پدافند در جنگ
 


امير فرزاد اسماعيلي فرمانده قرارگاه پدافند هواي
ي خاتم‌الانبياء(ص) به تبيين نقش پدافند هوايي در جنگ تحميلي پرداخت و اظهار داشت: براي پدافند هوايي كشورمان مي‌توانيم 3 برهه از زمان را ترسيم كنيم. پدافند هوايي ايران از سال 1312 به صورت مرحله به مرحله كار خود را آغاز كرد تا اينكه در دهه 1330 به شكل اصلي خودش به عنوان تيپ مستقل دفاع هوايي مي‌رسد و كارش را شروع مي‌كند.

وي افزود: پدافند هوايي با ورود رادارها و سامانه‌هاي موشكي و توپخانه‌اي از دهه 1330 تا پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي كه تقريبا يك شكل و شمايل استقراري، ثابت و ايستايي به خود مي‌گيرد، تنها وظيفه‌اش حفظ و حراست از پايگاه‌هاي شكاري نيروي هوايي بوده تا بتوانند از تهاجمات دشمن را در برابر پايگاه‌هاي شكاري و بمباران فرودگاه‌ها جلوگيري كنند.

اسماعيلي در ادامه با بيان اينكه در طول 8 سال دفاع مقدس وظيفه پدافند هوايي بسيار بيشتر شد، گفت: در آن زمان حس مي‌شد كه دهليزها و معابر نفوذي كه هواپيماهاي حمله‌ور بعثي عراق از طريق آن حمله مي‌كنند در مسير پايگاه‌هاي شكاري نيروي هوايي نيست و براي اينكه از پالايشگاه‌هاي و سدها و نيروگاه‌ها حفظ و حراست مي‌شد، بخشي از سامانه‌هاي پدافند هوايي بايد گسترش مي‌يافت.

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء(ص) تاكيد كرد: در آن فضاي پس از انقلاب با وجود ناامني‌ها و ترور‌ها و اينكه با وجود بدنه مردمي اما تعدادي از فرماندهان ارتش، مردمي نبودند، وقتي جنگ شروع شد پدافند هوايي فرماندهاني كه در آن زمان در خود مي‌بينند كساني بودند كه در پيكره پدافند بودند و با يك كار جهادگونه سامانه‌ها را گسترش دادند و با تاكتيك‌ و تكنيك متناسب با هم در برابر دشمن مي‌ايستند.

وي با بيان اينكه وقتي عمليات والفجر 1 را آناليز و بررسي مي‌كنيم مي‌بينيم تاكتيكي‌ كه به كار رفته است تا آن زمان در دنيا كم نظير بوده است، گفت: بسياري از تاكتيك‌ها بايستي در اتاق‌هاي جنگ و دفاع و با حضور فرماندهان استراتژيست نظامي و هماهنگي كامل نيروهاي مختلف باشند تا عمليات با موفقيت انجام شود. اما ديديم كه چندين جوان كه به سمت فرماندهي و عمليات نيرو و پدافند منصوب شده بودند عمليات‌هايي اين چنيني را با موفقيت انجام دادند.

اسماعيلي همچنين اظهار داشت: حضرت آقا در خصوص اقدامات پدافند هوايي در عمليات‌هاي دفاع مقدس فرمودند «پدافند هوايي ابتكارات و اقدامات عجيبي براي كشور در زمان دفاع مقدس ايجاد كرد»، ايشان 236 مرتبه در رابطه با پدافند هوايي فرمايش داشته‌اند كه تمام اين فرمايشات يك سو داشت و آن هم اولويت‌ اول بودن پدافند هوايي در صحنه‌هاي رزم آتي است.

 
 
امتیاز دهی