مصاحبه ها

1392/5/31 پنجشنبه

گفت‌وگو با امير سرتيپ فرزاد اسماعيلي؛ فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا(ص) قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا(ص) خود را مدافع و پاسدار قلمرو آسمان ايران اسلامي مي‌داند

پدافند، در چند سالي كه از سازماندهي جديدش مي‌گذرد، تلاش كرده تا خود و شرايط خود را با شكل جديد منطبق كند و بايد گفت موفق هم بوده است. دهم شهريورماه يادآور همه جان‌فشاني‌هايي است كه پدافند در طول دوران جنگ و پس از آن از خود به يادگار گذاشته است. همه اين موضوعات محملي بود تا پاي صحبت فرمانده پدافند- امير سرتيپ فرزاد اسماعيلي- بنشينيم و با او از فراز و نشيب اين سال‌ها سخن بگوييم. پرسش‌هايي كه مطرح شد، از روزگار گذشته پدافند تا به امروز را در بر گرفت. آنچه در ادامه مي‌آيد، چكيده گفت‌وگوي ما با فرمانده قرارگاه پدافند است.

 

اشاره:

پدافند، در چند سالي كه از سازماندهي جديدش مي‌گذرد، تلاش كرده تا خود و شرايط خود را با شكل جديد منطبق كند و بايد گفت موفق هم بوده است. دهم شهريورماه يادآور همه جان‌فشاني‌هايي است كه پدافند در طول دوران جنگ و پس از آن از خود به يادگار گذاشته است. همه اين موضوعات محملي بود تا پاي صحبت فرمانده پدافند- امير سرتيپ فرزاد اسماعيلي- بنشينيم و با او از فراز و نشيب اين سال‌ها سخن بگوييم. پرسش‌هايي كه مطرح شد، از روزگار گذشته پدافند تا به امروز را در بر گرفت. آنچه در ادامه مي‌آيد، چكيده گفت‌وگوي ما با فرمانده قرارگاه پدافند است.

 

عملكردتان در طول دو سال فرماندهي‌تان بر قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا(ص) را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم. با سلام و درود به پيشگاه امام زمان (عج) و روح پرفتوح امام خميني(ره) و شهداي گران‌قدر و سلام بر محضر امام خامنه‌اي، فرماندهي معظم كل قوا.

در طول دو سال اخير تمام تلاش فرزندان پدافندي ايران اسلامي اين بوده است كه با توجه به رهنمودهاي مقام معظّم ولايت، فرماندهي كل قوا و نظر به شرح وظايف و مأموريت در نظر گرفته شده براي قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا(ص) ارتش جمهوري اسلامي ايران تمام تلاش خود را معطوف به انجام وظيفه كرده و خود را مأمور به انجام تكليف بدانند و نتيجه را از خداوند متعال بخواهند. با اين حال مطابق ارزيابي‌هاي انجام شده توسط ستادهاي فرادستي و همچنين برابر نظر كارشناسان زبده نظامي، قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا(ص) در ابعاد مختلف عملياتي، آمادي، نيروي انساني و ساير مؤلفه‌ها و ابعاد رزمي، در سطح آمادگي خيلي خوبي قرار دارد. اين نكته نشان از همت والاي فرزندان پدافندي ايران اسلامي دارد.

 

نحوه تعامل شما با سپاه و نيروي هوافضاي سپاه چگونه است؟

قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا(ص) خود را مدافع و پاسدار قلمرو آسمان ايران اسلامي مي‌داند و اين وظيفه براساس خواست و اوامر مقام معظم رهبري شكل گرفته است. برابر اوامر فرماندهي كل قوا كليه سازمان‌ها و نيروهاي داراي تجهيزات پدافند هوايي و يا مرتبط با پدافند هوايي موظف به همكاري با اين قرارگاه در جهت انجام مأموريت يادشده هستند. از سوي ديگر كليه جنگ‌افزارهاي پدافند هوايي، تحت عنوان شبكه يكپارچه پدافند هوايي كشور، انسجام يافته عمل مي‌كنند. خوشبختانه همه نيروهاي زيرمجموعه ستاد كل نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران، از جمله نيروي هوافضاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به خوبي از اهميت هماهنگي در شبكه يكپارچه پدافندي آگاهند و در اين زمينه تعامل حسنه و همكاري خيلي خوبي با همه نيروهاي نظامي و انتظامي وجود دارد.

 

با توجه به سال توليد ملي چقدر از سامانه‌هاي ساخت داخل در پدافند استفاده مي‌شود؟

پدافند هوايي از سال‌ها پيش سعي در كاهش وابستگي به تجهيزات خارجي را تجربه كرده است. در اين خصوص جهاد خودكفايي قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا(ص) تجربه‌هاي خوبي به دست آورده است. پيش از اين نيز جهاد خودكفايي فرماندهي پدافند هوايي فعاليت‌هاي مثبتي را به ثمر رساند. حالا ديگر اكثر قريب به اتفاق قطعات مورد استفاده در تجهيزات و جنگ‌افزارهاي پدافند هوايي ساخت داخل است. اتفاقاً اين قطعات از كيفيت خوب و در بسياري از مواقع كيفيت بهتر در مقايسه با موارد مشابه خارجي برخوردارند. نام‌گذاري سال 1391 تحت عنوان سال حمايت از كار و سرمايه ايراني و توليد ملي توسط مقام معظم رهبري، وظيفه ما را سنگين‌تر از پيش كرده است. در اين خصوص ضمن اينكه خودمان دقت مي‌كنيم كه از جنگ‌افزارهاي با كيفيت ساخت داخل استفاده كنيم، تعامل خوبي با مراكز دانشگاهي و صنعتي جهت وصول صددرصدي اهداف اين خواسته مقام معظم رهبري در قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا(ص) داريم.

 

نحوه استفاده از دانش پيش‌كسوتان در فرايندهاي (عملياتي، آمادي و تعمير و نگهداري و...) و اعمال مديريت دانش در قرارگاه چگونه است؟

يكي از مهم‌ترين نقاط ضعف هر سازمان نظامي اين است كه نتواند تجربه‌هاي به دست آمده پيش‌كسوتان در جنگ را به كاركنان جوان خود منتقل كند. نتيجه عدم انتقال تجربه‌ها به كاركنان جديد، تجربه مجدد در جنگ‌هاي احتمالي مي‌باشد و اين يعني از دست دادن سرمايه انساني، مالي، تجهيزاتي و... همين چند جمله اهميت مديريت دانش در نيروهاي مسلح را مشخص مي‌كند. سال گذشته، سال فرهنگ‌سازي مديريت دانش در سطح ارتش جمهوري اسلامي ايران نام‌گذاري شده بود و مركز مطالعات، تحقيقات و تدوين آيين‌نامه‌هاي رزمي در قرارگاه متولي اصلي اين امر محسوب مي‌شود. البته اين به معناي عدم مسئوليت ساير قسمت‌ها در پدافند هوايي نيست. سال گذشته اقدام‌هاي خوبي توسط مركز مطالعات ما انجام شد. برگزاري همايش‌هاي مختلف، طراحي نرم‌افزار مختص اين موضوع، مصاحبه با پيش‌كسوتان پدافند هوايي و احصاي تجربه‌هاي به دست آمده توسط آنها و ثبت اين تجربه‌ها به منظور مستندسازي آنها، انتشار مقالات و دستاوردهاي كسب شده نويدبخش حصول نتيجه ايده‌آل در اين خصوص در آينده نه‌چندان دور مي‌باشد.

 

در طول مدت فرماندهي جناب‌عالي بر قرارگاه، ميزان ارائه ايده‌ها و طرح‌ها و ابتكارها در پدافند هوايي چه تغييري كرده است؟

در اين خصوص داراي وضعيت مناسبي هستيم. علاوه بر بهره‌گيري از محققان و پژوهشگران به صورت ثابت در قسمت‌هاي مختلف قرارگاه نظير معاونت جهاد خودكفايي، دانشگاه خاتم، مركز مطالعات و تحقيقات و... تعدادي از محققين و پژوهشگران به صورت برون‌ساختاري توسط قرارگاه سازماندهي شده‌اند. در ميان اين افراد كه تحت عنوان شبكه محققين سازماندهي شده‌اند، اقشار مختلف جامعه با سطح تحصيلات و تخصص مختلف حضور دارند. سازماندهي اين افراد به‌گونه‌اي است كه در هر زماني كه قرارگاه به نظر يا ابتكار خاصي در هر زمينه‌اي نياز داشته باشد، با مراجعه به اين افراد از توان علمي آنها بهره مي‌گيرد. ضمن اينكه خود اين افراد كه از فرهيختگان جامعه محسوب مي‌شوند، نظرهاي خود را به مركز مطالعات ارسال مي‌كنند تا مورد بررسي و تجزيه و تحليل قرار گيرد. حضور موفق در همايش‌هاي مختلف علمي، انتشار ده‌ها مقاله در نشريات معتبر كشور، برطرف ساختن برخي از مشكلات با بهره‌گيري از اين ايده‌ها ارمغان تشكيل اين شبكه مي‌باشد.

 

ميزان آمادگي پدافند هوايي در مقابل تهديدهاي احتمالي چگونه است؟

كاركنان ولايت‌مدار و شهادت‌طلب پدافند هوايي كه تحت آموزه‌هاي تربيتي مكتب انتظار قرار دارند، كوچك‌ترين هراسي از هيچ دشمني نداشته و خود را جان فدايان ارزش‌ها و اعتقادات اسلامي مي‌دانند. اين كاركنان همان كساني هستند كه در سال‌هاي دفاع مقدس و پس از عمليات عزت‌بخش والفجر8 از سوي امام خميني(ره)، (عزيزان شجاع) ناميده شدند و سال‌ها بعد از سوي مقام معظم رهبري به (بسيجيان نيروي هوايي) ملقب شدند. آيا شما كوچك‌ترين نشانه‌اي از صفات موجود در كاركنان پدافند هوايي جمهوري اسلامي ايران (نظير شجاعت، مصمم بودن، بالا بودن سطح دانايي، اعتقاد، اعتماد و اميد به آينده) را در سربازان دشمن مشاهده مي‌كنيد؟!

سربازان نيروهاي فرامنطقه‌اي كه هم‌اكنون در منطقه هستند، با انواع مشكلات روحي مواجه شده‌اند. آيا سربازي كه داراي اعتقاد و اميد و اطمينان به سلسله مراتب فرماندهي باشد دچار اين مشكلات مي‌شود؟!

به آمار خودزني و خودكشي در نيروهاي دشمن نگاه كنيد تا متوجه آمادگي رزمي دشمن بشويد. حقيقت اين است كه مهم‌ترين سلاح ما در برابر دشمن، ولايت‌مداري، شهادت‌طلبي و انتظار است. تأثيرگذاري اين سلاح‌ها بيش از هر سلاح ديگر است. البته سلاح‌هاي ديگري نيز در اختيار ما هست كه در كنار عوامل معنوي تأثير فزاينده‌اي خواهند داشت.

 

با توجه به اينكه مقام معظم رهبري فرمودند پدافند در اولويت اول است، آيا توانسته‌ايد در تمام ابعاد (علمي، پژوهشي و...) در اولويت اول قرار بگيريد؟

تمام تلاش ما اين است كه در تمام ابعاد آن‌گونه باشيم كه مدنظر مقام معظّم ولايت است. با مشاهده عملكرد كاركنان ولايت‌مدار پدافند هوايي در سال‌هاي اخير مي‌توان نتايج اين تلاش را در ابعاد مختلف مشاهده كرد. تأليف مقالات مختلف علمي و انتشار آنها در معتبرترين نشريات كشور، كسب رتبه‌هاي مناسب در همايش‌ها و همچنين عرصه‌هاي علمي، ورزشي و تحصيلي، ارائه طرح و الگوي ساخت تجهيزات جديد پدافند هوايي، اضافه شدن تجهيزات جديد ساخت داخل در مجموعه شبكه يكپارچه پدافند هوايي، كسب نتايج بسيار خوب در رزمايش‌ها و تمرين‌هاي راهكنشي و... نشان‌دهنده تلاش كاركنان ولايت‌مدار پدافند هوايي در راستاي تحقق منويات مقام معظم ولايت و فرماندهي كل قواست.

 

نحوه تعامل شما با نيروي هوايي در راستاي انجام وظيفه چگونه است؟ آيا اين روند مطلوب است؟

مهم‌ترين بخش‌هاي تأثيرگذار پدافند هوايي، بخش‌هاي پدافند هوايي هواپايه، زمين پايه و درياپايه مي‌باشد. در واقع اولين بخش تأثيرگذار در روند دفاع هوايي، پدافند هوايي هواپايه است. پس از مشاهده و كشف حضور هواگرد دشمن در نزديكي آسمان كشور، با هدايت افسران واپايش شكاري مستقر در ايستگاه‌هاي راداري، هواپيماهاي رهگير جهت اعمال اولين لايه از دفاع هوايي به پرواز درمي‌آيند. در واقع هواپيماهاي رهگير، سلاحي پدافندي محسوب مي‌شوند. در صورت عدم كفايت بهره‌گيري از لايه اول پدافند هوايي و يا عدم استفاده از آن به هر دليل، لايه‌هاي بعدي دفاع هوايي كه معطوف به تجهيزات پدافند هوايي زمين پايه مي‌شود، مورد استفاده قرار مي‌گيرد. از سوي ديگر سلاح‌هاي دفاع هوايي درياپايه نيز در جاي خود مي‌توانند مفيد باشند. اين نكته در سال‌هاي دفاع مقدس به اثبات رسيد و چندين فروند از هواگردهاي دشمن بعثي توسط پدافند هوايي مستقر در ناوها ساقط شدند. نيروي هوايي نيز متولي به‌كارگيري هواپيماهاي رهگير با هدايت شبكه يكپارچه پدافند هوايي است. لذا وظايف پدافند هوايي با ساير نيروهاي نظامي، اعم از نيروي هوايي، نيروي دريايي و يا نيروي زميني با هدف پاسداري از قلمرو آسمان ايران اسلامي مكمل يكديگر است. همه ما نيروهاي نظامي موظف به همكاري با يكديگر به منظور تأمين امنيت ايران اسلامي هستيم. البته پدافند هوايي در سال‌هاي قبل به عنوان يك بخش مهم و تأثيرگذار از نيروي هوايي انجام وظيفه مي‌كرد. همين موضوع منجر به تشابه فرهنگ سازماني و تعامل مناسب بين مجموعه‌اي شده است.

 

با توجه به تهديدهاي فرهنگي موجود، آيا تاكنون تدابيري به طور اخص از سوي آن فرماندهي انديشيده شده است و يا اينكه عقيدتي سياسي را صرفاً متولي امور فرهنگي مي‌دانيد؟!

كار فرهنگي و دفاع از ارزش‌ها و اعتقادات محدود به هيچ سازماني نمي‌شود. اگرچه عقيدتي سياسي پرچمدار و متولي مقابله با جنگ نرم محسوب مي‌شود، اما اين موضوع نبايد منجر به كوتاهي هيچ مسئولي بشود. مقابله با جنگ نرم محدود به عقيدتي نيست و هميشه خود را در كنار عقيدتي سياسي و در مقابل تهديدهاي فرهنگي دانسته‌ام. به عنوان فرمانده يك سازمان نظامي بر خود واجب مي‌دانم كه نسبت به تهديدهاي فرهنگي جدي باشم و از عقيدتي سياسي دفاع كنم و كوتاهي هيچ يك از مسئولان زيرمجموعه خود در قرارگاه در اين حوزه را قابل اغماض نمي‌دانم.

 

از آخرين دستاوردهاي پدافند هوايي در زمينه تهيه تجهيزات، آموزش و رزمايش‌ها براي خوانندگان مجله مطالبي را بيان فرماييد.

شما كه انتظار نداريد تمام دستاوردها را بيان كنم! خودتان مي‌دانيد كه پاره‌اي از اين دستاوردها براي روز مبادا و داراي طبقه‌بندي حفاظتي مي‌باشند. از برخي از دستاوردها كه در رزمايش‌ها نيز از آن بهره گرفته شده و داراي افتخار توليد ملي نيز مي‌باشند، مي‌توان به سامانه‌هاي جديد در حوزه‌هاي كاوش، كشف، شناسايي و درگيري با هواگرد دشمن اشاره كرد. آخرين نسخه از سامانه‌هاي مطلع الفجر، صافات، مرصاد و... همچنين تجهيزات جديد در حوزه جنگ الكترونيك از جمله دستاوردهاي ملي در حوزه پدافند هوايي است.

 

از نظر روحيه و رفاه كاركنان قرارگاه چه اقدام‌هايي انجام گرفته و چه مواردي را براي آينده در دست اقدام داريد؟

طرح‌هاي خوبي با هدف توانمندسازي و ارتقاي سطح معيشت كاركنان پدافند هوايي در دست اجرا مي‌باشد. اين طرح در كنار طرح‌هاي ارتقاي منزلت اجتماعي كاركنان پدافند هوايي، از جمله نقاط قوت قرارگاه پدافند هوايي است. ان‌شاءالله به‌زودي برخي از اين طرح‌ها اجرايي خواهد شد و نتايج آن توسط كاركنان قابل لمس خواهد بود. با اين منظور وظايفي به مجموعه قرب پدافند هوايي محول شده است كه اطلاع‌رساني آن نيز متعاقباً انجام خواهد شد.

 

مصاحبه خوبي بود. از اينكه با حوصله و صبر وقت خود را در اختيار ما قرار داديد سپاسگزاريم.

من هم از شما تشكر مي‌كنم كه رسالت خود درخصوص اطلاع‌رساني را به‌خوبي انجام مي‌دهيد.

 
 
امتیاز دهی