اخبار مناطق
 

 

سرهنگ بازنشسته ارتش جمهوری اسلامی ایران حبیب الله تابع جماعت از پیشکسوتان دفاع مقدس، با تاکید بر اهمیت و نقش پدافند هوایی در پیشروی عملیات های هشت سال دفاع مقدس گفت: در طول هشت سال دفاع مقدس، پدافند هوایی مجموعا 350 فروند هواپیمای متخاصم دشمن را سرنگون کرد و بدینوسیله نقش بسزایی در پیروزی عملیات ها ایفا نمود.

سرهنگ تابع جماعت که از موسسان پدافند هوایی در اصفهان به شمار می رود در جمع کارکنان منطقه پدافند هوایی شهید نصر اصفهانی به مناسبت هفته دفاع مقدس بابیان خاطراتی از  هشت سال جنگ اظهار داشت: پدافند هوایی، مسئولیت حراست از تاسیسات و مراکز حساس و  حیاتی کشور را بر عهده دارد و با توجه به اینکه ایران اسلامی کشوری پهناور و دارای مراکز و تاسیسات حیاتی فراوانی است این مسئولیت مضاعف و در زمان جنگ چندین برابر خواهد بود.

وی با بیان اینکه پدافند هوایی در گذشته در بدنه نیروی هوایی انجام وظیفه می کرد گفت: تا قبل از جنگ تحمیلی پدافند هوایی در کنار هر کدام از پایگاه های هوایی مربوط به نیروی هوایی فقط وظیفه حراست از تاسیسات و هواپیماهای نظامی را بر عهده داشت و نقش مهم آن در حراست از دیگر مراکز حیاتی کشور کمتر مورد توجه مسئولین وقت بود.

وی افزود: با شروع جنگ تحمیلی و تجاوزات بی رحمانه رژیم بعث به مراکز نفتی و حیاتی کشور، نقش مهم و بی نظیر پدافند هوایی در مقابله با هجمه شدید دشمن مورد توجه قرار گرفت. سرهنگ تابع جماعت تصریح کرد: انهدام کامل پالایشگاه های نفتی ایران رویای شیرین صدام بود که با عنایت خداوند و همت  کارکنان غیور پدافند هوایی هرگز تعبیر نشد و نشانه هایی از حقد و کینه رژیم بعث را می توان در بمباران سایت سوباشی و شهادت مظلومانه کارکنان این سایت پدافندی به وضوح مشاهده کرد.

سرهنگ بازنشسته ارتش در ادامه با تاکید بر نقش پدافند هوایی در پیشبرد عملیات های هشت سال دفاع مقدس گفت: انهدام 74 فروند هواپیما در عملیات والفجر 8 گواه بر این مدعاست . وی با بیان اینکه آمارها نشان از انهدام 350 فروند هواپیمای دشمن توسط پدافند هوایی در طول هشت سال دفاع مقدس دارد گفت: این آمار که آمار بسیار دقیقی است فقط شامل هواپیماهایی است که لاشه منهدم شده آنها پیدا شده است و قطعا هواپیماهایی نیز بوده که منهدم شده ولی لاشه آنها در دریا افتاده و جزء این آمار نیامده است.

وی در این خصوص افزود: یکی از مراکز نفتی حساس و حیاتی کشور پالایشگاه نفت اصفهان بود که نابودی کامل آن جزء آرزوهای رژیم بعث بود تا جایی که خلبان هواپیمای منهدم شده ای که به قصد بمباران این پالایشگاه آمده و بعد از انهدام هواپیما،  اسیر شده بود در اظهاراتش خبر از ساخت ماکت پالایشگاه نفت اصفهان در خاک عراق و تمرین هر روز خلبان های عراقی برای انهدام واقعی آن داد که به خواست خداوند متعال و تلاش شبانه روزی کارکنان غیرتمند پدافند هوایی، رژیم بعث عراق در رسیدن به این آرزو، ناکام ماند.

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر