از خستگی فراوان زمانی که اعلام کردند داوطلب برای عملیات کربلای 5 می خواهیم دوباره داوطلب شد .

 
 
امتیاز دهی