مقـالات

1396/6/10 جمعه

تبیین نقش و جایگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص)در دکترین نظامی جمهوری اسلامی ایران

مبنای دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران عبارت است از تولید ابزار قدرت برای «بازدارندگی فعال» و نیز «دفاع مبتکرانه و مؤثر».

 

1396/6/10 جمعه

بررسی عملکرد پدافندهوایی جمهوری اسلامی ایران در جنگ تحمیلی

باتوجه به گسترش استفاده از انواع هواگرد در جنگهای بوقوع پیوسته در قرن بیستم ،این قرن راباید قرن تغییر راهبرد نبردبه نبرد هوا-زمینی ونبردهوایی دانست .

 

1396/6/5 یکشنبه

آسمان امن، ارمغان انقلاب

مروری بر تاریخچه پر افتخار پدافند هوایی، به مناسبت فرارسیدن دهم شهریور، سالروز قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص)

 

1396/6/5 یکشنبه

آسمان امن است

نقش قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) در هشت سال دفاع مقدس

 

1396/5/3 سه‌شنبه

حماسه سوباشی

به مناسبت پنجم مرداد، سالروز عروج 19 شهید پدافندی در سایت رادار سوباشی

 
به مناسبت 29 فروردین، روز ارتش جمهوری اسلامی ایران

1396/1/27 یکشنبه

ناگفته هایی از قدرت پدافندی ایران در هشت سال دفاع مقدس

علی رغم تمام مشکلات و عدم آمادگیهای نیروهای مسلح در آغاز جنگ تحمیلی، نیروی هوایی در شرایط مطلوبتری نسبت به سایر نیروها قرار داشت. به طوریکه نیروی هوایی اولین نیرویی بود که پاسخ دندان شکن به تجاوز عراقیها داد و عملیات کمان 99 را به مورداجرا قرارداد.پدافندهوایی نیروی هوایی نیز ازاین قائده مسثنی نبود. بنا به اسناد موجود، عراقیها قبل از آغاز رسمی جنگ بارها مرتکب تجاوزات هوایی شده و پدافند هوایی در اکثر موارد اقدامات خاص خود را به خوبی انجام داده بود.

 
به مناسبت 29 فروردین، سالروز ارتش جمهوری اسلامی ایران

1396/1/27 یکشنبه

تبیین نقش و جایگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص)در دکترین نظامی جمهوری اسلامی ایران

مبنای دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران عبارت است از تولید ابزار قدرت برای «بازدارندگی فعال» و نیز «دفاع مبتکرانه و مؤثر». توان موشکی ایران نیز بخشی از راهبرد و دکترین نظام دفاعی کشور است و از آنجا که رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره اهمیت پدافند فرمودند:ˈ پدافند در اولویت اول نیروهای مسلح ایران استˈ، لذا پدافند هوایی نقش ممتاز در دکترین دفاعی کشور خواهد داشت که همان مقابله با تهدیدات هوایی دشمن است.

 

1394/11/20 سه‌شنبه

ابتکارات پدافند هوایی در عملیات والفجر 8

در عملیات والفجر 8 در نتیجه اقدامات انجام شده در حوزه چابک­سازی و سبک­سازی سامانه­ها، جابه­جایی­ها آسان­تر از همیشه انجام می­شد. در نتیجه این جابه جایی­ها تلاش خلبانان عراقی برای شناسایی سایت­های پدافندهوایی ناکام مانده و در بسیاری از مواقع غافل­گیر می­شدند.

 

1394/6/29 یکشنبه

کاربرد هوش مصنوعی در پدافند سایبری

با توجه به سرعت پردازش و حجم داده ها در فضای سایبر ، انسان به تنهایی و بدون استفاده از اتوماسیون نمی تواند به پدافند سایبری کامل بپردازد . با این حال ، توسعه نرم افزاری با الگوریتم های ثابت معمولی ( منطق اتصال در سطح تصمیم گیری ) برای پدافند موثر در برابر حملات پویا در شبکه بسیار دشوار است به این خاطر می توان در پدافند سایبری فعال از روشهای هوش مصنوعی کمک گرفت که شامل ارائه انعطاف پذیری و قابلیت یادگیری به نرم افزار است.

 

1394/6/19 پنجشنبه

سیر تاریخی موسیقی نظامی در ایران

موسیقی نظامی که در جهت تهییج احساسات میهنی، ایجاد شجاعت و غرور ملی و نظم سپاهیان کاربرد داشته است‏‏‏، در برخی از دوره­ها و سلسله­ها چندان شناخته شده نیست؛ چرا که در کشفیات باستان شناختی از جمله کتیبه­ها، حجاری­ها، نقاشی­ها و ظروف به جا مانده، کمتر اشاره ای به این نوع موسیقی شده است و ما در مسیر تداوم آن با دوره­ی سکوت و بی خبری روبرو هستیم. بدیهی است هنر هیچ قومی نمی­تواند درمقابل شکست­های سیاسی و فقر ناشی از آن دوام بیاورد و هنر موسیقی نیز از این قاعده مستثنی نیست. در عصر حاضر بسیاری از سازهای کهن ایرانی منسوخ شده­اند، اما باید توجه داشته باشیم که نوازندگان معدود این ساز های کهن نیز رفته رفته، روی در نقاب خاک می کشند و با خود ظرافت های بی­شمار این فرهنگ شفاهی را به زیر خاک می برند و در صورت هر گونه سستی و تعلل، دیگر جز نامی و یادی از آنها چیزی باقی نمی ماند. این مقاله در پی آن است که نحوه شکل گیری و روند تاریخی این نوع موسیقی چگونه بوده است؟ به عبارت دیگر به سیر تاریخی این نوع موسیقی، از ابتدا تا کنون توجه دارد و با توجه به پراکندگی مطالب و منابع و نیز از آنجا که این نوع موسیقی یک شکل طبقه بندی شده در موسی

 

1394/2/7 دوشنبه

ورزش و نقش آن در تقویت جسم و روح کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران

در این مطلب درباره­ی چگونگی اثر ورزش در پیشگیری از بیماری­ها، عقب انداختن فرآیند پیر شدن و حفظ سلامتی دستگاه­های مختلف بدن از جمله سیستم قلب و عروق، تنفس، گوارش، اسکلتی و ایمنی بدن برای شما صحبت می­کنیم

 

1394/2/7 دوشنبه

نقش ایمان و انضباط در ارتش جمهوری اسلامی ایران

نقش ایمان،انضباط و آموزش در ارتش با چیزی جز توضیح آن و بررسی آن و تبیین آن با تفکر نقش بسته در ذهنمان نمی تواند مورد ارزیابی قرار گیرد ، در این قسمت فقط قسمتی از آن چه در بالا گفته شد یعنی پذیرش و قسمت آموزشی(آموزش و انضباط) که ما آن را تجربه کرده ایم را مورد بررسی قرار می دهم.

 

1394/2/7 دوشنبه

نقش اطلاعات در جنگ نامتقارن

موضوع اطلاعات و نقش آن در رویدادهای سیاسی و استراتژیک همواره از بحث‌های جدی و فراگیری بوده است که مورد تحقیق پژوهشگران قرار می‌گیرد. اندک تاملی در، کتب و مقالات موجود در این زمینه و هم‌چنین نگرشی مختصر به مراکز و موسسات پژوهشی که در این زمینه فعالیت می‌کنند نشانگر آن است که اهمیت این موضوع بسی فراتر از آن چیزی است که در تصور نخست به ذهن انسان خطور می‌کند.

 

1394/2/7 دوشنبه

روش‏های مقابله با جنگ نرم و عملیات روانی دشمن

تهدیدات علیه امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در برهه زمانی کنونی را می‏توان در قالب دو نوع تهدیدات نظامی و تهدیدات نرم تقسیم‌بندی کرد. اولویت قائل شدن برای هر کدام از این تهدیدات، استراتژی امنیتی متفاوتی را در برابر تصمیم‌گیران قرار می‌دهد. در صورتی که تهدیدات نظامی در تحلیل‌های امنیتی از اولویت برخوردار باشند، استراتژی امنیتی کشور نیز تحت تأثیر تفکرات و رویکردهای نظامی و سخت‌افزاری قرار خواهد گرفت و به زمینه‌های اجتماعی تهدید علیه امنیت ملی توجه کمتری مبذول خواهد شد.

 

1394/2/7 دوشنبه

تدابیر پدافند هوایی ارتش عراق در زمان آزادسازی خرمشهر

پدافند هوایی عراق (از دهه 70 تا اواسط دهه 90 میلادی) از جمله مستحکم‌ترین سازمان‌های پدافند هوایی در خاورمیانه به شمار می‌رفت. استفاده از کارشناسان و متخصصین خارجی مخصوصاً روسی، بهره‌گیری از جنگ افزارهای پدافند هوایی روز دنیا، رعایت اصول تنوع، انبوه بودن جنگ افزارها، سطح آموزش مناسب پرسنل و ... از جمله عواملی بود که پدافند هوایی عراق را در جایگاه مناسبی در میان کشورهای منطقه قرار داده بود.

 

1394/2/7 دوشنبه

تحلیل نقش جریان های تکفیری در تعارضات منطقه ای ایران و عربستان

تعارضات دو کشور ایران و عربستان به عنوان دو رقیب همواره در سطوح سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، قومیتی و مذهبی در طول تاریخ روابط دو کشور وجود داشته است. اما اگر همگرایی هایی هرچند مقطعی در روابط این دو دیده شده باشد، مطمئنا عامل مذهبی همواره مورد مناقشه بوده، و بعد از بحران های افغانستان، عراق و سوریه و همچنین تحولات بیداری اسلامی، موج تندروی های مذهبی و تکفیری شدت یافته است. جریان تکفیری با نفی شیعه باعث تفرقه در جهان اسلام شده و از سویی به علت ماهیت به شدت ضد غربی، به جد خواستار از بین رفتن آل سعود است. هم اکنون جریان بارز و برجسته این نحله فکری که باعث اسلام هراسی و تقابل مذهبی در سطح منطقه خاورمیانه شده است داعش نامیده می شود.

 

1394/2/5 شنبه

ضرورت احداث سازه‏های زیر سطحی و تونل‏های نظامی

با توجه به افزایش قدرت انفجار بمب‏ها و موشک‏ها، دانش احداث سازه‏های زیر سطحی و تونل‏های نظامی در دهه‏های گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است. بسیاری از فعالیت‏های نظامی به دلایل مختلف در زیر زمین انجام می‏شود. کشورهای قدرتمند در چند دهة گذشته از این امتیاز به نحو شایسته‏ای بهره‏مند شده‏اند. چرا که برای مقاومت در مقابل بمب و موشک‏های مختلف و شناسائی ماهواره‏های پیشرفته لزوم پناه بردن به زیر زمین اهمیّت بیشتری می‏یابد. در این مقاله به بررسی اهمیت تونل‏های نظامی می پردازیم.

 

1393/10/21 یکشنبه

اشاره‌ای کوتاه بر پیامدهای برگزاری رزمایش مشترک محمد رسول الله (ص)

برپایی رزمایش مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران با نام مبارک محمد رسول الله (ص) در شرایط حساس منطقه‌ای و بین المللی دارای پیام‌ها و پیامدهای مختلفی بوده است. پیام اقتدار و صلح از جانب جمهوری اسلامی ایران و پیامدهای مثبت فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و... در سطح ملی و بین المللی که برخی از آنها در این مقاله بررسی خواهد شد.

 

1393/10/17 چهارشنبه

آیا شناسایی «U-۲» توسط رادارهای ایرانی مهم است؟

طی رزمایش مشترک محمد رسول الله ارتش، فرماندهان قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) از چندین مورد رصد موفق و اخطار قاطع سامانه های پدافندی کشورمان به هواپیمای شناسایی آمریکایی از نوع U-2 در نزدیکی مرزهای کشورمان خبر داده اند. البته این نخستین بار نبوده که سامانه های راداری ایران موفق به چنین اقدامی می شوند، چراکه فرمانده این قرارگاه، در بهمن سال 91 از رهگیری یک فروند U-2 در نزدیکی مرزهای منطقه جنوب شرق خبر داده بود.

 

1393/8/28 چهارشنبه

پدافند غیر عامل و ایده جان پناه عنکبوتی

سرزمین ما ایران به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و سیاسی همواره در معرض انواع خطرات طبیعی نظیر (زلزله و سیل و ….) و تعهدیدات انسان ساز (جنگ) قرار داشته است و تلفات انسانی و خسارات مالی سنگین متحمل شده است متاسفانه کشور ما علارغم پشت سر نهادن 8 سال جنگ تحمیلی و وقوع زلزله های متعدد نظیر زلزله بم و …. هنوز توجه قابل ملاحظه ای به پدافند غیرعامل در کشور نشده است

 

1393/8/28 چهارشنبه

تاریخچه پدافند غیرعامل در طبیعیت، آیات و روایات و ایران باستان

ذهن انسان همیشه به دنبال آن است که بداند پدیده ها در گذشته چگونه و به چه علت پدیدار گشته اند. که البته یکی از بهترین راه های دانستن آن مطالعه تاریخ و درس عبرت از گذشتگان و کشف اسرار و دقت در پدیده های اطراف و موجودات بوده، که باعث افزایش تجربیات آدمی گردیده و زیان و خسارت آور را به حداقل کاهش می دهد. پژوهش حاضر سعی بر آن دارد تا بیان دارد که قدمت پدافند غیر عامل به قدمت تمدن بشری باز می گردد. تلاش حیوانات برای بقا و زندگی و ترفندهایی که به کار می برند و یا به کار گیری آن در آیات، روایات و جنگ هایی که پیامبر و حضرت علی داشته اند.

 
رویکرد تخصصی به پزشکی پدافند هوایی :

1393/8/27 سه‌شنبه

راهبردی جدید در بهداشت و درمان قرارگاه

نیروی انسانی مهمترین فاکتور تاثیرگذار دردستیابی به اهداف هر سازمانی بشمار می رود. که چگونگی عملکرد و میزان کارایی آن مستقیما در برآیند سازمان نقش دارد(1).واین موضوع در نیروهای نظامی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.(2). نگاه ویژه فرماندهی کل قوا (روحی فدا) به قرارگاه ،مسولیت ما سربازان را صدچندان می کند. لذا نیرویی که در این مجموعه خصوصا واحدهای عملیاتی وارد می شود بایستی کاملا تعریف علمی از نظر سلامت و قابلیت ها ی جسمی داشته باشد. روند رو به پیشرفت تجهیزات و تعاریف جدید جنگ های حاضر و آینده ، نیروی انسانی خاص خود را می طلبد و فرصت خطا و آزمون را به ارگان های نظامی نمی دهد.

 

1393/8/20 سه‌شنبه

40 نوع رادار ایرانی؛ چشمان همیشه بیدار نیروهای مسلح

ظهور فناوری‌های جدید در عرصه رادارها منجر به ساخت نمونه‌های پیشرفته‌ای شد که از نظر قابلیت‌ها رشدی جهش‌گونه نسبت به نسل‌های قبل از خود داشتند. رادارهای آرایه فازی ایرانی نمونه بارز این محصولات جدید هستند که امروزه گونه فراگیر رادارهای مختلف زمین‌پایه و هواپایه شده‌اند.

 
پدافند هوايي و امنيت ملي

1392/6/10 یکشنبه

بررسي موردي نقش قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) در دستگيري عبدالمالك ريگي

پس از ماهها تلاش گسترده نيروهاي اطلاعاتي، نظامي و امنيتي كشور، سرانجام عبدالمالك ريگي در تاريخ چهارم اسفند ماه 1388، طي يك عمليات پيچيده اطلاعاتي، امنيتي و نظامي دستگير شد. در اين عمليات، پدافندهوايي نقشي اساسي ايفاء كرد؛ بر همين اساس، بخش‌هايي از مراحل انجام عمليات دستگيري ريگي بيان خواهد شد.

 

1392/6/9 شنبه

نقش یکان های پدافند زمین به هوای پدافند هوایی در حفظ منابع اقتصادی و پشتیبانی مستقیم از نیروهای سطحی در جبهه

نقش یکان های پدافند زمین به هوای پدافند هوایی در حفظ منابع اقتصادای و پشتیبانی مستقیم از نیروهای سطحی با روشهای ابتکاری و جدید ابعاد ویژیگیهای عملیات بدر عراق را به عکس العملی غیر از آنچه تا آن زمان در جنگ مرسوم بود واداشت، بدین معنی که ...

 

1392/5/20 یکشنبه

نقش بارز پدافند زمين به هوا در جنگ 1973 اعراب و رژيم اشغالگر قدس و تاثير آن در دكترين پدافند

جنگ اعراب و رژيم اشغالگر قدس كاتاليزوري بود كه باعث تحول در اصول مبادي و تاكتيك‌هاي پدافند زمين بهوا و ايجاد اصول نوين در دكترين پدافند زمين بهوا گرديد. كه امروزه هم مصداق دارد.