اخبـــار
 

همزمان با گرامیداشت هشت سال دفاع مقدس مراسمی به همین منظور با حضور فرماندهان، مسؤلین و جمعی از کارکنان در فرماندهی آماد و پشتیبانی برگزار شد.

 در این مراسم که با دعوت و سخنرانی پیشکسوتان، بازنشستگان و جانبازان جنگ و جهاد برگزار شد؛ سرهنگ بازنشسته خطیب قوامی نماینده موزه نیروی پدافند هوایی آجا و عضو ستاد راهیان نور ضمن گرامیداشت این ایام بیان گفت:31 شهریور سالروز آغاز دفاع جمهوری اسلامی ایران از تجاوز غیر قانونی و غیر شرعی رژیم بعث به نام هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است.

این پیشکسوتان عرصه جهاد افزود: در 31 شهریور 1359 رژیم بعثی عراق با تصمیم و طرح قبلی و با هدف برانداختن نظام نوپای جمهوری اسلامی جنگی تمام عیار را علیه ایران اسلامی آغاز کرد. صدام حسین رییس جمهور عراق با ظاهر شدن در برابر دوربین‌های تلویزیون عراق با پاره کردن قرارداد 1975 الجزایر آغاز تجاوز رژیم بعثی به خاک ایران را اعلام نمود.

وی ادامه داد: جنگی نابرابر در شرایطی به ایران تحمیل شد که از جانب استکبار جهانی به ویژه آمریکا تحت فشار شدیدی قرار داشت و در داخل کشور نیز جناح‌های وابسته به غرب و شرق با ایجاد هیاهوی تبلیغاتی و ایجاد درگیری‌های نظامی درصدد تضعیف نظام بودند و نیروهای نظامی نیز به خاطر تبعات قهری انقلاب ، هنوز مراحل بازسازی و ساماندهی را به طور کامل پشت سر ننهاده بودند.

خطیب قوامی به نقش آمریکا برای به سازش کشاندن جمهوری اسلامی و در نهایت تسلیم آناشاره کرد و گفت: آمریکا حمایت پنهان و آشکار خود را در کلیه زمینه‌های سیاسی، نظامی، اقتصادی و ... از رژیم بعثی عراق به اجرا گذاشت. از سوی دیگر نیز ابر قدرت دیگر جهان یعنی شوروی که متحد عراق محسوب می‌شد، خصومتش را با نظام اسلامی که شعار نه شرقی و نه غربی را سرلوحه کار خود قرار داده بود  و در جریان اشغال افغانستان توسط شوروی این تجاوز را محکوم کرده بود، بیش از پیش نمود. ارتش عراق که براساس محاسبات خود از وضعیت داخلی و خارجی ایران، فتح یک هفته‌ای تهران را در سر می‌پرورانید، در روزهای نخست تجاوز، بدون مانعی جدی در مرزها تا دروازه‌های اهواز و خرمشهر پیش ‌تاخت. تحت چنین شرایطی امام خمینی (ره) به خروش آمد و ندای ملکوتی‌اش دل‌های شیفتگان انقلاب و نظام را متوجه دفاع از کیان جمهوری اسلامی نمود به طوریکه نیروهای مردمی با کمترین امکانات و تجهیزات و حتی آموزش‌های نظامی به مقاومت پرداختند.

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر