اخبـــار
 

جانشین فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش با بیان اینکه در حال حاضر قادر به مقابله با انواع تهدیدات‌های هوایی دشمن هستیم، گفت: دشمن قدرت ما را حس کرده است و گمان نمی‌کنم جرأت آزمودن قدرت درون زا و بومی خود اتکای جمهوری اسلامی را داشته باشد چرا که پاسخ کوبنده قطعاً دریافت خواهد نمود.

به گزارش روابط عمومی ارتش، امیر سرتیپ علیرضا الهامی، جانشین فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش با اشاره به نگهداری تجهیزات پدافند هوایی توسط بیگانگان قبل از انقلاب اسلامی گفت: یکی از مزیت‌هایی که در گذشته و حال وجود داشته و دارد عنصر ایمان، اعتقاد، تعهد، خودباوری و اعتماد به نفس کارکنان پدافند هوایی است. در گذشته عمده سامانه‌های پدافند هوایی کشور ساخت کشور‌های غربی و آمریکا بود که توسط مستشاران و کارشناسان خارجی به کارگیری و نگهداری می‌شد و کارشناسانه داخلی اجازه انجام فعالیت‌های تخصصی پیچیده را نداشتند.

جانشین نیروی پدافند هوایی ارتش خاطرنشان کرد:بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و خروج مستشاران خارجی تصور بر این بود که کارشناسان داخلی قادر به عملیاتی کردن و نگهداری سامانه‌ها نخواهند بود و در طول جنگ کشور با مشکل مواجه خواهد شد، ولی بحمدالله دیدیم که با ایثار و از خودگذشتگی و خودباوری کارکنان پدافند هوایی تمامی تجهیزات پدافند هوایی اعم از زمین پایه و هوا پایه به طور کامل و بدون نیاز به کمک خارجی مورد بهره‌برداری قرار گرفت و ضربات مهلکی بر ماشین جنگی رژیم بعثی وارد آمد.

وی درباره روند بومی سازی تجهیزات افزایش قدرت بازدارندگی این نیرو به نسبت سال های دفاع مقدس تاکید کرد: در حال حاضر طراحی تولید و تامین نیازمندی‌های تجهیزاتی پدافند هوایی توسط مراکز تحقیقاتی داخلی، وزارت دفاع، مراکز دانشگاهی و شرکت‌های دانش بنیان به دست دانشمندان جوان داخلی صورت می‌پذیرد و در حال کسب استقلال کامل در حوزه دفاعی هستیم یعنی قدرت بازدارندگی که می‌تواند الگویی برای سایر حوزه‌های قدرت ملی باشد.

امیر سرتیپ الهامی تاکید کرد: هم‌اکنون پدافند هوایی برای تکمیل پوشش دفاعی خود در کلیه نواحی دفاع هوایی که شامل برد‌ها و ارتفاعات مختلف می‌شود، دارای انواع سامانه‌های کشف، شناسایی، درگیری و انهدام بومی است.

جانشین نیروی پدافند هوایی ارتش خاطرنشان کرد: پدافند هوایی در حال حاضر قادر به مقابله با انواع تهدیدات‌های هوایی دشمن است. دشمن نیز این قدرت را حس کرده است و گمان نمی‌کنم جرات آزمودن قدرت درون زا و بومی خود اتکای جمهوری اسلامی را داشته باشد چرا که قطعاً پاسخ کوبنده ای دریافت خواهد کرد.

امیر سرتیپ الهامی دره هفته دفاع مقدس درباره نقش پدافند هوایی را در دوران دفاع مقدس و پشتیبانی از عملیات‌ها گفت: پدافند هوایی قبل از انقلاب به عنوان یکی از فرماندهی‌های نیروی هوایی ارتش عمدتاً وظیفه پوشش پدافندی پایگاه‌های هوایی را بر عهده داشت. بعد از شروع جنگ تحمیلی و نیاز به پشتیبانی دفاع هوایی از نیرو‌های سطحی و حفاظت از مناطق حیاتی و حساس از جمله صادرات نفت گاز و پتروشیمی و آبراهه‌های خلیج همیشه فارس در برابر تهدید‌های هوایی دشمن که از سوی استکبار جهانی و ابرقدرت‌های شرق و غرب حمایت و پشتیبانی می‌شد، در دکترین و تاکتیک‌های خود تغییراتی ایجاد کرد و بخشی از تجهیزات و ادوات را به خط مقدم صحنه نبرد گسیل کرد.

وی ادامه داد: در طول هشت سال دفاع مقدس ضمن تامین پوشش پدافند هوایی بیش از ۵۰۰ مرکز راهبردی در کل کشور در اکثر عملیات‌های رزمی حضور موثر و اثربخش داشت و امنیت لازم را برای نیرو‌های عمل کننده سطحی فراهم می‌کرد اگر تغییر در نگرش و اتخاذ تدابیر و تمهیدات کارآمد در جنگ نبود و چنانچه نیرو‌های پدافند هوایی در کنار سایر نیرو‌های مسلح حضور نداشتند قطعاً در برابر حملات هوایی دشمن بسیار آسیب پذیر‌تر می‌شدیم.

متن کامل مصاحبه اینجا بخوانید.

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر