دانشگاه خاتم الانبیاء(ص)
1392/6/2 شنبه

دانشگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص)

معرفی

ایران زمین، این سرزمین کهن میراث گرانبهای نیاکان ما که هزاران سال نظاره گر رشادت ها و شجاعت فرزندان خود بوده است اینک در سرنوشت سازترین دوران تاریخ خویش سرافرازتر از همیشه به جوانان، این امیدهای آینده کشور می بالد. در این میان قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران افتخار دارد که در مقابل بد خواهان و کژ اندیشان با استعانت از پروردگار توانا و به یاری دانش و توانمندی روزآمد حراست از آسمان نیلگون کشور را بر دوش جوانان این آب و خاک نهاده است. جوانانی که در سایه ایمان آگاهی و تلاش پیگیر با فراگیر آخرین متون علمی، کنترل پیشرفته ترین سامانه های پدافند هوایی را در دستان با کفایت خود گرفته و نقشی بی همتا در فراهم آوری امنیت میهن اسلامی ایفاء خواهد نمود. قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) آجا با فرمان مبارک فرماندهی معظم کل قوا (مد ظله العالی) در بهمن سال 1387 تشکیل گردید. ماموریت این قرارگاه (حفظ و حراست از آسمان کل کشور در مقابل حملات و تجاوزات هوایی با استفاده از توانمندی موجود در بالاترین سطح)می باشد. داشتن نیروی انسانی مجرب با تحصیلات عالی به منظور موفقیت در برنامه های آتی قراگاه، از ضروریات اساسی بوده و موجب گردیده که تاسیس یک مرکز آموزش عالی با ماموریت تربیت و آموزش افسران مورد نیاز (کارشناسان، متخصصان، محققان، برنامه ریزان، طراحان، سازندگان و ...) را در دستور قرارگاه قرار گیرد.

لزوم تاسیس دانشگاه اختصاصی پدافند هوایی

با انتزاع قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) آجا از نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در بهمن 1387،  نیاز به تاسیس دانشگاه اختصاصی پدافند هوایی و آموزش افسران مورد نیاز قرارگاه در دانشگاه اختصاصی بر روند آموزشی و براورده شدن نیاز های تخصصی مد نظر قرارگاه از جمله عوامل تاثیر گذار در تاسیس این دانشگاه بود.

اهدف و چشم انداز دانشگاه

این دانشگاه با هدف رفع نیازهای دفاعی کشور در زمینه تربیت کادر متخصص در امور مربوط به پدافند هوایی تشکیل گردیده و امید است در این رهگذر موجبات افتخار و سربلندی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را فراهم آورد و به لطف خداوند تبارک و تعالی این نهاد آموزش عالی، به یکی از بزرگترین مراکز آموزشی پدافند هوایی در منطقه تبدیل، بطوریکه منشاء خدمات آموزشی و تحقیقاتی ارزنده ای برای جامعه علمی و نظامی کشورمان گردد.


اهداف و ماموریت های دانشگاه

تربیت و تامین متخصصین مورد نیاز قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) و سایر نیروها، سازمان ها و ارگان ها

انجام امور پژوهشی در زمینه های مختلف علمی، فنی و تخصصی در راستای تامین نیازمندی های فعلی و آتی قرارگاه پدافند هوایی و سایر نیرو ها سازمان ها و ارگان ها.

برآورد نیازمندی های آموزشی فعلی و آتی در زمینه پدافند هوایی کشور و برنامه ریزی جهت رفع نیاز مندی ها با هماهنگی ستاد های تخصصی.

همکاری علمی، مبادله استاد و اجرای پروژه های مختلف تحقیقاتی و پژوهشی مشترک با سایر دانشگاه های کشور

همکاری علمی با دانشگاه های نظامی و غیر نظامی کشور های دوست ج ا ا و مبادله استاد و دانشجو در صورت صلاحدید

ارائه ی آموزش های تکمیلی کوتاه مدت در زمینه های گوناگون بر اساس اعلام نیاز

ارتقای سطح علمی آموزش عالی در سطح نیروهای مسلح

لازم به ذکر است که دانشگاه خاتم الانبیاء (ص) آجا تنها مرجع ذیصلاح تربیت افسران پدافند هوایی برای سایر نیرو های آجا، نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی می باشد و به عنوان تنها مرجع آموزشی و پژوهشی در حوزه های علوم پدافندی ( در ابعاد مختلف آن ) در کشور مطرح می گردد.

 

معرفی رشته ها و گرایش های تحصیلی در مقطع کارشناسی

 

کارشناسی مهندسی برق

دوره کارشناسی مهندسی برق دارای 3 گرایش الکترونیک ،مخابرات و جنگال ،یکی از مجموعه­های آموزش عالی بوده وهدف آن تربیت افراد مستعدی است که بتوانند با آگاهی علمی و فنی کافی از عهده وظایف طراحی، بهره­برداری و توسعه، نظارت، مدیریت و نگهداری از سیستم­های الکترونیکی، راداری و ارتباطی در زمینه­های مرتبط برآیند و آماده ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر باشند. بر همین مبنا  برنامه درسی دوره دروس،مرکب از دروس نظری، آزمایشگاهی، کارگاهی، کارآموزی و پروژه­های در حال انجام سیستم­های موجود در قرارگاه خاتم الانبیا(ص) می­باشد.

هدف از این دوره کارشناسی ،تربیت و آموزش افسرانی کارآمد با دانش و مهارت­های لازم جهت انجام امور عملیاتی و آموزشی در سطح کارشناسی بمنظور انجام ماموریت­های محوله در سازمان قرارگاه پدافند هوایی خاتم­الانبیاء(ص) آجا می­باشد.

افسران دانش­آموخته این دوره آمادگی لازم رابرای احراز پست­های مدیریتی بدست خواهند آوردکه در کنارآن از مهارت­های زیر برخوردار می­شوند:

1-مهارت کافی در شناخت، نحوه عملکرد و چگونگی نگهداری و بهره­برداری سیستم­ها و کنترل و اجرای پروژه­ها در سامانه­های قرارگاه خاتم الانبیاء(ص)

2-فراگیری مستمر، شناسایی و بهره­برداری تکنولوژی­های جدید، به ویژه فناوری اطلاعات و ارزیابی آن­ها بمنظور کاربرد در طرح و توسعه و نوآوری درسامانه­های دفاعی جدید قرارگاه خاتم الانبیاء(ص)

3-شرکت در پروژه­های صنعتی، تحقیقاتی و بررسی­های فنی در زمینه مشاغل تخصصی قرارگاه خاتم­الانبیاء (ص)  در گرایش مخابرات

4-کسب  توانایی­های لازم جهت تجزیه و تحلیل سیستم­ها و طراحی آن­ها و مشاوره در بهینه­سازی نقاط ضعف و قوت سامانه­های ارتباطی قرارگاه خاتم الانبیاء(ص)

5-مسئولیت­پذیری، علاقمندی به پیشرفت حرفه­ای، استقبال از رقابت سالم، برخورداری از وجدان کاری و مهارت­های ارتباطی گفتاری، نوشتاری و رفتاری متناسب با شغل نظامی­گری

6-برخورداری از مکارم و فضایل انسانی و کسب درک صحیح از امور فرهنگی، اجتماعی، نظامی و احساس مسئولیت در قبال آن­ها

7-مقابله با تهدیدات منطقه­ای و فرا منطقه­ای بر اساس جنگ­های ناهمتراز

 

کارشناسی مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی

دوره مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی با سه گرایش اطلاعات عملیات،  عملیات موشک و  کنترل شکاری ،یکی از مجموعه برنامه­های آموزش عالی(نظامی)می­باشد که برای آموزش داوطلبان خدمت در امور رهگیری ، تجزیه و تحلیل و پردازش سامانه های اطلاعات و شناسائی،  تجزیه و تحلیل صحنه­ی نبردهای هوایی (سامانه­های آفندی و پدافندی دشمن و پدافند هوایی خودی) بعنوان یکی از عناصر اصلی فرماندهی و کنترل که با مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی پذیرش می­گردند، طراحی گردیده است. هدف از این دوره تربیت کارکنان کارآمد جهت تأمین پدافند هوایی موثر مورد نیاز کشور ج.ا.ا با تقویت بنیه علمی و تخصصی جهت بهره­برداری بهینه از سامانه­های پدافندی، هدف مطلوب و غایی این برنامه می­باشد.

هدف از این دوره تربیت و آموزش افسرانی کارآمد با دانش و مهارت­های لازم جهت انجام امور عملیاتی و آموزشی در سطح کارشناسی به منظور انجام ماموریت­های محوله در سازمان قرارگاه پدافند هوایی خاتم­الانبیاء(ص) آجا.

دانش­آموختگان با کسب:

·  آموزش­های امور نظامی و آمادگی جسمانی

·  آموزش­های دروس علوم پایه، عمومی، اصلی و تخصصی

·  آموزش­های عقیدتی سیاسی و حفاظتی

  قادر خواهند بود تا:

·  قدرت تصمیم­گیری و اعتماد به نفس در شرایط خاص

·  توان هدایت و کنترل سامانه­های پدافندی

·  توانایی اعمال فرماندهی و کنترل و مدیریت بحران در شبکه­ی یکپارچه پدافند هوایی کشور

·  توان طراحی، توسعه و نو­آوری با بهره­گیری از فناوری­های نوین در  امور دفاعی

·  توانایی ارزیابی نقاط ضعف و قوت سامانه­های پدافندی

·  مقابله با تهدیدات منطقه­ای و فرا منطقه­ای بر اساس جنگ­های ناهمتراز را آموخته و بکارگیرند.


 

کارشناسی مهندسی نگهداری و تعمیر سامانه­های دفاع هوایی

     مجموعه کارشناسی مهندسی نگهداری و تعمیر سامانه­های دفاع هوائی یکی از مجموعه برنامه­های آموزش عالی می­باشد که به منظور آموزش اصول مهندسی نگهداری و تعمیر در سامانه­های دفاع هوائی طراحی گردیده است. هدف از برگزاری این دوره تربیت و آموزش متخصصینی با دانش و مهارت­های لازم جهت انجام امور مهندسی نگهداری و تعمیر، بازسازی و بهسازی و مدیریت نگهداری و تعمیر سامانه­های دفاع هوائی در سطح کارشناسی می­باشد.

     دانش­آموختگان این دوره آمادگی و مهارت­های زیر را به­دست خواهند آورد:

1) کسب دانش و آگاهی­های عمومی در سطح دوره­های کارشناسی

2) شناخت فن­آوری های جدید و ارزیابی آنها جهت کاربرد در طرحی، توسعه و نوآوری.

3) توانائی در نگهداری و بهره­برداری از سامانه­های دفاع هوائی.

4) توانائی بازدید و بازرسی های لازم به منظور اطمینان از صحت و کارایی سامانه­های دفاعی بر اساس دستورالعمل های عملیاتی.     

5) توانائی تجزیه و تحلیل سامانه­های الکترومکانیکی و ارتباط بین آن­ها.

6) توانائی در عیب­یابی سامانه­های الکترومکانیکی.

ردیف

دانشکده

رشته و گرایش تحصیلی

1

دانشکده مهندسی فرماندهی و کنترل

فرماندهی و کنترل هوایی- عملیات موشک

2

فرماندهی و کنترل هوایی - کنترل شکاری

3

فرماندهی و کنترل هوایی اطلاعات عملیات

4

دانشکده مهندسی برق

مهندسی برق - الکترونیک

5

مهندسی برق - مخابرات

6

مهندسی برق - جنگال

7

دانشکده مهندسی مکانیک

مهندسی تعمیر و نگهداری تجهیزات سامانه های دفاع هوایی

 

 

 

 

 

رشته های تحصیلی مورد نیاز قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) آجا در سایر

 

ردیف

رشته تحصیلی

محل تحصیل

1

مهندسی رایانه- نرم افزار

دانشگاه هوایی شهید ستاری

2

مدیریت - آماد

3

مدیریت - ترابری

دانشگاه افسری امام علی(ع)

4

مدیریت- پلیس نظامی

5

مدیریت- امور مالی

6

مدیریت - اداری

7

مدیریت پیاده

 

 

 

 

 

اخبار دانشگاه
شنبه 5 مهر 1399