مصاحبه ها

1392/6/6 چهارشنبه

امير شهرام در گفت‌وگوي تفصيلي با تسنيم خبر داد: شناسايي پهپادهاي دشمن در مرزهاي ايران/ رونمايي از جديدترين رادار ارتش/توليد نسل جديد سامانه هاي موشكي

معاون اجرايي قرارگاه پدافند هوايي از شناسايي پهپادهاي دشمن در مرزهاي زميني و دريايي ايران، رونمايي از جديدترين رادار ارتش و توليد نسل جديد سامانه هاي موشكي مرصاد و قادر خبر داد.

 

 

 

معاون اجرايي قرارگاه پدافند هوايي از شناسايي پهپادهاي دشمن در مرزهاي زميني و دريايي ايران، رونمايي از جديدترين رادار ارتش و توليد نسل جديد سامانه هاي موشكي مرصاد و قادر خبر داد.

"امروز نيازمان در درجه اول پدافند است، وسايل پدافندي را اهميت بدهيد، به مسئله پدافند به طور جد بپردازيد، مسئله پدافندي را جدي بگيريد، بخصوص پدافند زمين به هوا و يا در امور مربوط صرفا از قرارگاه پدافند هوايي كسب تكليف كنيد"؛ اينها بخشي از رهنمودهاي رهبر انقلاب در مورد اهميت و نقش پدافند در كشور است.

بر همين اساس و براي آگاهي از آخرين دستاوردها و برنامه‌هاي آتي پدافند هوايي براي حراست از مرزهاي كشور، به دفتر "امير شاهرخ شهرام معاون اجرايي قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء" رفتيم و گفت‌و‌گويي را با وي در همين راستا انجام داديم.

امير شهرام در اين گفت‌وگو از شناسايي و انهدام چند فروند پهپاد متعلق به دشمن خبر داده است.

وي همچنين با اشاره به رونمايي از دستاوردهاي جديد پدافند گفت: رادارهاي جديدي هست كه ان‌شا الله در رزمايش‌هاي آتي قطعا اگر مدنظر باشد، رسانه‌اي خواهد شد. منتها شما از ما بپذيريد كه بالاخره هيچ اصطلاحاً بانكداري رمز كليد گاوصندوق خود را آشكار نمي‌‌كند، ما هم از لايه‌هاي پنهانمان اين است كه لايه‌هاي باندهاي فركانسي را پنهان نگه مي‌داريم ولي ملت عزيزمان مطمئن باشند كه آمادگي كشف و شناسايي امروز پدافند با هيچ زمان و عرصه‌اي قابل مقايسه نيست.

معاون اجرايي قرارگاه پدافند هوايي ارتش همچنين با اشاره خبر برخي رسانه هاي غربي مبني بر اينكه ايران اخيرا يك پايگاه پهپادي در قشم راه اندازي كرده است، تأكيد كرد، "قشم كه چيزي نيست، شما در سرتاسر دنيا تصاويري مشاهده مي‌كنيد كه در آن باندهاي فرودگاه خاكي وجود دارد و مردم هم وارد اين حوزه شده‌اند. جوانان و دانشگاهيان و دبيرستاني‌هاي ما هواپيماهاي بدون سرنشين را به پرواز درمي‌آورند كه همگي با ما هماهنگند و مثلا باند فلان جا را در اختيارشان قرار مي‌دهيم."

مشروح اين گفت‌وگو با شرح ذيل است:

امير شهرام در ابتداي اين گفت‌و‌گو با اشاره به دهم شهريورماه، سالروز پدافند هوايي خاتم‌الانبياء و توصيه فرمانده كل قوا مبني بر اينكه " پدافند در اولويت است"، گفت: بحث پدافند هوايي به عنوان يك اولويت اول كه حضرت آقا نيز بر آن اشاره فرمودند، حرف را براي ما تمام كردند به خاطر اينكه اگر هرگونه تهديدي بخواهد كشور را فرا بگيرد، ولو تهديد خارجي،‌ اولين خط مقدم دفاع، پدافند هوايي است.

وي افرود: ما يك اصل داريم به عنوان برتري هوايي و در نبردها، كشوري مي‌تواند حرف اول را بزند كه بتواند برتري هوايي را كسب كند، برتري هوايي زماني به تعداد هواپيماها گفته مي‌شد يعني هر كشوري كه تعداد هواپيماي بيشتري داست به ظاهر برتري هوايي نيز با او بود اما همين كشوري كه تعداد هواپيماهاي زيادي دارد اگر پدافند هوايي منسجم، چابك،  چالاك و به روزي نداشته باشد در موج اوليه حمله نمي‌تواند از آن برتري هوايي استفاده كند.


امير شهرام مي‌گويد، مسئوليت دفاع از هوافضاي كل جمهوري اسلامي برعهده قرارگاه پدافند است

معاون اجرايي قرارگاه پدافند هوايي با بيان اينكه بنيه دفاعي كل نيروهاي مسلح وابسته به يك پدافند هوايي مقتدر است، اظهار داشت: بحمدالله با همين تدابير ظريف و بينش‌هاي بابصيرتي كه حضرت آقا داشتند و در سطح نيروهاي مسلح اين بينش را ترويج دادند، مقرر شد كه از 10 شهريور سال 1387 قرارگاه پدافند هوايي به عنوان يك فرانيرو مسئوليت دفاع از هوافضاي كل جمهوري اسلامي را بر عهده داشته باشد كه تا اين لحظه هم موفق بوده است.

** ماجراي هشدار به هواپيماي U2 قبل از ورود به مرزهاي آبي كشور

امير شهرام، شناسايي هواپيماي جاسوسي "u2"  را از اقدامات بسيار مهم سال‌هاي اخير پدافند هوايي عنوان و در تشريح چگونگي مراحل شناسايي و اخطار پدافند به اين هواپيما تصريح كرد: اين هواپيماها يكي از هواپيماهاي با ماموريت "خاص" آمريكا بود كه سقف  پروازي بالاي 60 هزارپايي دارد، حتي خلبان‌هايش با لباس خاصي پرواز مي‌كنند كه شبيه به لباس فضانوردي است چرا كه به دليل اينكه فشار هوا در لايه‌هاي بالاي 50 هزارپا بسيار كمتر است و شرايط خاصي را ايجاد مي‌كند.

وي اضافه كرد: ماموريت اين هواپيما جمع‌آوري اطلاعات و شنود است. بر حسب رصدهايي كه توسط سامانه‌هاي هوشمند راداري و سامانه‌هاي اطلاعات و شناسايي ما انجام شد، متوجه حضور اين نوع هواپيما در اطراف و خارج از مرزهاي كشورمان و در آب‌هاي آزاد بوديم، اين هواپيما تقريبا رصد مي‌شد اما با توجه به فاكتورهاي خاصي كه اين هواپيما براي رادارگريزي داشت، يعني خود را از كشف پنهان مي‌كرد، شايد آنها اين تصور را داشتند كه ما نتوانيم هواپيما را كشف كنيم اما با اتكا به تدابير و تكنيك‌هاي خاص پدافندي موفق شديم نقطه و موقعيت دقيق اين هواپيما را در فضا كشف كنيم.
معاون اجرايي قرارگاه پدافند هوايي خاطرنشان كرد: شما فرض كنيد يك صدايي را جايي مي‌شنويد، فقط متوجه آن صدا مي‌شويد كه موجودي وجود دارد اما اينكه اين موجود كجا قرار دارد را بايد با فاكتورهاي خاص كشف كنيد. اين موجود احساس مي‌شد اما نقطه دقيق آن خير؛ با توجه به تجربيات خوب عزيزان ما در نقطه پدافند جنوب كشور، نقطه دقيق هواپيما كشف شد و خوشبختانه همانطوري كه انتظار داشتيم تعرضي از سوي اين هواپيما صورت نگرفت
.

** هشدار به هواپيماي جاسوسي آمريكا

امير شهرام اضافه كرد: اين هواپيما با توجه به بردي كه داشت از نظر شنود اطلاعاتي در اطراف حوزه خليج فارس و در خارج از مرز پرواز خود را انجام مي‌داد و ما هم به محض اينكه هشدار داديم كه هواپيماي شما به مرزهاي ما نزديك مي‌شود و موقعيت اين هواپيما را به آنها اعلام كرديم و آنها متوجه شدند كه ما دقيقا آنها را كشف كرده‌ايم، در روزهاي ديگر "خود به خود" با فاصله بسيار زيادي از مرزهاي ما پرواز انجام دادند كه اين تغيير، واكنش آنها از توان و به روز بودن سامانه‌هاي كشف و شناسايي پدافند هوايي است.

وي در بخش ديگري از گفت‌و‌گوي خود با خبرنگار دفاعي خبرگزاري تسنيم، با ذكر اوليت‌هاي مهم پدافند، "دفاع از مراكز حياتي كشور" را از مهم‌ترين ماموريت‌هاي پدافند هوايي برشمرد و گفت: اگر سابقه جنگ‌هاي هوايي و دفاع هوايي را مرور كنيم، مي‌بينيم كه در جنگ جهاني اول و دوم امواج حملات با انبوهي از جنگ‌افزارهاي آفندي صورت مي‌گرفت. يعني انبوهي از هواپيماها حمله مي‌كردند تا يك منطقه‌اي را بمباران كنند.

معاون اجرايي قرارگاه پدافند هوايي تأكيد كرد: دفاع در برابر اين نوع هواپيماها، تكنيك خاصي داشت كه در آن زمان از مسلسل‌ها و توپ‌ها استفاده مي‌كردند. بنده آماري از جنگ جهاني دوم دارم كه در حدود 52 ميليون و 500 هزار حمله هوايي كه انجام شد، فقط 19 هواپيما را سرنگون كردند، يعني كمتر از يك درصد و اين نشان دهنده ضعيف بودن پدافند در آن زمان بود.

** مأموريت‌هاي پدافند هوايي؛ مراكز مهم در اولويت

امير شهرام خاطرنشان كرد: امروز در نبردهاي هوايي انبوهي از هواپيماها حمله نمي‌كنند بلكه تعداد بسيار محدودي، نقاط خاص را مدنظر قرار مي‌دهند. ما در دفاع مقدس علاوه بر اينكه از شهرها دفاع مي‌كرديم، بايد از مراكز حساس نيز دفاع مي‌كرديم حتي در آن دوران بايد از رزمندگان هم دفاع مي‌كرديم و در واقع دفاع، "چندلايه" بود.

"امروز بحث جنگ تحميلي نيست، ماموريت ما ماموريت دفاع از مراكز مهم، حياتي و حساس كشور است و همچنين مراقبت از مرزهاي پيرامون كشور كه خداي نكرده دشمن براي كسب اطلاعات، ورودي به مرزهاي ما نداشته باشد."

** آمادگي خوبي براي دفاع از مراكز هسته‌اي داريم

وي با بيان اين مطلب كه "سامانه‌هاي دفاعي براي حراست از مراكز مهم كشور عمدتا سامانه‌هاي كشف و شناسايي هستند تا سامانه‌هاي درگيري،" اظهار داشت: اولويت اول ما حراست از مناطق مهم است. الحمدالله ما علاوه بر اينكه آمادگي بسيار خوبي را در حوزه دفاعي در كل كشور به وجود آورده‌ايم، بويژه در دفاع از مراكز هسته‌اي، با تمرين‌هاي مختلفي كه در رزمايش‌ها توسط دشمن فرضي براي خودمان ايجاد كرديم، مقابله و توان مقابله خود را براي هر نوع تهديدي با توجه به سلاح‌هاي روز دنيا كسب كرده‌ايم.

معاون اجرايي قرارگاه پدافند هوايي ادامه داد: امروز افتخار داريم كه اعلام كنيم، علي‌رغم تهديدات كم و زيادي كه در زمان‌هاي مختلف وجود داشته، لحظه‌اي از دفاع غافل نشده‌ايم و اين نويد را به مردم مي‌دهيم كه پدافند در هرلحظه‌اي اجازه تعرض را به هواپيماهاي جاسوسي و حمله‌كننده را نخواهد داد.

به گفته امير شهرام، بيش از 30 الي 35 درصد از تهديدات پدافند هوايي در ارتفاع پست انجام مي‌شود و بيش از 50 درصد از تهديدات در حوزه پدافند هوايي، در ارتفاع متوسط انجام مي‌شوند، بنابراين در وهله اول كشف مهم است و اگر ما نتوانيم تهديدات را در هر لايه فضايي كه ايجاد مي‌شود كشف كنيم و سپس نتوانيم آن را خوب شناسايي كنيم قاعدتا درگيري موفقيت‌آميزي صورت نخواهد گرفت.

وي، دو حوزه "كشف و شناسايي" و "درگيري و انهدام" را مهمترين مسئله در تهديدات ارتفاع متوسط برشمرد و افزود: در هر دو حوزه با كار بسيار هماهنگ صنعت، دانشگاه و پدافند هوايي و استفاده از تجربيات و تخصص‌هاي نيروهاي‌مان در پدافند، بايد استفاده مثمر ثمري از اين لوازم داشته‌ايم؛ در رزمايش مدافعان آسمان ولايت 4 تست گرم سامانه‌هاي "يا زهرا 3" مرصاد و قادر به خوبي انجام شد و اين سامانه‌ها موفق شدند به خوبي اهداف خود را منهدم كنند.

وي در ادامه گفت‌و‌گوي خود درباره خودكفايي در توليد رادارهاي بومي نيز تصريح كرد: يكي از فاكتورهاي ما در پدافند، "تجهيزات‌محور" بودن قرارگاه است؛ اين تجهيزات محور بودن‌مان اگر قائل به يك نوع سامانه و يا يك نوع رادار باشد، دشمن را براي كشف باند فركانسي‌مان تشويق مي‌كنيم چرا كه با كشف باند فركانسي ما، اين امكان وجود دارد كه  ما را براي كشف نفوذي‌هاي دشمن با اخلال مواجه كنند.

"
از زماني كه در دوران دفاع مقدس متوجه شديم كه سامانه‌هايي كه از زمان قبل از انقلاب در اختيار ما قرار گرفته‌اند، اين نوع آسيب را دارند و به عنوعي براي ما تهديد محسوب مي‌شوند، به اين فكر رسيديم كه در لايه‌هاي مختلف، سامانه‌هاي كشف مختلفي را ايجاد، تهيه و مهيا كنيم كه عمدتا آنها با دانش بومي و صنعت بومي ساخته شده‌اند. بنابريان تغييرات گسترده‌اي را در چيدمان‌ها در اين بخش به وجود آورديم."

معاون اجرايي قرارگاه پدافند هوايي تغيير در نوع تجهيزات را از ديگر دستورات مهم پدافند هوايي عنوان كرد و گفت: امروز با تكيه بر دانش و صنايع بومي خود، تغييرات متنوعي را بر رادارهاي خود در حوزه كشف به وجود آورده‌ايم و در حال حاضر رادارهاي ايراني در باندهاي مختلف فعال هستند و ما ديگر، قائل به يك باند و يا يك رادار خاص نيستيم.

** جديدترين رادار ارتش بزودي رونمايي مي‌شود

امير شهرام بر همين اساس از رونمايي جديدترين رادارهاي پدافند در رزمايش مدافعان آسمان ولايت 5 خبر داد و گفت: رادارهاي جديدي هست كه ان‌شا الله در رزمايش‌هاي آتي قطعا اگر مدنظر باشد، رسانه‌اي خواهد شد. منتها شما از ما بپذيريد كه بالاخره هيچ اصطلاحاً بانكداري رمز كليد گاوصندوق خود را آشكار نمي‌‌كند، ما هم از لايه‌هاي پنهانمان اين است كه لايه‌هاي باندهاي فركانسي را پنهان نگه مي‌داريم ولي ملت عزيزمان مطمئن باشند كه آمادگي كشف و شناسايي امروز پدافند با هيچ زمان و عرصه‌اي قابل مقايسه نيست حتي در زمان دفاع مقدس كه در آمادگي رزمي و اجرايي نظامي بوديم، امروز به‌مراتب بالاتر از آن درجه قرار داريم.

وي در ادامه گفت‌و‌گو با اشاره به فعاليت‌هاي پدافند در حوزه پهپادها خاطرنشان كرد: پهپاد نوع ماموريتش به‌گونه‌اي نيست كه بتواند تهديدي جدي براي يك كشور ايجاد كند؛ پهپادها ماموريت‌هاي مختلفي در حوزه آفند و پدافند دارند و عمدتا وظيفه ما به‌ عنوان پدافند هوايي كشور اين است كه پهپادهاي دشمن را كه از انواع مختلف هستند، اگر براي ما تهديدي ايجاد شد، براي كشف و شناسايي بتوانيم آنها را يا سرنگون، يا منحرف و يا بنشانيم.

** شناسايي چندين پهپاد دشمن

معاون اجرايي قرارگاه پدافند هوايي افزود: اخيرا قرارگاه پدافند هوايي ارتش موفق به نشاندن، سرنگون‌كردن و متواري كردن چندين پهپاد دشمن شده است، بنابراين پدافند در مقابله با پهپادها وظيفه خود را خوب انجام داده است اما اينكه پهپادها چه انواعي دارند، قدرتشان، مانورشان، سطح پروازشان بستگي به نوع ماموريت‌هاي ما دارد و بالطبع پدافند هوايي به‌منظور اينكه بتواند خوب با اينگونه پهپادها مقابله كند، از توانمندي پهپادي هم در حوزه‌هاي مختلف بهره‌مند است و خود را در رزمايش‌هاي مختلف با پهپادهاي در اختيار خودش تست و ارزيابي كرده و باصطلاح خود را آماده مي‌كند. بنابراين در لايه‌هاي مختلف با سطح پروازهاي مختلف، سرعت‌هاي مختلف و انواع مختلف پهپادها، آمادگي مقابله دارد.

***پاياپاي هر آنچه اكنون به‌عنوان تهديد احساس مي‌كنيم را توليد مي‌كنيم

امير شهرام در بخش ديگري از اين گفت‌وگو در خصوص جديدترين نوع پهپاد و برد آن كه در اختيار پدافند قرار دارد، گفت: صنعت امروز به‌گونه‌اي است كه اصلا نمي‌توانيم بگوييم امروز آخرين برد پرواز پهپاد ما چقدر است يا سامانه آخرين پدافند در چه مرحله‌اي قرار دارد؟ باور بفرماييد درست مانند قيمت ارز و دلار كه مدام بالا و پايين مي‌شود، توانمندي هم مدام درحال ارتقاست، منتها اينكه ما به برد دقيقي اشاره كنيم، شايد اصلا به صلاح هم نباشد. اما مطمئنا هر آنچه اكنون به‌عنوان تهديد احساس مي‌كنيم، وجود دارد، پاياپاي آن را خودمان ايجاد و توليد كرده‌ايم و خودمان را براي مقابله با آن آماده مي‌كنيم.

"بالطبع زماني مي‌توانيم صحبت از پدافند مقتدر، هوشمند و هوشيار داشته باشيم كه اين را احراز كرده باشيم، مطمئن باشيد در اين حوزه، هم صنايع ما و هم پدافند ما خوب كار كرده‌اند."

** رونمايي از پهپادهاي جديد در رزمايش پدافند هوايي

وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا نسل جديدتري از پهپاد "سرير" نيز وجود دارد كه در آينده رونمايي شود، اظهار داشت: قطعا دستاوردهاي جديدي داريم كه در صحنه عمل و در رزمايش آتي پدافند مورد بهره‌برداري قرا خواهيم داد.

 

معاون اجرايي قرارگاه پدافند هوايي تصريح كرد: ما رزمايش‌هاي مختلفي در طول سال داريم و بهترين زمان براي اينكه خود شما و ملت ما بدانند گفته‌هايمان با عملياتمان يكسان است، عرصه عمل است. اينكه من الان خدمت شما بگويم پهپادي داريم با اين قدرت، گفته‌ام و حرف زده‌ام؛ هرچند اطلاعات ما بر اساس يك اطلاعات محكم و متقن است اما دستاوردها را در عمل و در كار نشان خواهيم داد، همانطور كه بارها نشان داده‌ايم. رزمايش‌ها بهترين زمان است كه بتوانيم دستاوردها و توانمندي‌هاي‌مان را براي دلگرمي رهبر عزيزمان و ملتمان نشان دهيم. بالاخره ما به پدافند مبتني بر بازدارندگي قائل هستيم و دوست داريم قدرتمان را به‌گونه‌اي نشان دهيم كه بازدارندگي هم ايجاد كند و اين نيست كه همه را در لايه‌هاي پنهان نگه داريم.

امير شهرام در خصوص زمان برگزاري رزمايش آتي پدافند نيز گفت: راجع به رزمايش‌ها بايد بگويم كه برحسب سياست‌هاي خاصي مشخص مي‌شوند. امكان دارد همين فردا رزمايشي داشته باشيم كه تا اين لحظه نداشته باشيم. پس يكسري از برنامه‌ها از قبل برنامه‌ريزي‌شده است و از قبل به قرارگاه ابلاغ مي‌شود و نيروها در جريان هستند كه در يك مقطع زماني خاصي، رزمايشي براي يك هدف خاص انجام مي‌شود و برخي از رزمايش‌ها هم بدون اينكه اطلاع‌رساني شود در زمان‌هايي با اهداف خاص خودش انجام خواهد شد. بالطبع در سال 92 رزمايش خواهيم داشت و قطعا در زمان خودش اعلام خواهد شد.

** آخرين روند ساخت سامانه موشكي باور 373

وي در ادامه درباره زمان بهره‌برداري كامل از سامانه موشكي باور 373 اعلام كرد: در اين حوزه بارها صحبت شده است؛ اين سلاح و سامانه به‌گونه‌اي است كه مراحل مختلفي دارد تا زماني كه بخواهد به آنچه مردم انتظار دارند، برسد لذا بايد اين سامانه تست‌شده و پايه‌اي باشد؛ پروسه‌اي كه دنبالش هستيم، زمان‌بر است ولي بحمدالله برحسب زمان‌بندي پيش‌بيني شده براي اينكه اين سلاح اصطلاحاً رونمايي شود، عقب نيستيم و بنا به زمان‌بندي، پروژه در حال پيشروي است.

معاون اجرايي قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء در پاسخ به اين سوال كه چندي پيش يكي از نشريات نظامي و معتبر جهان تصاويري منتشر كرد كه پدافند هوايي ايران در سال 2013 در جزيره قشم يك پايگاه جديد پهپادي تاسيس كرده است، آيا اين خبر صحت دارد، گفت: قشم كه چيزي نيست، شما در سرتاسر دنيا تصاويري مشاهده مي‌كنيد كه در آن باندهاي فرودگاه خاكي وجود دارد و مردم هم وارد اين حوزه شده‌اند. جوانان و دانشگاهيان و دبيرستاني‌هاي ما هواپيماهاي بدون سرنشين را به پرواز درمي‌آورند كه همگي با ما هماهنگند و مثلا باند فلان جا را در اختيارشان قرار مي‌دهيم.

امير شهرام ادامه داد: چرا سراغ قشم مي‌رويد؟ در شهرهاي مختلف و دور و اطراف قبلا مردم بادبادك هوا مي‌كردند و حالا پهپاد هوا مي‌كنند، جدي عرض مي‌كنم؛ در حال حاضر ديگر پهپادها اسباب‌بازي بچه‌هاي دبيرستاني و راهنمايي شده‌اند و جسارتاً ابتدايي‌هاي ما هم به سمت اين موضوع مي‌روند. اين چيز جديدي نيست؛ اينكه قشم يا جزاير ديگر را "هايلايت" مي‌كنند، به‌خاطر اين است كه مي‌خواهند يك جنبه خبري را روي رسانه‌ها بياورند اما شما مي‌بينيد كه در جاهاي ديگر هم اينگونه فعاليت‌ها وجود دارد.

** فعاليت‌هايمان را در لايه‌هايي انجام مي‌دهيم كه قابل كشف نيستند

وي با تاكيد بر اينكه امروز در سراسر كشور اين فناوري بومي و مردمي شده است، گفت: هيچ‌وقت در حوزه دفاعي و نظامي اين فعاليت را آشكار انجام نمي‌دهيم كه ماهواره دشمن آن را كشف كند و از آن عكس و فيلم بگيرد. قطعا در لايه‌هاي خود اينگونه كارها را انجام مي دهيم و اگر بخواهد به همين وضوح باشد، ما آن را از دست‌رفته حساب مي‌كنيم.


 تصويري) 
كه رسانه‌هاي غربي از پايگاه جديد ايران در قشم منتشر كرده‌اند)

** توليد نسل جديد سامانه‌هاي موشكي مرصاد و قادر

معاون اجرايي قرارگاه پدافند هوايي در بخش پاياني گفت‌و‌گوي خود با خبرگزاري تسنيم درباره دستاوردهاي جديد قرارگاه پدافند هوايي در سال جاري، اظهار داشت: ما يك اصل داريم، مثلا سامانه مرصاد را كه صحبت مي‌كنيم و مي‌گوييم رونمايي شد، اكنون سامانه مرصاد توليد شده در 8ماه پيش با اين ماه متفاوت است. مي‌خواهم عرض كنم، بزرگ‌ترين دستاورد قرارگاه پدافند هوايي در حوزه تجهيزات اين است كه تجهيزاتش به‌روز است و هيچ كدام‌شان مانند قبلي نيست و هركدام از نظر برد، سرعت و دقت ارتقا يافته‌اند و اين بزرگ‌ترين دستاورد است.

"ما با صنايع‌مان آمديم با اين تفاهم كار كرديم كه سامانه‌اي كه از شما مي‌گيريم بايد ورژن به ورژن، عدد به عدد و سامانه به سامانه‌ با قبل از آن متفاوت، برتر و بالاتر باشد. اكتفا نمي‌كنيم كه اگر مثلا اين نوع موبايل تهيه شد، 50 تا از اين بزنيم، خير اينگونه نيست؛ پس فكر مي‌كنم اين نوع تفكر بزرگترين دستاورد باشد. به اميد خدا در رزمايش آتي‌ پدافند هوايي، از دستاوردهايي كه شما به‌دنبالش هستيد كه از نظر خبري بتوانيد آن را اعلام كنيد، استفاده خواهيم كرد؛ اجازه بفرماييد در رزمايش خدمت‌تان باشيم كه اثرش بيشتر است. چون در آن صورت عملا نشان مي‌دهيم كه دستاوردمان اين است و گفتن خيلي زياد براي خود ما جذابيت ندارد.

امير شهرام خاطرنشان كرد:  پدافند هوايي افتخاري كه دارد اين است كه لقب پرافتخار «بسيج» را از حضرت آقا گرفته است، اين بسيج خيلي مفهوم‌ها در خود دارد؛ بسيجي فكركردن، بسيجي كاركردن، بسيجي خدمت كردن، ولايتمداري و غيره يكي از افتخارات ما پدافندي‌هاست. بسيجي‌ها را ديده‌ايد كه نه ادعا و نه بزرگنمايي دارند و فقط كار مي‌كنند، ما هم به همين ترتيب هستيم.

وي افزود: خيلي دوست نداريم كه از ما تعريف كنند و بگويند كه پدافند هوايي ايران اينگونه است. هدفمان چيز ديگري است؛ هدفمان اين است كه ساير نيروهاي مسلح‌مان اعم از نيروي هوايي، نيروي زميني و دريايي افتخار كنند كه پدافندي قوي‌ دارند كه مي‌تواند آنها را در موج اوليه حمله خوب حمايت كند و ما هم ان‌شاءالله بتوانيم به اين وظيفه‌مان به‌خوبي عمل كنيم كه بزرگ‌ترين افتخار ماست.


سامانه موشكي مرصاد

معاون اجرايي قرارگاه پدافند هوايي با بيان اينكه پدافند هوايي از جمله نيروهايي است كه زمان جنگ و حتي قبل و بعد از جنگ از نظر آمادگي هيچ فرقي نكرده است و همچنان با چشم‌هاي بيدار و باز و دست به ماشه آماده براي دفاع است، گفت: اين نيست كه بگوييم چون جنگ تمام شده، سلاح را جمع كرده و در انبار گذاشته‌ايم. سلاح‌‌هاي‌مان اضافه شده كه كمتر نشده است. دفاع را بيشتر كرده‌ايم كه كمتر نكرده‌ايم، بنابراين اگر خداوند كمك كند، ما بتوانيم شرمنده مردم‌مان در ايجاد آمادگي و ايجاد دفاع هوايي منسجم نباشيم، شبكه يكپارچه پدافند هوايي قرارگاه اين اطمينان را به همه ملت عزيزمان مي‌دهد كه همچنان مقتدر، پويا و با تفكر بسيجي وظيفه دفاعي خود را به نحو احسن انجام مي‌دهد.

 

 

 
 
امتیاز دهی