منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
29 فروردین سال1388
به مناسبت روز ارتش
روز ارتش
ورود
به مناسبت روز ارتش
افزایش پایگاه های هوایی آمریکا در منطقه ومسولیت پدافندبرای پایش آسمان کشور                    افزایش پایگاه های هوایی آمریکا در منطقه ومسولیت پدافندبرای پایش آسمان کشور
                                                                              سعید تیبا
امیر سرتیپ فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) در یک برنامه تلویزیونی به تشریح اهم اقدامات دفاعی پدافند هوایی برای حراست از مرزهای هوایی کشور پرداخت،یکی از بخشهای بسیار مهم که فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) به آن اشاره کرد اخطار پدافند هوایی به هواپیما های پنهانکار و جاسوسی نیروهای فرامنطقه ای بود که به گفته این فرمانده نظامی عطش زیادی برای ورود به مرزهای هوایی ایران دارند و در این برنامه بخشی از تصاویر و صداهای واقعی مکالمه افسران کنترل شکاری پدافند هوایی با خلبانان هواپیماهای جاسوسی و شنود الکترونیکی برای نخستین بار منتشر شد.
اما کشورهای فرامنطقه ای و به خصوص آمریکا چه تعداد پایگاه در منطقه دارند و معمولا از چه هواپیما هایی برای عملیات جاسوسی خود استفاده می کنند؟این سوالی است که امیر اسماعیلی به پاسخ بخشی از آن با اشاره به هواپیما هایی از جمله هواپیمای با سرنشین یو 2و هواپیمای بدون سرنشین ام کیو 4 پرداخت.
آمریکا به صورت مداوم سعی دارد تا اطلاعات بسیار کمی از پایگاه های خود در محدوده خلیج فارس و نوع ماموریت این پایگاه ها منتشر شود.
آمریکا هفت پایگاه در منطقه خلیج فارس دارد: پایگاه ناوگان پنجم در بحرین؛ پایگاه هوایی العدید در قطر؛ پایگاه تومریت درعمان؛ پایگاه هوایی شیخ عیسی در بحرین؛ پایگاه هوایی علی السالم کویت؛ پایگاه هوایی احمد الجابر کویت؛ و پایگاه هوایی الظفره امارات متحده عربی. پایگاه‌های بگرام در افغانستان و لِمُونیر در جیبوتی هم در فاصله‌ای نه چندان دور از منطقه خلیج فارس از پایگاه‌های عمده آمریکا محسوب می‌شوند.
پایگاه الظفره که یکی از پایگاه‌های مهم آمریکا در منطقه به شمار می‌رود، دو باند اصلی با طول چهار هزار و ۲۰۰ متر دارد و وسعت تأسیسات این پایگاه تقریباً همسان پایگاه العدید است.
این پایگاه بزرگترین انبار سوخت ارتش آمریکا را در خود جای داده و روزانه به طور متوسط یک میلیون و ۴۵ هزار لیتر سوخت به هواپیمای مختلف مستقر در پایگاه تحویل می‌دهد.
در مورد فعالیت‌های این پایگاه که در ۲۵ سال گذشته به طور غیررسمی و پنهان ادامه داشته است گاه‌به‌گاه گزارش‌های کوتاهی انتشار یافته ولی به تازگی بعد از یک دهه، یکی از مقام‌های نیروی هوایی آمریکا به طور رسمی به وب‌سایت نظامی- تحلیلی «میلیتاری دات کام» گفته است که این پایگاه در بخشی از عملیات هوایی آمریکا در منطقه شرکت دارد.
شاخه عملیات هوایی:
وب‌سایت مذکور به نقل از یک مقام این پایگاه می‌گوید: به تازگی مقام‌های سفارت آمریکا در امارات متحده عربی با هماهنگی همتایان خود در این کشور تصمیم گرفته‌اند که وجود «شاخه برون مرزی هوایی ۳۸۰» را علنی کنند.
این شاخه هوایی روز ۲۵ ژانویه ۲۰۰۲ (پنجم بهمن ۱۳۸۰) در پایگاه الظفره مستقر شد، ولی ۱۰ سال پیش از آن تاریخ، نظامیان آمریکایی از این پایگاه برای اجرای عملیات گوناگون بهره می‌گرفتند. استعدادکارکنان این شاخه یک هزار و ۲۰۰ نفر است.
شاخه برون مرزی هوایی ۳۸۰که یکی از متنوع‌ترین یکان‌های نیروی هوایی آمریکا به شمار می‌رود، پنج گروه و ۱۶ اسکادران دارد و شرکای آن در اجرای مأموریت‌هایش عبارتند از یک گردان پدافند هوایی از نیروی زمینی، یک واحد آموزشی از نیروی هوایی و یک یکان هوایی ویژه گشت دریایی از نیروی دریایی.
این شاخه برون‌مرزی هوایی بخشی از مؤلفه هوایی سنت کام (فرماندهی مرکزی) آمریکا را تشکیل می‌دهد. سنت کام چهار مؤلفه هوایی، زمینی، تکاور (تفنگدار)، و دریایی دارد و مأموریت آن حفظ منافع آمریکا در ۲۷ کشور از جمله کشورهای واقع در شاخ آفریقا، منطقه خلیج فارس و آسیای مرکزی است. ستاد مرکزی سنت کام در فلوریدا و ستاد شاخه دریایی آن (ناوگان پنجم) در بحرین قرار دارد.
مأموریت‌های محوله:
این شاخه مأموریت دارد که تحت هر شرایط جوی و از ارتفاع بالا به جمع‌آوری اطلاعات بپردازد؛ گشت‌های شناسایی و تجسسی انجام دهد؛ فرماندهی و پایش در آسمان را به عهده بگیرد و با اجرای عملیات سوخت‌رسانی در هوا، جنگنده‌ها و بمب‌افکن‌های درگیر در عملیات ارتش آمریکا در افغانستان،عراق و سوریه را یاری ‌دهد.
ابزارهای شاخه هوایی:
به گزارش وب‌سایت «میلیتاری دات کام»، شاخه هوایی مذکور در اجرای مأموریت‌های خود دستکم از شش‌گونه هواپیما با سامانه‌های متفاوت استفاده می‌کند.
۱. هواپیمای یو-2 موسوم به دراگن لیدی. این هواپیما که یکی از سّری‌ترین هواپیماهای تجسسی و شناسایی آمریکا در نیم قرن گذشته بوده، کماکان برخی از حساس‌ترین مأموریت‌های جاسوسی را برای ارتش آمریکا انجام می‌دهد.این هواپیمای دوربرد که سقف پرواز آن از ۲۱ کیلومتر تجاوز می‌کند با استقامت پرواز به مدت ۱۲ ساعت و قابلیت پرواز در شب یا روز، می‌تواند اطلاعات و تصویر حیاتی از دشمن را چه در زمان صلح و چه در زمان جنگ در اختیار فرماندهان و طراحان نظامی قرار دهد.
۲. ای-3 سنتری موسوم به آواکس. این هواپیما با سامانه‌های کنترل و هشدار زود هنگام هوا بُرد خود برای فرماندهی وپایش و مدیریت جنگ، شناسایی و ردگیری هواگردها و کشتی‌ها از راه دور، و هدف‌یابی به کار می‌رود. این هواپیما با ارتباط با جنگنده‌ها و بمب‌افکن‌های خودی قادر است، محدوده شناسایی آنها را افزایش دهند و آنها را از دید دشمن مخفی نگه دارند و یا آنها را به طرف هدف‌های دشمن هدایت کند. قابلیت‌های آواکس‌ها به گونه‌ای است که هم در نقش‌های دفاعی و هم برای مأموریت‌های آفندی از آنها استفاده می‌شود.
۳. آر کیو -۴ گلوبال هُک. این پهپاد بلند پرواز با سقف پرواز بیش از ۱۸ کیلومتر و استقامت پرواز بالاتر از ۳۲ ساعت با حسگرهای ویژه‌اش در زمینه‌های شناسایی، تجسس و جمع‌آوری اطلاعات کار بُرد دارد. پهپاد مذکور با توجه به توانایی‌های یاد شده به اجرای عملیات مشترک هوایی کمک می‌کند و مکمّل هواپیمای یو-۲ است.
۴. اف -۱۵ ایگل. این هواپیما که می‌تواند تحت هر گونه شرایط جوی وارد میدان شود با قابلیت مانور فوق‌العاده یک جنگنده راهکنشی محسوب می‌شود که برای تأمین برتری هوایی به کار می‌رود. برتری هوایی اف- ۱۵ ایگل (عقاب) از ترکیب چند ویژگی این جنگنده از جمله شتاب و قابلیت مانور فوق‌العاده، برد، سلاح‌ها و اویونیک (الکترونیک هوانوردی) آن ناشی می‌شود. جنگنده مذکور با سامانه‌های الکترونیکی و سلاح‌های خود می‌تواند هواپیمای دشمن را شناسایی، ردگیری و منهدم کند.
۵. اف -۲۲ راپتور. این جنگنده پنهان کارِ (استیلث) نسلِ پنجم برای تأمین برتری هوایی به کار می‌رود و حسگرهای بسیار پیشرفته آن به خلبان آن اجازه می‌دهد که تهدیدهای هوایی را ردگیری، شناسایی و نابود کند. هواپیمای مذکور قابلیت‌های دیگری را از جمله حمله به اهداف زمینی و اقداام به جنگ الکترونیکی نیز داراست.
۶. کی سی -۱۰ اِکستِندر . این هواپیمای سه موتوره با چهار خدمه، یک سوخت‌رسان راهبردی است که می‌تواند ۱۶۰ تن سوخت حمل کند و آن را در فاصله سه هزار و ۵۰۰ کیلومتری پایگاهش به دیگر هواپیماها تحویل دهد و برگردد. این هواپیمای سوخت‌رسان علاوه بر مأموریت سوخت‌رسانی، قادر است ۷۵ مسافر و ۷۷ تن بار نیز حمل کند.
اهمیت الظفره:
هواپیماهای مختلف این پایگاه با توجه به مأموریت‌های گوناگون‌شان در زمینه‌های سوخت‌رسانی، جمع‌آوری اطلاعات، جاسوسی، شناسایی، تجسس، فرماندهی و پایش، حملات زمینی و پشتیبانی هوایی، اهمیت ویژه‌ای برای به ثمر رسیدن مأموریت‌های سنت کام دارند.
"شاخه برون مرزی هوایی ۳۸۰" همچنین با داشتن مرکزی به نام «کینگ پین» به تجزیه و تحلیل اطلاعاتِ به دست آمده می‌پردازد و فرماندهی و پایش رزم هوایی را نیز مدیریت می‌کند.
افزایش حضور نظامی آمریکا در منطقه خلیج فارس در سه دهه اخیر از گرایش بیشتر کشورهای عربی به همکاری و پیوند با واشینگتن ناشی می‌شود، این افزایش حضور نظامی و استفاده از ابزار و تجهیزات به روز مسولیت نیروهای مسلح به ویژه قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) که متولی اصلی و اولویت اول حراست از مرز های هوایی کشور است را بسیار خطیر و حساس کرده است.
قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) اما در برهه حساس کنونی با استفاده از ظرفیت های پدافندی همه نیروهای مسلح در کشور اعم از ارتش،سپاه ،نیروی انتظامی و بسیج مردمی و ایجاد شبکه گسترده و یکپارچه پدافندی،استفاده از توان صنایع داخلی و دانشگاه های کشور و نخبگان دانشگاهی توانسته است سد مستحکمی در برابر حجمه وسیع نیرو های فرامنطقه ای ایجاد کند.
استفاده از نیروی داخلی و بومی در تولید و به کارگیری تجهیزات موشکی،توپخانه ای،راداری و شنود الکترونیکی، بهره مندی از نیروی انسانی جوان،مکتبی و مجرب،ایجاد و تاسیس مراکز آموزشی برای تربیت کارکنان مورد نیاز مانند دانشگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص)مرکز آموزش درجه داری حضرت علی اکبر (ع)اراک و مرکز آموزشهای تخصصی پدافند هوایی در تهران،نیاز سنجی جهت تولید تجهیزات پدافندی و تولید بومی این ابزار مانند سامانه باور 373،سامانه های راداری آرش،رادار طبس، رادار ملی و رادار کیهان،ایجاد ساختار شبکه فرماندهی و پایش کاملا بومی و گسترش مناطق پدافندی در جغرافیای کشورو پوشش نقاط کور راداری با بهره گیری از شبکه دیده بانی گسترده و استفاده از تجهیزات به روز و فن آورانه از جمله اقداماتی است که با تدبیر راهبردی فرماندهی معظم کل قوا برای رویارویی با پیشرفته ترین ابزار آفندی نیروهای فرامنطقه ای در قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص)برای انجام ماموریت حراست از آسمان مقدس جمهوری اسلامی ایران پیش بینی شده است، تا جایی که به گفته امیر اسماعیلی زمانی که به هواپیما های جاسوسی پنهانکار با ذکر موقعیت دقیق توسط افسران جوان پدافند هوایی کشور اخطار داده می شود، این موضوع برای خلبانان این هواپیما ها و سازندگان آن که ادعای دیده نشدن دارند غیر قابل باور است.
منابع:
مصاحبه امیر اسماعیلی برنامه نگاه 1 شبکه یک سیما مورخه 11/6/96
مصاحبه معاون اجرایی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) با خبرگزاری تسنیم مورخه5/6/96
مصاحبه امیر اسماعیلی با خبرگزاری دفاع مقدس مورخه16/6/96
http://www.military.com/
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/06/05
http://defapress.ir/fa/news/256278/
 
 
. Dragon Lady U-2
. Boeing E-3 Sentry(Airborne early warning and control)
. Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk
. McDonnell Douglas F-15 Eagle
. Lockheed Martin f22-Raptor
. McDonnell Douglas KC-10 Extender
 
 
امتیاز دهی