مصاحبه ها

1397/2/9 یکشنبه

فرمانده منطقه پدافند هوایی شمالغرب:در صورت کوچکترین تعرض ، جهنمی از آتش برای دشمنان تدارک می بینیم

امیر سرتیپ دوم ستاد ،عباس عظیمی اظهار کرد: در صورت کوچکترین تعرض، به مرز های هوایی، زمینی و دریایی همگام و هماهنگ با سایر همرزمانمان در نیروهای بسیج، سپاه، ارتش و نیروی انتظامی، تحت زعامت مقام معظم رهبری جهنمی از آتش برای دشمنان تدارک می بینیم .

 

امیر سرتیپ دوم ستاد ،عباس عظیمی اظهار کرد: در صورت کوچکترین تعرض، به مرز های هوایی، زمینی و دریایی همگام و هماهنگ با سایر همرزمانمان در نیروهای بسیج، سپاه، ارتش و نیروی انتظامی، تحت زعامت مقام معظم رهبری جهنمی از آتش برای دشمنان تدارک می بینیم .

به گزارش جلفانیوز، روز ارتش در پیش بود . امسال تصمیم داشتیم کاری متفاوت برای این مناسبت انجام دهیم. جلسات متعدد بحث و تبادل نظر تشکیل و سرانجام به این نتیجه رسیدیم که پای صحبت یکی از فرماندهان ارتش بنشینیم. از بین نیروهای زمینی ، هوایی ، دریایی و پدافند هوایی، کفه ترازو به نفع پدافند هوایی به دلایلی سنگینی می کرد.

اولا رهبر انقلاب، پدافند را اولویت نیروهای مسلح اعلام کرده بودند. ثانیا اقدامات و عملیات پدافند هوایی با توجه به نوع تهدیدات در حوزه پیرامونی در سال های اخیر ، بسیار متحیر کننده و غرور آفرین بود. ثالثا ستاد فرماندهی یکی از قویترین و پرکارترین مناطق پدافندی کشور یعنی منطقه شمالغرب، در تبریز قرار داشته و این موضوع دسترسی ما را نسبتا سهل تر کرده و مهمتر از همه اینکه فرمانده آن یعنی امیر سرتیپ دوم عظیمی نیز یک همشهری و اهل جلفا بود و مصاحبه با وی، می توانست برای ما و مخاطبان جالب باشد.

تصمیم گرفته شده بود مصاحبه با امیر عظیمی در اولویت کاری قرار گیرد . با کمک مسئول ستاد اقامه نماز جمعه شهر جلفا و تلاش های بی دریغ معاون هماهنگ کننده فرماندهی منطقه پدافند هوایی شمالغرب، سرانجام مکان، روز و ساعت مصاحبه مشخص شد.

با فرارسیدن روز مصاحبه راهی محل قرار شدیم. در طول مسیر جلفا تا تبریز درباره نظم مثال زدنی حاکم در ارتش صحبت می کردیم. اینکه یک معاون هماهنگ کننده کاملا به وظایف خود واقف و تا آخرین لحظه با تلاش و جدیت پیگیر قضایا باشد، هم برایمان جالب بود و هم از طرفی نیز سبب حسرت میشد که ایکاش نصف این وظیفه شناسی را برخی ها داشتند. بگذریم…..

بعد از دو ساعت به محل مصاحبه رسیده بودیم. مقابل درب دژبانی منطقه پدافند هوایی شمالغرب ایستاده و خود را معرفی کردیم. مسئول دژبانی ضمن خوش آمدگویی، یک سرباز دژبان را با ما همراه نمود تا به طرف ستاد فرماندهی راهنمایی کند. در پارکینگ ستاد ماشین را پارک و بعد از آن، توسط سرباز دیگری به داخل ستاد فرماندهی راهنمایی و پس از چندین دقیقه انتظار، به دفتر فرماندهی هدایت شدیم.

بر خلاف تصور غلطی که به دلیل نظامی و عملیاتی بودن امیر بر ما حاکم شده بود وی بسیار خونگرم و صمیمی برخورد کرده و با روی گشاده و خندان به استقبالمان آمد. بعد از احوالپرسی های متداول، مصاحبه ما با امیر آغاز شد و امیر سرتیپ دوم عظیمی با تسلط و اشراف جالبی به سوالات جواب می دادند.

دعوت می کنیم در ادامه خواننده گفتگوی گرم و صمیمی خبرنگار دفاعی- نظامی پایگاه خبری تحلیلی جلفانیوز با امیر سرتیپ دوم ستاد عباس عظیمی باشید؛

ضمن عرض سلام و خسته نباشید و تبریک روز ارتش خدمت جنابعالی، در ابتدا اگر امکان دارد از نقش ویژه ارتش جمهوری اسلامی ایران در ایجاد قدرت پایدار منطقه ای و بین المللی برای کشورمان توضیح بفرمایید.

با سلام و صلوات به پیشگاه مقدس حضرت ولیعصر(عج) و با درود فراوان به روح بلند و ملکوتی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و عرض سلام خدمت شما،  بنده هم روز ارتش را به تمام ملت ایران تبریک عرض میکنم.

۲۹ فروردین روزی است که امام(ره) با پیام تاریخی خود بر نظر ناصواب دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی مبنی بر انحلال ارتش، خط بطلان کشیدند. اگر بخواهیم به نقش ارتش به ویژه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کنیم، لازم است ابتدا به این نکته توجه داشته باشیم که مجموعه ارتش همیشه در برهه های حساس و تاریخی انقلاب نقش ارزنده و ویژه ای داشته است. جانفشانی ها و دلاوری های ارتشیان قهرمان در طول دوران دفاع مقدس در پاسخ به اعتماد حضرت امام(ره) چیزی نیست که از یادها و خاطره ها برود. ارتش در همان اوایل پیروزی انقلاب اسلامی، در سرکوب و آرام سازی اغتشاشات قومیتی در برخی استان ها از جمله کردستان، خوزستان و گلستان، نقش ممتازی ایفا کرده است.

نیروی زمینی قهرمان در طول دوران جنگ تحمیلی با همکاری و هماهنگی مثال زدنی با سایر نیروها از جمله سپاه پاسداران، عملیات های غرور آفرین زیادی انجام و دشمن بعثی را مجبور به عقب نشینی کرده است.

پدافندیان قهرمان با انجام هزاران عملیات هوایی موفق و تاثیر گذار، ضربات مهلکی بر رژیم بعثی وارد نمودند که ساقط کردن بیش از ششصد و هشتاد فروند پرنده جنگی دشمن جزو افتخارات پدافند هوایی می باشد تا جایی که  دشمن در طول جنگ دو بار ناوگان هوایی خود را بازیابی کرد. نیروی هوایی همیشه در صحنه، با درک عملیاتی ویژه، به دشمن اجازه نداد که حریم هوایی ایران را بی محابا مورد حملات قرار دهد و از شاخص ترین عملیات های نیروی هوایی میتوان به عملیات کمان ۹۹ اشاره کرد که با سازماندهی ۱۴۰ فروند هواپیمای جنگی و انجام عملیات در عمق خاک دشمن، تمامی این پرنده ها سالم به آشیانه خود برگشتند که این موضوع در عملیات های هوایی تقریبا موضوع نادر و بی سابقه ای می باشد.

نیروی دریایی راهبردی نیز به مانند سایر نیروها ، نقش ارزنده ای در انهدام ادوات جنگی دشمن داشته که از آن جمله میتوان به عملیات مروارید اشاره کرد که ضربات سهمگین نیروی دریایی بر ناوگان دریایی دشمن به حدی بود که رژیم بعثی تا آخر جنگ نتوانست ناوگان خود را بازسازی و ترمیم کند و امروز نیز بحمدالله ارتش جمهوری اسلامی ایران با کارکنانی متعهد و متخصص و مسلح به نیروی ایمان و بصیرت ، تحت زعامت فرماندهی کل قوا آمادگی جانفشانی در همه حوزها اعم زمینی ، دریایی و هوایی را داشته و چنانچه دشمنان این ملت دچار خطای فاحش و راهبردی شده و با ماجراجویی به تمامیت ارضی ایران عزیز جسارت کنند، جواب ارتش کاملا کوبنده و شکننده خواهد بود.

امیر همانطوریکه مستحضرید ، پدافند هوایی قبلا زیر نظر نیروی هوایی بود. چه الزاماتی باعث شد که پدافند به عنوان یک نیروی جدید و مستقل از کنترل عملیاتی نیروی هوایی خارج شود؟

برای پاسخ به این سوال شما بایستی بنده ابتدا اشاره ای مختصر به تاریخچه پدافند هوایی داشته باشم. ماموریت پدافند هوایی در قبل از انقلاب به دفاع از پایگاه های هوایی و فرودگاه های کشور محدود شده بود. اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و با شروع جنگ تحمیلی، شهرهای بزرگ، مراکز مهم، زیرساخت های حیاتی و جزایر نفتی کشورمان توسط رژیم بعثی بمباران و موشک باران میشد و روی این اساس پدافند هوایی ماموریت یافت سامانه های پدافندی خود را در اطراف شهرهای بزرگ و مراکز مهم و حیاتی برپا و گسترش داده و امنیت هوایی آن ها را تامین کند. که انصافا نیز پدافند توانست با سربلندی این ماموریت های خطیر را به انجام برساند.

به عنوان مثال به عملیات والفجر هشت می توان اشاره کرد؛ در این عملیات بیش از هشتاد فروند پرنده آهنی دشمن به دست پدافندیان قهرمان منهدم شد.

بعد از پایان جنگ تحمیلی و با تغییر رویکرد تهدیدات که عمدتا سمت و سوی آنها به تهدیدات هوایی و توان هوایی دشمنان خلاصه میشد، رهبر انقلاب با درک عمیقی که از ماهیت تهدیدات داشتند، طی فرمان تاریخی در دهم شهریور سال ۱۳۸۷ دستور تشکیل قرارگاه پدافند هوایی را صادر کردند و بدین ترتیب پدافند هوایی به عنوان یک نیروی مستقل و جدید ماموریت های خطیری را بر عهده گرفته و از کنترل عملیاتی نیروی هوایی خارج شد.

قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا به عنوان تنها مرجع تصمیم گیرنده در امور پدافندی چه رویکردی دارد؟

قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) تنها مرجع تصمیم گیرنده در امور پدافند هوایی کلیه نیروهای مسلح است. تمام سامانه های پدافندی نیروهای مسلح بر اساس دستورات ابلاغی از طرف ستاد کل نیروهای مسلح که از طرف فرمانده کل قوا به آن ستاد تفویض اختیار شده، زیر نظر و در کنترل عملیاتی قرارگاه پدافند هوایی قرار دارند.

قرارگاه پدافند هوایی وظیفه دارد با استفاده از تمامی تجهیزات ، سامانه ها و ظرفیت های موجود ، به صورت یک شبکه پدافندی یکپارچه و هماهنگ ، حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران را حفظ و حراست نماید و الحمدالله قرارگاه پدافند هوایی توانسته با تلاش و رشادت فرزندان غیور ملت، با سربلندی این ماموریت را انجام دهد و امروز با استقرار حدود ۴۰۰۰ مرکز رصد و پایش تحت کنترل عملیاتی قرارگاه پدافند هواپیمایی، آسمان ایران بنا بر اعلام سازمان بین المللی هوانوردی ، امن ترین آسمان در غرب آسیا شناخته شده که این موضوع در تاریخ صد ساله این سازمان بین المللی یک امر بی سابقه است.

فرود اجباری هواپیمای حامل عبدالمالک ریگی، یا هواپیمای ایساف که در پوشش هواپیمای مسافربری درصدد بود تا ۱۵۰ سرباز آمریکایی را با استفاده از حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران به مقصد منتقل نماید که با هوشیاری سربازان جان بر کف پدافند هوایی فرونشانده و پس از انجام عذرخواهی های رسمی و اخذ مجوزهای لازم ، اجازه پرواز صادر شد، انهدام پهپاد هرمس دشمن، نفوذ الکترونیکی و فرود آوردن پهپاد RQ170 استکبار جهانی و بسیاری موارد دیگر که در این گفتگو مجال بازگویی آنها نبوده همگی توسط شبکه یکپارچه قرارگاه پدافند هوایی انجام شده است.

همچنین بیان این نکته هم خالی از لطف نیست، منطقه پدافند هوایی شمالغرب به عنوان یکی از پرکارترین و فعالترین قرارگاه های پدافندی کشور بوده که روزانه از ۱۷۰۰ پرواز انجام شده در آسمان ایران ، ۱۱۰۰ پرواز در حوزه ماموریتی قرارگاه شمالغرب است. که تمامی این ۱۱۰۰ پرواز ، روزانه و به طور دقیق توسط فرزندان غیور ملت ایران در قرارگاه شمالغرب ، رصد ، پایش و کنترل می شوند.

نقش رهبر انقلاب را در ایجاد و حمایت پدافند هوایی چه بوده است.

با توجه به تجربیات هشت سال دفاع مقدس و تهدیدات پیش رو که اغلب از نوع تهدید های هوایی بوده با درک عمیق این تهدیدات از سوی مقام عظمای ولایت قرارگاه پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با فرمان تاریخی مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا در ۱۰ شهریور ۸۷ تشکیل و ماموریت یافت از آسمان جمهوری اسلامی ایران دفاع نماید.

تلاش های بیان شده در سوال قبل نشان داد که پدافند هوایی علی رغم اینکه یک نیروی نوپا و تازه تاسیس است ، اما توانسته در این مدت کوتاه کارنامه موفقی از خود بجای بگذارد . نکته ای که نباید هیچ وقت از آن غافل شد، حمایت ها و رهنمودهای سازنده مقام معظم رهبری درباره قرارگاه پدافند هوایی است که با قاطعیت باید گفت تمامی این موفقیت ها مرهون هوشمندی و تدبیر حکیمانه و داهیانه معظم له در ساماندهی امور پدافندی است. رهبر انقلاب ، در سالهای اخیر بیش ۳۰۰ بار در مورد پدافند هوایی تاکید و سفارش داشته اند که همه این سفارشات و تذکرات یک سمت و سو داشت و آن چیزی نبود جز اولویت و اهمیت پدافند هوایی.  در این راستا ایشان تمامی دستگاه های اجرایی و نیروهای مسلح را به هماهنگی و ارتباط تنگاتنگ با قرارگاه پدافند هوایی سفارش و مجاب کرده اند و هر شخص یا نهادی در این رابطه همکاری لازم را بعمل نیاورد ، جوابگو و مسئول خواهد بود.که این نشان از اهمیت این قرارگاه و ماموریت خطیر آن در دیدگاه مقام معظم رهبری دارد.

خودکفایی و تامین تجهیزات با استفاده از دانش بومی، یکی از مولفه های مثبت و مطلوب واحدهای عمده نظامی است. چه اقداماتی در پدافند هوایی ارتش در خصوص بالا بردن  خودکفایی دفاعی – نظامی انجام گرفته و چه نو آوری هایی صورت پذیرفته است ؟

قرارگاه پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با توکل بر خدا و با اتکا به نیروهای جوان، متعهد ، متخصص ، با انگیزه و خود باور خود و همچنین با سرلوحه قرار دادن توانمندی بومی و تعامل با مراکز علمی ، دانشگاهی و صنعتی کشور و جامه عمل پوشاندن به شعار ما میتوانیم و اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید و مطالبه مقام معظم رهبری است، توانسته در چند سال اخیر در حوزه های پدافندی، سامانه ها و تجهیزات متعددی را طراحی ، ساخت و به بهره برداری عملیاتی برساند که طراحی و ساخت انواع رادارهای جدید با فناوری نوین، بومی و تاکتیکی در پوشش وسیعی از باندهای فرکانسی متنوع که احتمال نفوذ جنگ الکترونیک دشمن را به حداقل می رساند من جمله آن ها است.

همچنین طراحی و تولید سامانه کنترل و فرماندهی جدید و مدرن و بومی، طراحی و ساخت انواع سامانه های غیرفعال و پسیو راداری و شنود الکترونیکی کاملا بومی و متناسب با تهدیدات روز، استفاده از فناوری های اپتیکی و لیزری در سامانه های ساخت سلاح جدید، طراحی و ساخت انواع سامانه های موشکی زمین به هوای مدرن در بردها و ارتفاع های مختلف، طراحی و ساخت انواع سامانه های توپخانه ای هوشمند و ده ها سامانه دیگر مورد نیاز، از سایر اقدامات پدافند هوایی در خصوص بالا بردن خودکفایی دفاعی – نظامی بوده که امروز همه این تجهیزات در اختیار یگان های عملیاتی قرارگاه پدافند هوایی قرار گرفته است.

یکی از شاخص های قدرتمند مجموعه پدافند هوایی ، پاسخگویی سریع و قاطع به تهدیدات در هوافضای جمهوری اسلامی ایران است. اگر احیانا تهدید هوایی متوجه کشور ما بشود ، پدافند هوایی در عرض چه مدت زمانی عملیات رهگیری ، سرکوب و انهدام را انجام خواهد داد؟

اولین ماموریت قرارگاه پدافند هوایی کشف هست و این ماموریت را در ابتدا سامانه های راداری برد بلند برعهده دارند.

به این نکته باید اشاره کرد که به لطف خدا سامانه های راداری ساخته شده به دست جوانان و متخصصین قرارگاه پدافند هوایی با همکاری نیروهای متخصص مراکز علمی و دانشگاهی، رد  پرنده های آهنین دشمن را هزاران کیلومتر دور تر از مرزها توسط پدافندیان قهرمان در شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشف می کند.

از زمان کشف حداکثر دو دقیقه فرصت است تا عملیات شناسایی دوست یا دشمن بودن پرنده  صورت پذیرد.

پرنده اگر دوست باشد اطلاعات و هدایت پروازی به آن داده و اگر دشمن باشد بستگی به برد پرنده، از طریق هواپیمای های طرح پدافندی یا سامانه های موشکی برد بلند ، متوسط و کوتاه یا سامانه های توپخانه ای ، پرنده متجاوز با حداکثر توان عملیاتی در کوتاهترین و سریعترین زمان ممکن مورد هدف قرار گرفته و منهدم می شود.

هر از گاهی سران برخی از کشورها ، ایران را تهدید به حمله نظامی می کنند. شما به عنوان یک فرمانده ارشد پدافند هوایی کشور چه پیامی به آنها دارید؟

بعضی اوقات ماهم یاوه گویی های برخی کشورها را می شنویم. اما آن ها از ترس فقط حرف می زنند و ما عمل می کنیم. ما مرد عمل هستیم و این موضوع را هنگام کشف و صدور اخطار برای هواپیماهای پنهانکار و رادار گریز دشمنان از طریق سامانه های راداری پدافند هوایی، کشف و انهدام سامانه های پهبادی آنان، فرونشاندن هواپیمای با سرنشین دشمن چون عبدالمالک ریگی، هواپیمای حامل سربازان آمریکایی و فرونشاندن پهباد فوق پیش رفته استکبار جهانی از طریق جنگ الکترونیک در خاک ایران به اثبات رسانده ایم.

ما هیچ وقت به یاوه گویی ها توجهی نمی کنیم، دشمنان و سازمان های بین المللی تحت نفوذ آنان هم این موضوع را کاملا فهمیده اند و به کوچکترین تعرض دشمن با شدید ترین عکس العمل جواب داده خواهد شد و این را خود دشمن نیز بهتر می داند و به موضوع کاملا واقف است.

امیر ، ضمن عرض تشکر مجدد که علی رغم مشغله کاری، وقتتان را در اختیار ما گذاشتید، سوالات ما تمام شد اگر در پایان حرفی یا نکته ای هست که لازم میدانید بیان بفرمائید.

من روز ارتش را مجددا به مردم شریف ایران تبریک گفته و این پیام را به آنان می دهم که فرزندان شما در قرارگاه پدافند هوایی به صورت شبانه روزی آسمان جمهوری اسلامی ایران را رصد و پایش می کنند.

این توانمندی و تجهیزاتی که توسط فرزندان شما ساخته و در اختیار پدافند هوایی قرار گرفته است برای ایجاد امنیت و صلح برای کشور و منطقه بوده و در صورت کوچکترین تعرض، به مرز های هوایی، زمینی و دریایی همگام و هماهنگ با سایر همرزمانمان در نیروهای بسیج، سپاه، ارتش و نیروی انتظامی، تحت زعامت مقام معظم رهبری جهنمی از آتش برای دشمنان تدارک می بینیم و امیدواریم بتوانیم کماکان جواب محبت ها و اعتماد ملت بزرگ ایران و مقام معظم رهبری را با جدیت در ماموریت های خود بدهیم ان شا الله.

 
 
امتیاز دهی