مصاحبه ها

1392/6/10 یکشنبه

گفت و گوي اختصاصي كيهان با سرتيپ فرزاد اسماعيلي، فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص)پاسخ به دشمن دركمتر از يك دقيقه

10 شهريور، روز پدافند هوايي است. پنج سال پيش در چنين روزي بنا به تدبير فرمانده معظم كل قوا، قرارگاه پدافند هوايي ايجاد و به طور مستقل وظيفه خطير تامين امنيت هوايي كشور را برعهده گرفت. نگاهي به جنگ هاي اخير در دنيا نشان مي دهد، حملات هوايي سنگين، گسترده و سريع يكي از اصلي ترين تاكتيك هاي نبرد در آنها بوده است. در چنين وضعيتي، اهميت و مخاطرات مسئوليت اين قرارگاه بيش از پيش به چشم مي آيد.

 

پاسخ به دشمن دركمتر از يك دقيقه

 10 شهريور، روز پدافند هوايي است. پنج سال پيش در چنين روزي بنا به تدبير فرمانده معظم كل قوا، قرارگاه پدافند هوايي ايجاد و به طور مستقل وظيفه خطير تامين امنيت هوايي كشور را برعهده گرفت. نگاهي به جنگ هاي اخير در دنيا نشان مي دهد، حملات هوايي سنگين، گسترده و سريع يكي از اصلي ترين تاكتيك هاي نبرد در آنها بوده است. در چنين وضعيتي، اهميت و مخاطرات مسئوليت اين قرارگاه بيش از پيش به چشم مي آيد.

حكايت امروز ما و امنيت، حكايت ماهي و آب است. چنان در آن غرقيم كه گاهي به چشممان هم نمي آيد اما اين امنيت مرهون فداكاري رزمندگاني است كه در سراسر اين سرزمين پهناور، در بيابان هاي سوزان، قله هاي رفيع، درياهاي ژرف و سواحل بيكران، چشم بر هم نمي گذارند و دست از ماشه برنمي دارند تا ايران، همچون كشتي امني باشد در درياي طوفان زده خاورميانه.

به مناسبت اين روز، مهمان امير سرتيپ فرزاد اسماعيلي، فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص) شديم تا هم خدا قوتي بگوييم و هم از مجاهدت هاي اين دلير مردان هميشه بيدار بشنويم.

امير اسماعيلي فرمانده جواني است كه در سال 89 و در سن 39 سالگي با حكم امام خامنه اي به عنوان دومين فرمانده اين قرارگاه منصوب شد. خوش اخلاق و در عين حال مصمم به نظر مي آيد. در گوشه و كنار دفتر كارش ماكت هاي پدافندي به چشم مي خورند و البته يك پهباد واقعي كه به گفته امير، رادارگريز هم هست. عكاس از زواياي مختلف، تند و تند كليك مي كند و امير مي گويد؛ نظامي ها نبايد لبخند بزنند؟! بعد خودش زودتر از بقيه مي خندد.

امير! دوست دارم اول يك سؤال عملياتي بپرسم! اگر همين الان يك تهديد بالفعلي كشور ما را تهديد كند و مثلاً بگوييم از همين زمان اين تهديد شروع مي شود تا وقتي شما مطلع شويد و براي مقابله و دفاع در مقابل آن تهديد وارد عمل شويد چه زماني طول مي كشد؟

پاسخ سؤال شما را ابتدا با طرح يك سؤال شروع مي كنم. اگر همين الان به روزنامه كيهان بگويند كه در يك نقطه از شهر تهران كه شما فاصله زماني تان حداقل يك ساعت با آن جا هست اما ارزش اين خبر براي شما اين است كه بتوانيد تا نيم ساعت آينده آن را برسانيد، آيا برايش تدبيري اتخاذ كرده ايد؟

مطمئناً!

- قرارگاه پدافند هوايي تنها قرارگاهي است كه در كشور دو مورد ندارد. يعني ما يك قرارگاه پدافند هوايي داريم كه از پدافند هوايي همه نيروها استفاده مي كند. ولي شما ساير نيروهاي زميني، هوايي و دريايي را حداقل دو نيرو مي بينيد. هم در سپاه و هم در ارتش. تفاوت ديگري هم كه قرارگاه پدافند هوايي دارد اين هست كه همواره در حال مأموريت است. يعني به هيچ عنوان هيچ سيستم اداري، شنود الكترونيكي، سامانه هاي ديدباني، موشكي، توپخانه اي نه خاموش هستند و نه استراحت مي كنند. اما ساير نيروها ممكن است به حسب مأموريت سامانه‌ها و تجهيزاتشان را به ميدان بياورند. پدافند هوايي 24 ساعته و بدون تعطيلي همواره در حال رصد آسمان است. رصد به تنهايي هم كفايت نمي كند. بايستي رصد نهايتاً منتهي بشود به يك ابزار دفاعي كه از غافلگيري جلوگيري كند. طبيعتاً اين نياز دارد كه ببينيم از كدام زوايا و از كدام محورها ممكن است غافلگيري صورت بگيرد. تجارب 8 سال دفاع مقدس را داريم و مي دانيم كه كشورهاي حريف چه چيزي را از جمهوري اسلامي مي خواهند و در جنگي كه بخواهد اتفاق بيفتد آيا ضربتي يا جنگ تمام عيار خواهيم داشت؟ حمله احتمالي از كجا به نفع آن هاست و از چه زاويه اي با سرعت و دقت بيشتري صورت مي گيرد؟ يعني خودمان به عنوان يك حمله ور براي خودمان طراحي هايي كرده‌ايم. روي اين طراحي‌ها كار دوم ما يعني آمايش سرزميني انجام شد. براي اين است كه مي بينيم پدافند هوايي با يك گسترش زير 100 نقطه در زمان جنگ تحميلي امروز به يك گسترش بالاي 3600 نقطه در كشور رسيده است. بنده از شما پرسيدم كه اگر اتفاقي در يك جايي از تهران بيفتد شما چقدر ضرب الاجلي اقدام مي‌كنيد، براي پدافند هوايي هم بايد در كسري از دقيقه اين اتفاق بيفتد و به تهديد پاسخ دهد كه همين طور هم هست. براي اين كه حملات هوايي چه موشكي و چه هواپيمايي، سرعت بسيار بالا و دقيقي دارد. مثلاً از شروع يك نقطه مرزي تا يك نقطه حساس، پدافند هوايي از تصميم سازي، تصميم گيري و اقدام به موقع و جا به جايي براي غافل گير نشدن و منهدم نشدن بايد در كمتر از 15 دقيقه عمل كند.

 امير! مطمئناً در عالم نظامي گري هميشه كمترين احتمالات هم جدي گرفته مي شود و به آن ها توجه مي شود. اگر دشمن بخواهد تجاوزي به كشور ما داشته باشد مطمئناً يكي از برنامه هايش از كار انداختن سيستم پدافندي كشور است. چقدر تمهيد شده كه اين سيستم چند لايه باشد و به قول معروف در طول زمان درگيري كه شايد تا هفته ها و ماه ها به طول انجامد از كار نيفتد و بتواند به كار خودش ادامه دهد؟

- آن چه كه بدان فكر كرده ايم اولاً ايجاد فضاي ابهام آميز براي دشمن است. دشمني كه خيلي از سامانه ها را در قبل از پيروزي انقلاب به ما داده بود يا سايت هايي را براي ما پيش‌بيني كرده بود، طبيعتاً چنين دشمني اگر قصد حمله داشته باشد، چون خودش براي ما طراحي كرده و خودش هم مستقر كرده، به راحتي هم مي تواند منهدم كند و آن را مختل كند.

چه كار كرديم؟ دو كار! اولاً سامانه هاي قديمي را كه داشتيم دور نينداختيم اما نحوه كاربرد آن ها را كلاً تغيير داديم. يعني اگر در سامانه هاي راداري ما و سامانه هاي موشكي ما امروز بگرديد مي‌بينيد كه با گذشت 35 سال از پيروزي انقلاب اسلامي ايران حداقل 35 نوع تنوع در اين سامانه ها داده شده. يعني از نظر فني آن ها بهينه سازي شده اند. مرحله دوم مرحله نوسازي بود. بله! ما در جنگ الكترونيك اگر فقط قائل به اين باشيم با يك نوع طيف فركانسي مثلاً در رادار يا يك نوع سامانه موشكي مثل سامانه موشكي كه قبل داشتيم وارد صحنه كارزار بشويم، حتماً‌ شكست مي خوريم. اما ما در سامانه هاي راداري و شنودمان در حقيقت در طيف هاي متفاوت كار كرديم. اين چه برتري به ما مي دهد؟ دشمن در همه اين طيف‌ها نمي تواند جنگ الكترونيك انجام دهد. دشمن همه اين طيف ها را نمي تواند مختل كند. چون خودش هم بايد در يكي از اين طيف ها اقدام كند. پس بنابراين بخشي از پدافند هوايي را ممكن است مختل كند اما بخش ديگر وارد عمل مي شود. نكته سوم اگر قرار باشد لايه اي از پدافند هوايي مختل يا منهدم بشود ما براي آن پشتيبان در نظر گرفته ايم. چه پشتيباني از يك سامانه يا يك منطقه، چه پشتيباني از لحاظ داخلي؛ در حقيقت كنترل خود. يعني استقلال تاكتيكي. ما براي قرارگاه پدافند هوايي اصلاً قائل به اين نيستيم كه يك فرمانده از يك نقطه به يك ايستگاه موشكي يا يك سايت راداري در دورترين نقطه كشور، دستوري را بدهد. در زمان قطع ارتباط، آن سايت بايد استقلال تاكتيكي داشته باشد و خودش به عنوان يك واحد مستقل بتواند حافظ و مدافع آن منطقه باشد.

اين طرح ريزي دفاعي در پدافند هوايي به شكل موزاييكي انجام شده و شما امروز شاهد مناطق پدافند هوايي در كشور هستيد. چيزي كه قبل از سال 87 و تشكيل اين قرارگاه به اين شكل وجود نداشت. فرمانده معظم كل قوا همين حس را داشتند و همين اهميت را قائل شدند براي پدافند هوايي كه آن را اولويت اول فرمودند و همين را مي خواستند كه پدافند هوايي فقط به نوسازي و بهينه سازي فكر نكند بلكه آمايش خود را نيز تغيير دهد.

در بحث ارتباط كه رگ هاي عصبي در پدافند هوايي محسوب مي شود اگر يكي از لايه هاي ارتباطي ما قطع شد چه كار كنيم؟ بايد فكر كنيم. ما براي لايه هاي زيرزميني و لايه هاي روي زميني بيسيم و با سيم، امروز فكر كرديم. در دورترين نقطه و يگان ما، سامانه‌هاي ارتباطي ما حداقل سه لايه و حداكثر هفت لايه است. اين سه لايه و هفت لايه بين اهم و مهم يگان هاي ما تقسيم شده. آن چه را كه سعي داشتيم اين بود كه نه تنها در لايه هاي ارتباطي بلكه در لايه هاي هم پوشان سامانه هاي آتش هم به همين شكل اقدام كنيم. ما هم فكر دفاع موزاييكي كرديم و هم فكر اين كه اگر يكي از سامانه هاي موشكي ما منهدم شد آيا آن جا نقطه نفوذپذير ما خواهد بود؟ خير! بايستي ما يك دفاع چند لايه موشكي را هم پيش بيني مي كرديم. بخشي از اين ها در حقيقت به عنوان لايه‌هاي پنهاني دفاع هست. براي همين است كه هميشه ما قائل به پدافند هوايي چالاك و متحرك هستيم. اگر ما قائل به تحرك باشيم، يعني با دشمن در اين فضا بازي شطرنجي مي كنيم كه حركات ما حركات مهره هاي شطرنج خواهد بود، به انتخاب خود فرمانده نبرد. اين نيست كه حتماً حركت هاي ما بنابر سكون و سكوت باشد.

موضوع پدافند هوايي يك موضوع كاملاً دانش بنيان است.يعني تجهيزات محور است. تجهيزات آن هم كاملاً تخصصي و از تكنولوژي بسيار بالايي هم برخوردار است.شما براي اينكه در اين زمينه در سطح بالايي باشيد چقدر با مراكز دانشگاهي و تحقيقاتي و افراد نخبه ارتباط داريد؟ از اين افكار و پروژه ها و ايده ها حمايت مي شود؟ برنامه اي در اين خصوص وجود دارد؟

- بله. در خصوص خيلي از مسائل تكنولوژيكي خاص مي توانيم ادعاي آن را بكنيم كه وضعيت ما در خاورميانه منحصر به فرد و يا حداقل كم نظير است. اين گونه موارد را با دانشگاه ها و مراكز دانش بنيان مطرح مي كنيم و به نتيجه هم رسيده ايم. نمونه آن هم رادار شهاب است كه امروز گسترش پيدا كرده و مي شود گفت كه در كشور بي نظير و در منطقه خاورميانه كم نظير است. ما اين نيازها را آمديم در مراكز دانش بنيان و با جوانان همين مرز و بوم مطرح كرديم. جواناني كه به جاي اينكه به كشورهاي ديگر سفر كنند و جاذبه هاي كاذب آنها جذبشان كند در كشور خودمان ماندند و به عنوان نخبگان مطرح، از اين قبيل لوازم را به نيروهاي مسلح هديه كردند. ما هميشه آنها را در حقيقت شريك دفاعي خودمان مي دانيم و افتخار مي كنيم در سال 89 ما با حدود 250 نخبه دانشگاهي كار مي كرديم و امروز اين تعداد به حدود 600 نخبه رسيده است. يعني تعامل با نخبگان دانشگاهي نه تنها در دانشگاههاي معتبر تهران بلكه در دانشگاههاي معتبر كشور چه در مراكز استان ها و چه در نقاط ديگر در حال گسترش است. خيلي از اين موارد حتي معرفي شدند به وزارت دفاع و صنايع مرتبط و آن جا بدون اينكه حتي جذب به عنوان شاغل بشوند به عنوان مشاور فني در حال انجام كار هستند و اين هم از افتخارات ماست.

ظاهراً قرار است به زودي دانشكده پدافند هوايي هم تأسيس بشود. لطفاً يك مقداري راجع به اين موضوع توضيح بدهيد.

- ما مجوز تاسيس دانشگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) را در حقيقت از دو ماه گذشته با تدبير شايسته فرمانده معظم كل قوا و همت و تلاش ستاد كل نيروهاي مسلح و ستاد ارتش جمهوري اسلامي ايران و خصوصاً سفارش موكد فرمانده كل ارتش در حقيقت اخذ كرده ايم. كارهاي اجرايي آن را شروع كرده ايم و به فضل پروردگار از اول مهرماه امسال به صورت مستقل دانشجو مي پذيريم و آموزش مي دهيم. يعني قرارگاه پدافند هوايي علاوه بر اينكه بحث تفكيك را به صورت عملي از سال 89 شروع كرد امروز به بحث تحكيم و تكميل پدافند هوايي رسيده است. ان‌شاالله داريم آن را دنبال مي‌كنيم. در بحث دانشگاه پدافند هوايي هم بحمدالله تا امروز كه با شما صحبت مي كنم خيل عظيمي از اساتيد معتبر دانشگاههاي كشور خودشان تمايل دارند در اين دانشگاه تدريس كنند.

 امير! در دهه اخير چهار جنگ را در منطقه داشتيم كه از سوي دشمنان اصلي ما آمريكا و رژيم صهيونيستي اتفاق افتادند. اشغال عراق، افغانستان، حمله اسرائيل به غزه و درگيري با حزب الله. با توجه به تهديدهاي آمريكا و رژيم اسرائيل عليه ايران اسلامي، قرارگاه پدافند هوايي چقدر روي اين جنگ ها مطالعه علمي كرده كه بتوانيم از دستاوردهاي آن براي سناريوهاي احتمالي استفاده كنيم؟

- نه فقط جنگ هاي اخير كه مي فرماييد، از زمان دفاع مقدس تا جنگ هاي قبل از چهار جنگ اخيري كه شما اشاره كرديد، جنگ‌هاي بزرگي كه در جهان اتفاق افتاده؛ يوگسلاوي و جنگ با كشور عراق در دو مرحله، همه اين ها را قرارگاه و نيرويي كه وظيفه دفاع دارد، بايستي مطالعه كند. شايد در همه اين ها از لحاظ تعداد و عده براي هواپيماها و موشك ها يكسان باشد يا تفاوت تعدادي هم وجود داشته باشد اما ماهيت و تاكتيك هاي ميداني متفاوت بود. همواره كشور حريف سعي كرده در نبرد بعدي كمترين تلفات را داشته باشد. پس سعي مي كند هم عمليات ميداني خودش را بهينه كند و هم از حيث نفرات و استعداد رزمي و تجهيزاتي بهترين سامانه‌ها را به ميدان بياورد. طبيعتاً وقتي اين ارتقاء تاكتيك را شما مي بينيد در صحنه ها بايستي ارتقاء دفاع را متناسب با ارتقاء تاكتيك پيش بيني بكنيد. اين كار را پدافند هوايي انجام داده است. يعني نه تنها بعد از اتمام جنگ بلكه حتي در خلال اين نبردها هر اتفاقي مي افتاده رصد مي كرده تا بتواند به صورت لحظه اي حتي براي آن تدبير كند. اين تدبير ممكن بود تدبير صحنه اي باشد يا تغيير آمايش باشد. امروز ما افتخار مي كنيم كه در طول اين دو سال ما منطقه شرق، شمال شرق و مناطق هسته اي مان را به لحاظ آمايش با حجم بالا و پوشش آتش بيشتري، حفاظت آن را انجام داده ايم. اين ها به خاطر بررسي و مطالعه روي همين عمليات ها بود.

يك زماني پرواز پهپادها و از اين دست خيلي مطرح بود. الان مدت زيادي است كه مي بينيد خبري نيست. آيا پهپادهايشان تمام شده؟ خير. اين به جهت اين است كه شما تاكتيك را عوض كرده‌ايد. يعني وقتي راه نفوذ را مي دانيد و مي دانيد از چه طريقي و با چه كيفيتي قرار است عليه شما عمليات انجام بدهد، شما هم كار مخالف آن را انجام مي دهيد. اولين نتيجه كار شما بازدارندگي است. طبيعتاً براي آن تهديدهايي كه شما اشاره كرديد بهترين كاري كه آن‌ها در تفكر خودشان مي پرورانند ضربه زدن به جمهوري اسلامي است تا ضربه زدن به برخي از كشورهاي منطقه و چيزهايي را كه داريم مي بينيم. اما آن ها در حال دست و پنجه نرم كردن با آن كشورها هستند چون خودشان به قدرت دفاعي ما هم اذعان دارند و مي دانند اين مواجهه، برايشان مواجهه سنگيني خواهد بود. مواجهه اي كه بايد برايش هزينه بالايي بپردازند.

امير! مي خواهم بدانم كه در بحث پدافند هوايي دكترين مصوبي در سطح كشور وجود دارد؟

- بله. قرارگاه پدافند هوايي، دكترين راهبردي اش را ستاد كل نيروهاي مسلح تدوين و ابلاغ كرده و روي آن دكترين راهبردي ما دكترين عملياتي را تدوين كرده ايم. تقريباً بالغ بر 2 سال پيش مصوب شد و دكترين هاي تاكتيكي هم بحمدالله در حال اجراست. اگر اين دكترين ها براي ما شفاف سازي نشده بود و روابط كاري آن‌ها شفاف نبود، امروز شاهد خيلي از فجايع هوايي بوديم. چرا؟ چون قرارگاه پدافند هوايي فقط در بين خودش و ساير نيروهاي مسلح فكر و عمل نمي كند. ما حتي با سازمان هوايي كشور براي همه هواپيماهاي غيرنظامي هم همكاري مي كنيم. اگر اين هماهنگي‌ها نباشد فجايع خيلي زيادي را شاهد خواهيم بود. ما طبيعتاً در كشور مراكز حساس كمي نداريم. وقتي عرض مي كنيم 3600 نقطه گسترش، يعني بايد به اين فكر كنيم كه اگر مي خواهيم هماهنگي و انسجام خوبي را شاهد باشيم، آن هم بدون اصل غافلگيري، پس بايد راهبرد و فكري پشت سر اين كار باشد. همين تدابيري كه شما در صحنه مي بينيد. البته قائل به اين نيستيم. داريم ارتقاء مي دهيم و آن را تغيير مي دهيم. چون هر لحظه ما شاهد اين هستيم كه تاكتيك دشمن در حال تغيير است.

يك مقداري راجع به مسئله تحريم و ارتباط آن با مسئله نوآوري و خلاقيت در بحث پدافند هوايي توضيح دهيد. البته تحريم در مقوله جنگ براي ما يك مسئله غريبي نيست. مسئله تحريم از زمان دفاع مقدس هم با ما بود و با اين مسئله سال هاست دست و پنجه نرم مي كنيم. مي‌خواهم بدانم در شرايط فعلي آيا اين امر باعث كند شدن پيشرفت كاري شما شده يا اينكه باعث نوآوري و خلاقيت شما شده است؟

- طبيعتاً براي رسيدن سريع و بي دغدغه به يك محصول پيشرفته يكي از راهكارها خريد از خارج است. اما در خريد خارجي، وابستگي محض است،هم از حيث پشتيباني و هم از حيث آموزش. هر دوي اين ها را هم كه بگذاريم كنار يك محدوديت و محروميت شديد دارد. اين كه آن سيستم و سامانه براي تاكتيكي در ذهن ما طراحي نشده. يك سامانه اي است كه طراحي شده و بيشتر از اين كه نظامي و دفاعي باشد تجاري است. حكم درآمدزايي براي سازنده اش دارد. پس اگر ما ميگوييم قائل به خريد از خارج نيستيم شعار نيست. يك؛ وابستگي قطعه اي مي آورد. دوم؛ ما را از آن تاكتيك هاي دفاعي مان دور مي كند. چون وقتي ما اگر به خارج متكي باشيم، بايد بياييم تاكتيك هاي دفاعي مان را بر اساس همين سيستم ها طراحي كنيم. در صورتي كه طراحان و فرماندهان نظامي اول بايد تاكتيك را روي كاغذ پياده كنند و بعد بگويند ملزومات عملياتي چه سامانه اي را مطالبه مي كند. يعني ما بايد از عمليات به تحقيقات برسيم نه از تحقيقات به عمليات. از عمليات به تحقيقات رسيدن پاسخ همان سوال شماست يعني ما بگوييم تحريم به ما آسيب رسانده است. چرا؟ تحريم به كسي آسيب مي‌رساند كه اولاً تحريم برايش معنا داشته باشد. براي ما اولاً معناي بين المللي ندارد. براي اينكه كسي بايد تحريم بشود كه قصد كشورگشايي دارد و حمله.

اما اين تحريم چه منفعتي براي ما داشته است؟ نه فقط در پدافند هوايي بلكه در همه عرصه هاي تحقيقاتي كشور؛ من مثال رسانه ملي را مي زنم. رسانه ملي 34 سال پيش چند شبكه تلويزيوني و راديويي داشت؟ امروز بعد از گذشت اين سال ها به چه ميزان كانال و شبكه رسيده است؟ آيا اين سال ها ما تحريم نبوديم؟ در همه عرصه ها همين پيشرفت شگرف و تعجب آور را مي بينيم. البته براي خودمان شگرف نيست. زيرا ما به جمله زيباي امام راحل ايمان داريم كه ما مي توانيم. آن ها اعتقاد ندارند و براي آن ها اين دستاوردهاي ما تعجب آور است. ما در همه عرصه ها پيشرفت داشتيم. پدافند هوايي كه گفتم از زير 100 نقطه در شروع جنگ تحميلي گسترش داشتيم امروز به بيشتر 3600 نقطه رسيده. 3600 نقطه فقط نيروي انساني نمي خواهد. پدافند هوايي تجهيزات محور است. ما اول تجهيزات مي خواهيم و بعد نيروي متخصص و كارآمد كه آموزش درست و كافي ديده باشد تا از اين سامانه بتواند استفاده كند. بايد تاكتيك حمله دشمن را بشناسيم. يعني اشراف اطلاعاتي خوب داشته باشيم و بعد آمايش به موقع بدهيم تا غافلگير نشويم. بعد اقدام به موقع انجام دهيم كه نمونه آن را در مورد آركيو 170 ديديد. بنابراين تحريم ها و تهديدها اگر يك ارتباط مستقيم بين آن ها قائل شويم، نتيجه آن مي شود بي اعتنايي ما به آن چه تهديد مي شويم. بي اعتنايي ما به آن چه كه تحريم مان كردند. در عين حال هوشياري ما در مقابله و مواجهه با تهديدها.

شايد به زبان ساده كار پدافند رصد و تأمين امنيت فضاي كلي كشور است. احتمالاً تأمين اين امنيت بدون رصد فضاي خارج از كشور و آب هاي بين المللي اطراف ميسر نمي شود. آيا اين ها هم مورد رصد شما هستند؟

- ما از مرزهاي جغرافيايي جمهوري اسلامي ايران تا فضايي را كه بتوانيم عمق دفاعمان را پوشش دهيم يعني اين فضا ممكن است در جاهايي 200 كيلومتر هوايي باشد يا 100 كيلومتر يا 50 كيلومتر، بسته به نوع تهديدات و نوع گسترش نيروهاي فرامنطقه اي، رصد مي كنيم. سامانه هاي ما در حقيقت به گونه اي گسترش پيدا كرده كه بتواند تهديد را قبل از رسيدن به مرزهاي جمهوري اسلامي ايران كشف كند نه روي مرزهاي جمهوري اسلامي ايران. آب هاي بين الملل تعريف دارد. در همين درياي عمان بخشي از آن مرتبط با ما هست و بخشي از آن به كشور عمان برمي گردد. بين اين ها آب‏روهاي آزاد هست. بله ما اشراف اطلاعاتي روي اين آب هاي آزاد اين چنيني داريم. اما اگر بخواهيم برويم به سمت اقيانوس آرام و چين و... نه آنها فعلاً مورد مأموريت قرارگاه پدافند هوايي نيست.

امنيتي كه الان در كشور داريم وقتي يك مقداري در فضاي بين المللي و خاورميانه مطالعه كنيم، مي بينيم كه امنيت بي نظيري است. امنيت يكي از آن مقولاتي است مثل سلامت كه تا زماني كه از دست نرود ارزش آن پيدا نمي شود و مطمئناً يكي از پايه هاي ايجاد و پايداري اين امنيت، قرارگاه پدافند هوايي است. مي خواهم يك مقداري از سختي هاي كار همكارانتان در ايجاد اين امنيت و نعمت بزرگ در اين منطقه آشوب زده بفرماييد.

- قرارگاه پدافند هوايي يك قرارگاه 24 ساعته و بدون تعطيلي است. تعطيلات عيد نوروز كه همه به مسافرت مي روند و هر تعطيلي كه براي هركسي لذت بخش است در اينجا تعطيل نيست و كار شبانه روزي است. در حقيقت شما قرارگاه پدافند هوايي را اورژانس يك بيمارستان در سطح كل كشور درنظر بگيريد. اورژانس يك بيمارستان در يك شهرستان تعطيل بشود چه اتفاقي مي افتد؟ يعني حتي اگر مريضي بياورند يا مصدومي بياورند كه از بستگان رئيس بيمارستان هم باشد تا بخواهد تيم خودش را فراهم كند آن مريض از دست رفته است. قرارگاه پدافند هوايي مانند يك اورژانس آرامش‏بخش براي كل كشور است. اين گونه كار مي كند. در اين اورژانس بايد آدم هايي باشند كه هم متخصص باشند و هم اين اورژانس را باور داشته باشند. دليل عمده متخصص بودن و شدنشان اين است كه شاكله قرارگاه را جوانان تشكيل مي‌دهند. اگر شما برگرديد به سنوات ابتدايي انقلاب تمام مسئولان آن زمان هم جوان بودند. الان قرارگاه پدافند هوايي آن شرايط را دارد. يعني با تيمي جوان اما مقتدر كار مي كند. هم بايد آموزش درستي براي مسائل فني، تكنيكي و تخصصي ببيند هم زمان اين آموزش آن قدر كوتاه اما كيفي باشد كه سريع اين نفر، افسر يا درجه دار و كارمند بيايد به صحنه رزم. هم بتواند آن چنان روحيه و باورش را ارتقاء ببخشد كه در صحنه هاي سخت معيشتي كم نياورد. چرا عرض مي كنم صحنه هاي سخت معيشتي؟ براي اينكه پدافند هوايي سامانه موشكي اش نمي تواند كنار شهر باشد. بايد در عمق خاك كشور خودمان باشد. در بيابان ها، كوه ها، دره ها و دهليزها. در محل هايي كه محل زندگي نيست. به همين منظور آمادگي و آموزشي كه اين نفر در بعد خودباوري بايد داشته باشد اين است كه مستحكم باشد. بين خود و خدايش اين معامله را بكند كه اگر قرار است بين اين 3600 نقطه عده و عده پدافند هوايي تقسيم شود، اين تقسيم به صورت استقراري نمي تواند باشد. بايد مأموريت هاي سنگيني را برود. بايد بپذيرد كه در مواقع مواجهه و مقابله با دشمن با هواپيماي دشمن و موشك دشمن، اين گونه نيست كه داخل سنگر باشد. مگر رادار ما در داخل سنگر مي‌تواند كشف كند. مگر موشك ما از داخل سنگر مي تواند شليك كند. مگر ديده‏بان مي تواند ببيند. مواجهه ما يك مواجهه تن به تن است. يك مواجهه چشم در چشم است. پس اگر اين اتفاق بيفتد شهادت آن هم از جمله شهادت هايي است كه خودشان انتخاب كرده اند. نه اينكه اتفاق افتاده باشد. آموزش هاي مكتبي و عقيدتي براي اين پرسنل از نان شب هم واجب تر است كه به خودباوري برسند. بتواند ايستادگي و پايداري داشته باشد. همان كاري كه شهداي سايت سوباشي كردند. من كه ديدم به آن ها حمله شده است. من كه مي دانستم منهدم مي شود اما تا آخرين لحظه ايستادند و با عده حداكثري هم ايستادند. در اتاقي كه مي‌توانست 7 نفر مأموريت را انجام بدهد، 19 نفر ايستادند و هر 19 نفر هم شهيد شدند. آيا اسم اين شهادت، انتخاب نيست. آموزش هاي امنيتي و حفاظتي؛ اگر دشمن از سامانه هاي ما مطلع شود طبيعتاً ما محكوم به شكست هستيم. پس بايد حصار پيراموني ما يعني آموزش حفاظتي و امنيتي ما بسيار مستحكم تر از آموزش‌هاي امنيتي ساير نيروها باشد. هرچند كه آن ها هم نياز دارند اما نياز ما از نان شب هم واجب تر است. اين را هم عرض كنم كه حق مطلب را ادا كرده باشم؛ از كاركنان ما بيشتر خانواده هاي آن ها سهيم هستند. چون دوري همسران خودشان را در مدت زمان هاي بسيار زياد حتي با گذشت 20 سال از جنگ تحميلي همچنان تحمل مي كنند.

اگر موافق باشيد چند سوال شخصي هم بپرسم.‌ آخرين كتابي كه خوانديد يا احياناً در حال خواندن آن هستيد؟

- من معمولاً كتاب هاي تخصصي در زمينه الكترونيك يا الكترومكانيك را مطالعه مي كنم.

 اهل چه ورزشي هستيد؟

نزديك به دو سال است كه ورزش تخصصي نكرده ام. اما در حدود پنج-شش سال جودو كار كرده ام. قبل از آن هم كشتي كار مي كردم.

آخرين باري كه با خانواده تان به سفر رفتيد؟

- عيد نوروز امسال بود.

اهل رفتن به سينما هم هستيد؟

- اتفاقاً خيلي علاقه دارم اما معمولاً وقت نمي كنم به سينما بروم. معمولاً فيلمي كه ساخته مي شود و در پرده سينما به نمايش در مي آيد چند ماه بعد در رسانه هاي خانگي مي آيد و به فروش مي رسد. تهيه مي كنم و مي بينم.

 رابطه تان با نيروها و سربازان چطور است؟

- ما ملاقات هاي مردمي داريم كه در اين ملاقات ها خانواده‌ها، خود پرسنل و سربازان هستند. يك وقتي به نماز مي رويم يك سربازي مي خواهد ترخيص بشود كه يك مقداري مشكل دارد، مي آيد و مي گويد. اين طور نيست كه خيلي بسته عمل كنيم و بگوييم برويد با سلسله مراتب جلو بياييد. فضا، فضاي بازي است.

گمان مي كنم شما جوان ترين فرمانده ارشد نظامي در كشور هستيد. مردم شايد دوست داشته باشند بدانند چطور به اين جايگاه رسيديد، فرمانده معظم كل قوا به شما اعتماد كردند و اين مسئوليت مهم را به شما سپردند؟

- اول عنايت خداست. دوم دعاي پدر و مادرم است. سوم همراهي خانواده است. اگر خانواده خودم همراهم نبودند هيچ اتفاقي نمي افتاد. همه اين ها يك مجموعه عواملي است در يك مسيري. اما وقتي كه در اين شرايط قرار گرفتيم مي رسيم به اين اعتمادي كه فرمانده معظم كل قوا و فرمانده محترم كل ارتش كردند. اين اتفاق شايد در اين عرصه و در اين برهه زمان خيلي كم نظير باشد اما اگر از زمان ابتداي انقلاب اسلامي فكر كنيد كم نظير نيست و ما رده آخر آن ها هستيم!    

 

 

 

 

 
 
امتیاز دهی